Автор Тема: Правопис  (Прочетена 102040 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 8318
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
Re: Правопис
« Отговор #20 -: декември 06, 2011, 09:25:48 pm »
Като за тройкаджия по БЕЛ се справяш учудващо добре с правописа  :notworthy:  ;D Това определено е форум за мотоциклетисти и страстите им, което не означава, че трябва да пишем в него абсолютно неграмотно. Както е казал народът - човек се учи докато е жив. Който има желание да научи нещо, написаните в темата правила ще са му от полза. Който няма желание - негов проблем. На мен лично ми е тъжно, като видя някой с едно или две висши образования да прави грешки като третокласник. При това повтарящи се. Което е признак за пропуски в знанията.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен batekoko72

• Sr. Member
  • Публикации: 124
  • Кара: Suzuki
« Отговор #21 -: декември 07, 2011, 01:56:13 am »
Когато нещо написано на български, не се нуждае от превод, то е достатъчно добро за този форум. Останалото е въпрос на желание, образование и нужда от правилен литературен изказ.

Неактивен mMM

• Full Member
  • Публикации: 70
« Отговор #22 -: декември 07, 2011, 07:59:12 am »
Българският правопис се състои от правописните правила на български език, чиято употреба е задължителна за българския книжовен език и е препоръчителна за всяка писмена употреба на български език.
Препоръчителна не значи задължителна, ама то как точно можеш да задължиш някой, който не знае правилата да ги ползва?! Сами знаете колко често се налага да прочетеш няколко пъти даден пост, за да разбереш точно какво иска да каже написалия го...

Неактивен Yves

• Sr. Member
  • Публикации: 217
« Отговор #23 -: декември 07, 2011, 09:07:23 am »
Писал съм в много форуми, но тук неграмотниците са най-много за съжаление. И не е това лошото, лошото е, че повечето дори не се стараят, с други думи не им пука как пишат на родния си език.

Няма да коментирам изписвания от сорта на :

акОмОлатор /и различните вариации/
бУбина /хора парадиращи с техническото си образование видях скоро да го пишат така...без коментар :) /
пинИОн
кУрмило

Да не говорим за по-сложни чуждици като демпфер, което не си спомням да съм го видял правилно написано в тоя форум :)

Неактивен mMM

• Full Member
« Отговор #24 -: декември 07, 2011, 06:50:26 pm »
за съжаление си прав за форума...

Неактивен mMM

• Full Member
« Отговор #25 -: декември 07, 2011, 07:04:49 pm »
...иначе вече имаме 3165 посещения на темата!!! БРАВО, може би има надежда!!!  :cheers:

Неактивен alien

• Hero Member
  • Публикации: 265
« Отговор #26 -: декември 08, 2011, 10:10:15 am »

Не искам да се заяждам - но от известно време наблюдавам, че доста хора са зле с правописа....аз също на моменти забравям някой от златните правилца на граматиката ни, но аз ги забравям, защото съм ги знаел все пак, а при някои положението е доста плачевно бих казал направо трагично! 

Ей лингвистът mMM, стига си правил литературни разбори, ами стягай драгстара  ;)
yours can go fast... mine can go anywhere
                www.balkanmotoadv.com

Неактивен mMM

• Full Member
« Отговор #27 -: декември 08, 2011, 08:09:02 pm »

Не искам да се заяждам - но от известно време наблюдавам, че доста хора са зле с правописа....аз също на моменти забравям някой от златните правилца на граматиката ни, но аз ги забравям, защото съм ги знаел все пак, а при някои положението е доста плачевно бих казал направо трагично! 

Ей лингвистът mMM, стига си правил литературни разбори, ами стягай драгстара  ;)

като ти гледам аватара (разбирай възрастта ти), ти направо си отличник по писане на български език! де да беше така и с карането на мотоциклети и тяхната поддръжка... нищо де, може би като порастнеш, ще се научиш!   ;D

Неактивен alien

• Hero Member
  • Публикации: 265
« Отговор #28 -: декември 09, 2011, 02:35:36 pm »
Абе, ей mMM-омченцей, аз дори със балканчето си имам повече навъртени км отколкото ти с двата си драгстара  ;D  ;D  ;D

И за да не е спам....  вярно някой постове трябва да се четат поне по два пъти, че да се разбере какво е имал в предвид авторът им.
yours can go fast... mine can go anywhere
                www.balkanmotoadv.com

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Публикации: 2184
  • Излекуван работохолик.
  • Кара: Черна FZ1-N
« Отговор #29 -: юли 24, 2012, 10:14:30 pm »
Реално погледнато, можеш да пишеш почти неграмотно и пак да те разбират във форума. Има ли значение, дали някой е написал "акомулатор", "акумолатор" или дори "акомолатор", след като всички разбираме, че става въпрос за електрическата батерия на мотора?

За мен лично въпросът за правописа не в това - дали останалите ще те разберат или не. Който има интерес - ще те разбере. Правописът (за мен) има някои други "аспекти":

1. Това е израз на уважение към другите. Нали има разлика как ще се обърнеш към един човек?

- Абе, моеш ли ми каеш накъде да фанем за Враца?, или
- Извинете, можете ли да ми покажете пътя за Враца?

Нали усещате "тънката" разлика в двата стила на общуване? Е, след като има значение как ще се обърнем към някого на улицата, защо да е различно в мрежата, във форума?

2. Правописът (и правоговорът) е индикатор за културата и образованието на човека. За ежедневното общуване с близки и приятели може да няма значение, но ако пишеш CV или се явяваш на интервю за работа? Представи си, че си шеф на фирма и получиш неграмотно написана молба за работа или срещу теб някакъв рогач издава нечленоразделни звуци? Какво ще си помислиш за него и дали би го наел на работа?

Мисълта ми е, че в различни ситуации можеш общуваш по различен начин - в зависимост дали говориш (пишеш) с поет, дърводелец, бизнесмен, арматурист, лекар или рокер. Можеш да праскаш на жаргон или диалект - дори в някои случаи това е необходимо, за да бъдеш разбран и приет в някаква специфична група / среда. Но винаги трябва да владееш и литературния език, само така ще бъдеш приет на сериозно от културните и образовани хора.

Ако нищо друго не помага - прочети Service Manual!

Неактивен nik1234

• Full Member
  • Публикации: 97
« Отговор #30 -: юли 24, 2012, 10:58:09 pm »

Мисълта ми е, че в различни ситуации можеш общуваш по различен начин - в зависимост дали говориш (пишеш) с поет, дърводелец, бизнесмен, арматурист, лекар или рокер. Можеш да праскаш на жаргон или диалект - дори в някои случаи това е необходимо, за да бъдеш разбран и приет в някаква специфична група / среда. Но винаги трябва да владееш и литературния език, само така ще бъдеш приет на сериозно от културните и образовани хора.
:bravisimost: :bravisimost:
Но както казват, по аватара те посрещат, а по правописа изпращат!! :D :D :D