Автор Тема: Регистрация на спрян от движение стар мотоциклет.  (Прочетена 7377 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vasko__2

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
Здравейте на всички.Прочетох всички  подобни теми,но така и не намерих конкретен отговор и решение. Имам Иж-49 , остана от баща ми (той почина). Имал си е редовни документи,на негово име до последно.Спрял го е от движение преди повече от 20 г. за да не му плаща данъци.Не го е бракувал.Водел се е на отчет в Кат Перник. В момента нямам документи за него,бележки и др. Номера е върнат в Кат тогава и не го знам какъв е бил.Ходих в Кат Перник и по име и егн на баща ми нищо не излиза, в данъчното също. Има ли надежда и начин да го регистрирам повторно? В Кат вдигат рамене и не знаят. Имам единствено ръчно написан договор  за покупко-продажба на баща ми на името,когато го е купувал преди много години.Не е нотариално заверен.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7990
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
Рови из къщи - трябва някъде да е подреден талонът на моторетката. Едно време доколкото си спомням, при спиране на МПС-то от движение, документите оставаха у собственика. Някъде даже и номерата не се връщаха (или поне ако човекът е имал връзки в КАТ не са му ги искали). Та откриеш ли талонът, натам всичко е лесно. В КАТ няма начин да нямат данни за това, какви МПС са се водили на името на баща ти, лека му пръст. Май повече ги мързи за да ги намерят. Освен това, от няколко години (май скоро ще станат поне 10), в данъчните служби не признават положението "спрян от движение" - сиреч, дължат се данъци за всичко, което не е бракувано. В данъчните служби също могат да изровят информация, стига да не ги мързи. Аз имах проблем с един стар Опел и първоначално не го намираха, ама като видяха, че няма да се откажа от намерението си да им дам пари и го изровиха отнякъде  ;D ;D
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен vasko__2

• Newbie
  • *
За талона съм преровил цялата къща,няма намиране. А в данъчното в Перник също опитах- нищо не излиза на неговото ЕГН и име, а е живял много години там.Имал е адресна регистрация,месторабота и т.н. А в данъчното казват -няма такъв човек.

Неактивен MZ ES

• Sr. Member
  • Публикации: 121
Освен да не е прехвърлен документално и да не е бил регистриран на баща ти,а да е каран с този ръчно написан договор.В договора няма ли данни за продавача,за да видиш дали не се води на негово име?

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
При този вариант, ако и предишният собственик се е споминал, работата става меко казано трудна.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен еver20102

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 28
  • Кара: иж
Някъде до към 1994 год на всички моторетки на който не бяха плащани данъци от години са бракувани служебно. Така -че и този случай е такъв. ьньяма намиране.

Неактивен еver20102

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 28
  • Кара: иж
Можеш  да го пуснеш в движение но чрез технотест , или с много пари.

Неактивен 5ров

• Hero Member
  • Публикации: 407
  • Кара: стари мотори....
Защо говорите глупости и карате колегата да се притеснява :Devil: ! Това, че ги бракуват служебно е най-голямата простотия която съм прочел в моторджийските форуми по този проблем. Моето РТ беше спряно от движение през 1984 г. и през 2011 г. го регистрирах. Сега ще кажа и какъв е редът в КАТ. Вадиш свидетелство за наследници от общината и с този документ отиваш в КАТ и подаваш молба/заявление, да ти издадат валиден документ Ще ти кажа как беше при мен когато прехвърлях РТ-то си.
1. Дядото от който купих мотора ми направи пълномощно с което да го представлявам пред съответните органи.
2. С това пълномощно отидох в КАТ и поисках да ми бъде издадена служебна бележка, на която пишеше, че г-н ........ е собственик на МПС ... марка ....... модел.
3. Отидох в ДЗИ и ми беше издадена експертна оценка за заплащане на държавен данък от 2% върху сумата от сделката.
4. Отидох в данъчното и поисках да платя годишен данък. Поради това, че мотора беше спрян от движение през 1984 г. и в данъчното нямаше следа в компютрите, се принудих да платя данъците с минал период от пет години. Същите бяха платени на мое име благодарение на пълномощното.
5. Със всичките събрани документи - годишен данък, оценъчна експертиза, платена ГО, както и със собственика, отидохме в КАТ където той се подписва, че ми продава мотора.
Между другото, не споменах, че дядото беше вдовец и поради тази причина от кметсвото по местоживеене вадих "удостоверение за наследници" , което ми трябваше при прехвърлянето и в КАТ водих освен него и дъщеря му.
След като ти дадат новият рег.номер отиваш отново в данъчното за да го променят на компютрите, защото аз не знаех и не отидох, за това замалко да ме глобят.
Иначе мотопеди, мотоциклети до 350 сс. и туристически ремаркета с товароносимост до 350 кг. не е задължително при покупко-продажба сделката "да бъде и4зповядана пред нотариус", точно за това ти трябва собственика в КАТ. Дано да съм ти бил полезен, още повече, че става въпрос за мотор на баща ти.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не можеш да го обясниш теоритически.

Неактивен dmitrev

• Newbie
  • *
Re: Регистрация на спрян от движение стар мотоциклет.
« Отговор #8 -: август 01, 2012, 03:15:58 pm »
За талона съм преровил цялата къща,няма намиране. А в данъчното в Перник също опитах- нищо не излиза на неговото ЕГН и име, а е живял много години там.Имал е адресна регистрация,месторабота и т.н. А в данъчното казват -няма такъв човек.
Аз имам спрени от движение два мотоциклета. В КАТ се оставяше или номерът или талонът - по избор. Аз си оставих талонът, т.к. се носи по-лесно :) Номерата си седят на моторите. От КАТ даваха една бележка, че мотоциклетът е спрян от движение с датата - тази бележка служеше пред данъчните като го пускаш, че не дължиш данък. След демократичните промени разбирам, че се дължи данък и за спряно МПС(толкова и ще им го платя!). Еееех тоталитаризъм тоталитаризъъъм - висехме като сополи при "дежурният офицер" в КАТ и той ни решаваше всички проблеми. Сега ги е страх една бира да си поискат :))))))))))))))))) 10 лв ми беше пътен данък + застраховка. Сега само данъкът бил 75 ли 150 ли не разбрах(за 750 кубика). Отделно застраховки, с винетки не знам цакат ли ви - отдавна не карам мотор щото жибката ми излиза по-тънко :)))))))

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #9 -: август 01, 2012, 03:22:57 pm »
В София всичко що е 750 и нагоре - 120 кинта годишен данък. А за спрените от движение данък се дължи от преди десетина години. Тогава направиха тези промени. И аз както имах една спряна от движение кола, се наложи да я бракувам.

Неактивен dmitrev

• Newbie
  • *
« Отговор #10 -: август 03, 2012, 05:28:55 pm »
Е аз нито ще ги бракувам, нито ще плащам данък :)))

Неактивен testov

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 14
  • Кара: Minsk 125 1991
« Отговор #11 -: септември 17, 2012, 08:24:39 am »
В КАТ трябва в някой регистър да имат данни.
Аз бях бракувал един мотоциклет и после след години го регистрирах отново:
1. Извадих си от КАТ (там където е бракуван) удостоверение за собственост;
2. Платих ГО за 3 месеца, защото в КАТ ще ти искат ГО при регистрация;
3. После минах комисия от "Технотест" АД (в КАТ);
4. Регистрирах го по каналния ред в КАТ, но не ми дадоха картонче за годишен технически преглед, защото било възстановяване на регистрация;
5. Ще ходя на ГТП.

Неактивен verigata

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 27
« Отговор #12 -: август 17, 2020, 07:39:32 pm »
Здравейте колеги...и при мен има такъв казус и съм разколебан какво да правя.
Намерих едно ИЖе с кош Юпитер 3-1 , в прилично състояние , собственикът е дядо на 82 години все още жив  :headbang: . Купил го е 1992 г , със старите черни номера е, със стария талон, не излиза плащана гражданска досега, както и в данъчното нищо не излиза, сиреч не е регистриран там. Та въпроса ми е ако го купя , трябва ли да се плащат тия данъци 5 год назад , или има друга врътка, понеже не е бил бракуван , има си талон и номераи т.н.

Неактивен 5ров

• Hero Member
  • Публикации: 407
  • Кара: стари мотори....
« Отговор #13 -: август 20, 2020, 12:47:19 pm »
Та въпроса ми е ако го купя , трябва ли да се плащат тия данъци 5 год назад , или има друга врътка, понеже не е бил бракуван , има си талон и номераи т.н.
Имаше някакъв пиниз с плащане на част от данъка по банков път, но лично аз не съм на ясно с тази врътка. Личното ми мнение е, че дори да платиш данъка за 5 г. назад, няма да е колосална сума и ако мотора ти е харесъл няма защо да се чудиш, щото може да се намери друг който няма да се чуди :headbang:
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не можеш да го обясниш теоритически.

Неактивен kokoVmaxa

• Hero Member
  • Публикации: 3910
  • "RBT Custom motors" Ltd.
    • www.racebiketuning.com
  • Кара: мотор със четири свещи
« Отговор #14 -: август 20, 2020, 03:19:26 pm »
 Последните 5 години си ги плащаш като пич  ;)
Гаражът e вече подреден:
 R1200R'09 for Тоuring 748R '02 Race Track bike CB500Four K1'71Classic Cafe

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #15 -: август 25, 2020, 02:18:35 pm »
Последните 5 години трябва да ги платити предишният собственик. Което той най-вероятно няма да направи. Врътката с плащането по банков път е да се плати данъкът за настоящата година и с платежното нареждане да се изповяда сделката. После при регистрацията в данъчното, която сега става по служебен път с подаване на информация от КАТ, не би трябвало да търсят новия собственик за старите задължения. Но ако дядото постави изрично условие да се погасят старите задължение от новия собственик и в един момент го потърсят от данъчното, ще стане малко кофти ситуация.
Ако ИЖът е до 350 кубика, не се иска нотариална заверка на договора. Нотариусът със сигурност ще поиска документ за платен данък.

П.П. В данъчните служби май престанаха да лепят стикерчета върху касовите бележки за платения данък, така че с платежното нареждане за платена годишна вноска номерът по принцип трябва да мине.

П.П.2. За да се опростят задълженията, които са повече от 5 години, се поча процедура в данъчното, пишат се едни молби и т.н., и ако са някакви заядливци, може да се наложи да се води дело.