Автор Тема: Образователна тема за Обща култура и основни знания!!!!  (Прочетена 60125 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Публикации: 2183
  • Излекуван работохолик.
  • Кара: Черна FZ1-N
Re: Образователна игра.
« Отговор #20 -: август 17, 2012, 01:15:56 pm »
,,Рибен буквар" идва от рисунката на делфина в края на книгата.

Има и други мнения - може да е заради рисунка на кит в приложението, накрая на книгата:

Цитат от мнение, което прочетох в мрежата:

Както можете да видите, на 154 и 155 стр. са поместени илюстрациите на водните бозайници - кит и делфин. Като се има предвид, че кита се е опънал на две страници, мисля, че е по-точно да твърдим, че буквара е известен така заради него, а не заради делфина. В крайна сметка буквара е рибен, заради впечатлението останало от внушителна илюстрация.

Някой има ли представа защо в нета е разпространена тезата, че делфина е причина за името? Делфини има и в черноморието, докато чудовищните размери на кита би трябвало да привлекат повече внимание към себе си, не съм ли прав?

В интерес на истината, делфинът повече прилича на риба, заради гръбната си перка...
« Последна редакция: август 17, 2012, 01:18:31 pm от Bushman »
Ако нищо друго не помага - прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #21 -: август 17, 2012, 01:22:15 pm »
Все забравям да задам въпрос  :violent:

Ето и моя:

Какво е "Точка на Лагранж"?

По памет от часовете по физика - не е ли точка по правата между Земята и Луната, където гравитационното притегляне на двете тела се изравнява? С други думи - ако се намираш в тази точка, Земята и Луната те притеглят с еднаква сила. По пътя на логиката - тази точка би трябвало да се намира на около 5/6 от разстоянието между двете планети, по-близо до Луната.

Сега ще проверя какво пише по въпроса...

Между другото, не знам какво пише в мрежата, но трябва да има съществена разлика между Авиацията и Въздухоплаването. И тя е, че в първия случай се използват апарати по-тежки от въздуха (самолети, планери), а във втория - съответно по-леки от въздуха (балони, дирижабли). Затова е "въздухоПЛАВАНЕ" - по-леките от въздуха тела "плават" в него...
« Последна редакция: август 17, 2012, 01:27:20 pm от Bushman »

Неактивен Hesoss

• Hero Member
  • Публикации: 531
  • Кара: KAWASAKI ZX10R 04-05
« Отговор #22 -: август 17, 2012, 01:27:42 pm »
Все забравям да задам въпрос  :violent:

Ето и моя:

Какво е "Точка на Лагранж"?
Всяка система планета - луна има пет положения в космоса, наричани “точки на Лагранж”, където гравитацията на едно тяло балансира гравитацията на друго. Точката на Лагранж представлява място в космоса, където на неголеми обекти влияят гравитационните сили на две други масивни тела.
това каза чичко ГуглЕ :) иначе признвам без бой че това нещо го чух за първи път  :imstupid:

аз ще попитам някой знае ли кой е измислил първия мотоциклет в света ? ( така и така сме мотористи и това е хубаво да се знае )  :friends:
"Едно нещо разбрах със сигурност през моя живот - че навсякъде може и без мене."

Неактивен kokoVmaxa

• Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 3666
  • "RBT Custom motors" Ltd.
    • www.racebiketuning.com
  • Кара: му се "BMW F850GT"
« Отговор #23 -: август 17, 2012, 01:27:53 pm »
 Keфите ме ЯКО!  :headbang: :bravisimost: :notworthy:
 Някой хора показват завидно високо ниво на обща култура - Уникално се кефя!
 Тая тема май трябва да я сложим некъде лепкава - нещо различно от мотори и др такива което е полезно за общи знания........ точно и правилно - ОБРАЗОВАТЕЛНА!
Гаражът:
Ducati 748SP Track bike '02 BMW F800S Special '08

Неактивен d3x73r

• Sr. Member
  • Публикации: 220
  • Кара: Двойката...
« Отговор #24 -: август 17, 2012, 02:46:21 pm »
Между другото, не знам какво пише в мрежата, но трябва да има съществена разлика между Авиацията и Въздухоплаването. И тя е, че в първия случай се използват апарати по-тежки от въздуха (самолети, планери), а във втория - съответно по-леки от въздуха (балони, дирижабли). Затова е "въздухоПЛАВАНЕ" - по-леките от въздуха тела "плават" в него...

Ами пише че са синоними. И аз си мислех като теб но нали съм роб на поговорката "по добре си мълчи и да те мислят за глупав, отколкото говори и разсей всякакви съмнения" та реших преди да "проговоря" да попрочета. Та там под общ знаменател слагат самолети дирижабли балони бумеранги и т.н. Справка: http://en.wikipedia.org/wiki/Aviation
аз ще попитам някой знае ли кой е измислил първия мотоциклет в света ? ( така и така сме мотористи и това е хубаво да се знае )  :friends:

Ами аз си мислех че са братя Райт (така aми е останало от нкъде), но според wikipedia създателите на първия мотоциклет с двигател съ вътрешно горене с петролно гориво са  Gottlieb Daimler и Wilhelm Maybach
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с л@йна по стената - чете се, но не е приятно

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7448
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
Нито един апарат за въздухоплаване не е по-лек от въздуха. Балоните, дирижаблите и цепелините стават такива, след като се загрее въздухът в тях. Обаче това е само начин съответното устройство да се издигне над земята и да почне да пори небесната шир като кораб. Самолетите (хеликоптерите) просто ползват друг способ за задържане във въздуха. Тук обаче говорим за придвижване в земната атмосфера. Интересно защо тогава космическите апарати са наречени "кораби", като не въздухоплават  ;)
Езиците с най-много чуждици са май английският (в частност американският), френският и българският. Английският и френският понеже през цялото съществуване на хора по техните земи все са се драчили за нещо, а американският освен заради това, че е наследник на горните два, понеже е събрал думи от родните езици на всичките заселници в Щатите. А нашият е ясно защо - били сме винаги на кръстопът.
Та заради тези чуждици почват и различни тълкувания на понятията. А авиация май произлизаше от дума за птица. Нали те са първите обитатели на въздушното пространство и са плавали на воля през него.

А какво е аретир?
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Hesoss

• Hero Member
  • Публикации: 531
  • Кара: KAWASAKI ZX10R 04-05
« Отговор #26 -: август 17, 2012, 03:27:33 pm »

Ами аз си мислех че са братя Райт (така aми е останало от нкъде), но според wikipedia създателите на първия мотоциклет с двигател съ вътрешно горене с петролно гориво са  Gottlieb Daimler и Wilhelm Maybach
[/quote]

до колкото аз съм чел само Готлейб Даймлер или там както му се пише името на Бг е създател на първия мотоциклет ( всъщност колело с агрегат ) а година по късно почва да работи с Уилям Майбах по първия автомобил понеже разликата между представянето на едното и другото е съвсем кратка ги посочват и двамата като създателите на първия мотоциклет... 1885 година мисля по спомени може и да бъркам ... а братя Райт мисля че бяха направили първия полет, завършен контролиран полет с апарат по тежък от въздуха а знаете ли,че... Братята хвърлили ези или тура за да разберат кой е осъществил първия полет в историята.Спечелил Уилбърт, но при своя опит не успял да излети. Брат му Орвил имал по-голям късмет. :notworthy: поклон и пред двамата те са едни от най-значимите личности на миналия век и допринесли и сложили основите на авиацията  :notworthy:

"Едно нещо разбрах със сигурност през моя живот - че навсякъде може и без мене."

Неактивен Bodar_k8

• Hero Member
  • Публикации: 307
и аз да се влкюча без да ползвам Google :)

Аретир е керемида която се слага по ръба на покрива ;)
Пояснявам когато покрива е четрискатен си го представете като една пирамида...демек точно ръбовете които се спускат от върха към основата се наричат АРЕТИРИ

Поздрави!

И моят въпрос който няма да прочетете в Google е:

"Защо белите мечки не ядът пингвини?"

Неактивен d3x73r

• Sr. Member

А какво е аретир?
Тълкуват го като "керемида по ръба на покрива". От лекциите по физика си спомням нещо за аретираща везна. Не съм виждал никога какво представлява ама са ми го обяснявали като много фин(остър) показалец върху който се намира кобилицата на везната и се предполага, че колкото по-тънък показалеца, толкова по-малко смущение внася в измерването. Ако греша някой да ме поправи ;)
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с л@йна по стената - чете се, но не е приятно

Неактивен d3x73r

• Sr. Member

"Защо белите мечки не ядът пингвини?"
Защото живеят на различни полюси
Имаме една книга в нас и тя се казва "Как се казва тази книга?" та вътре е пълно с гатанки и главоблъсканици от рода на :
Ако държа в ръцете си две монети на стойност 15 стотинки и едната не е 5 стотинки какви са монетите :P

Неактивен Bodar_k8

• Hero Member
« Последна редакция: август 17, 2012, 05:11:07 pm от Bodar_k8 »

Неактивен васко-57

• Hero Member
  • Публикации: 637
  • Кара: Honda Hornet, Suzuki VX-800, Honda ANF 125i Wave
Очевидно едната, която не 5 ст. е 10ст., а другата е сигурно 5 ст., щом общата сума е 15. :bravisimost:
А какво гласи законът на Бойл-Мариот? :hello:

Неактивен d3x73r

• Sr. Member
Баси как прекъсна темата с тоя закон...

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
Очевидно едната, която не 5 ст. е 10ст., а другата е сигурно 5 ст., щом общата сума е 15. :bravisimost:
А какво гласи законът на Бойл-Мариот? :hello:

В оня филм с водолазите Робърт Де Ниро го обясняваше на черния, докато го давеше в една каца. Какво беше... нещо от сорта, че налягането и обема на един газ са обратно пропорционални - при  намаляване на обема налягането се увеличава и обратно. Това важи при постоянна температура. Нещо такова беше, и е важно за водолазите, когато изплуват нагоре...

Обаче с тоя Гугъл се губи смисъла, всеки може да рови в него и това не спомага за общата култура. Сега ще ви измисля въпрос, който трудно да проверите там. Така - само едно от следващите твърдения е вярно, другите са пълна измислица. Кое е?

1. Италианската учителка Селена Камони е помогнала за изобретяване на селеновите втулки;

2. Испанският авиомеханик Франциско Феродо е създал феродовият диск;

3. Чешката дизайнерка Ролка Маленкова е измислила ролковия лагер;

4. Италианският математик Джироламо Кардано е създателят на кардановия вал;

5. Австрийският железопътен инженер Йохан Дросел е направил дроселовата клапа;

6. Испанският писател Карбон де Гарсия е измислил карбоновите накладки.

Хайде да ви видя сега...

Неактивен Bodar_k8

• Hero Member
Залагам на номер 4,но не съм сигурен!

Неактивен Wild Hog

• Hero Member
  • Публикации: 708
  • Кара: Kawasaki -> Yamaha
Ако само едно е вярно, трябва да е това:

4. Италианският математик Джироламо Кардано е създателят на кардановия вал;

"Cardano invented several mechanical devices including the combination lock, the gimbal consisting of three concentric rings allowing a supported compass or gyroscope to rotate freely, and the Cardan shaft with universal joints, which allows the transmission of rotary motion at various angles and is used in vehicles to this day."

Роден е 1501 година.

Знам го, не съм го намерил в Гугъл - просто много чета на такава тематика ... майтапя се.  ^-^ ^-^ ^-^

Източник: wikipedia

Загадката беше супер яка.  :bravisimost:

За първите двама не излиза нищо в Гугъл, за Ролка Маленкова не съм търсил, беше безмислено.

PS: Сега ги проверявам останалите - няма нищо => не съществуват.
« Последна редакция: август 18, 2012, 03:04:26 pm от Wild Hog »
"suburban biker wannabe"

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
Браво бе, шампиони! Железни сте! Така де, като сме моторджии - може да сме простаци, но не сме глупаци...

Нито един апарат за въздухоплаване не е по-лек от въздуха. Балоните, дирижаблите и цепелините стават такива, след като се загрее въздухът в тях. Обаче това е само начин съответното устройство да се издигне над земята и да почне да пори небесната шир като кораб. Самолетите (хеликоптерите) просто ползват друг способ за задържане във въздуха. Тук обаче говорим за придвижване в земната атмосфера. Интересно защо тогава космическите апарати са наречени "кораби", като не въздухоплават  ;) ...

С това не мога да се съглася. Под "по-лек от въздуха" се разбира, че съответният апарат има по-малка маса от масата на въздуха, който измества. Самата конструкция на балона е от дърво, метал, пластмаса и кой знае още какво, носи баласт и полезен товар, така че естествено конструкцията е по-тежка от околния въздух. Но самият балон е пълен с лек газ, така че относителното тегло на целия апарат става по-малко от това на околния въздух и той "изплува" в него като мехурче. Представи си същото с парче дърво във водата - защо плава? Защото специфичната му маса е 750кг/м3 и е по-ниска от тази на водата 1000кг/м3. В този смисъл парчето дърво е по-леко от околната вода. Или подводница - тя е метална и е по-тежка от водата, защо не потъва? Защото съдържа лек газ (въздух) и като цяло масата й е равна на масата на изместената от корпуса й вода - има нулева плаваемост. Като засмуква вода или я изпомпва от баластните си резервоари, подводницата може да потъва или изплува. Изплува именно защото става "по-лека" от водата, в която се намира.

Според закона на Архимед: Тяло потопено във вода губи от теглото си толкова, колкото тежи изместената от него вода. Камъкът с маса 1кг (примерно) напълно потопен измества само 400 грама вода, затова потъва. Дървото с маса 1кг ще измести 1кг вода само с част от обема си, затова остава на повърхността.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7448
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
Всъщност е обяснено ето така:
...за да може балонът да се издига, използвайки архимедовата сила, плътността му трябва да се намали, като се увеличи обема, до степен такава, че архимедовата сила да е по-голяма от теглото на балона. По тази причина, балонът се прави от лека материя и се пълни с газ, чиято плътност е по-малка от тази на въздуха. Това може да бъде водород, хелий, топъл въздух и др.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен KAWA-ER5

• Hero Member
  • Публикации: 264
много приятна тема, да се включа и аз: къде се намират Лангерхансовите острови?
живота е смъртоносна болест предавана по полов път

Неактивен oggie

• Hero Member
  • Публикации: 420
  • Кара: Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
много приятна тема, да се включа и аз: къде се намират Лангерхансовите острови?
В панкреаса. И като сме подхванали анатомията ето и въпрос от мен . Защо светят в тъмното очите на котките и за да ви затрудня искам отговора на латински ( има го в нета ).