Автор Тема: Образователна тема за Обща култура и основни знания!!!!  (Прочетена 61502 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Публикации: 2183
  • Излекуван работохолик.
  • Кара: Черна FZ1-N
Викам - да си размърдаме малко мозъците и да научим нещо ново, за обща култура. Значи един задава въпрос, но да има конкретен и еднозначен отговор. Който отговори вярно и аргументирано (желателно е да даде източника на изформация) - задава следващия въпрос и така... Да видим докъде ще стигнем.

Какво е гроса?

« Последна редакция: август 17, 2012, 01:28:26 pm от kokoVmaxa »
Ако нищо друго не помага - прочети Service Manual!

Неактивен Hesoss

• Hero Member
  • Публикации: 531
  • Кара: KAWASAKI ZX10R 04-05
Re: Образователна игра.
« Отговор #1 -: август 16, 2012, 12:25:36 pm »
Мерна единица за опаковка но не си спомням на колко точно отговаряше беше някакво голямо число над 100 но .....  :violent: а не ми се рови в чичко Гугъл да го питам

какво е редундантен ?  :headbang: или май с Т се пишеше деунТантен моял да бъда извинен ако съм го написал неправилно  :director: :violent:
"Едно нещо разбрах със сигурност през моя живот - че навсякъде може и без мене."

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7481
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #2 -: август 16, 2012, 12:42:39 pm »
Лека полека езикът ни се наблъска с чуждици. Дето една баба от Трънско обясняваше, че трънският диалект бил произлязъл от английския език. Трябва значи да сме креативно позитивни, като вземаме резонни решения  >:(
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #3 -: август 16, 2012, 01:05:43 pm »
Гросата е 12 дузини = 144 броя.

Редундантен не трябва ли да значи "закърнял"? Щото и аз се пробвам по памет... Сега ще проверя в Гугъла...

Почти съм познал - значело "излишен". Значи ако е за крайник или друга част от жив организъм - може да се приеме, че е "закърнял" или "закърняващ".

Хайде пак - Какво се е опитвал да направи Рудолф Дизел и за какво е получил патент?

« Последна редакция: август 16, 2012, 01:12:53 pm от Bushman »

Неактивен kokoVmaxa

• Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 3704
  • "RBT Custom motors" Ltd.
    • www.racebiketuning.com
  • Кара: му се "BMW F850GT"
« Отговор #4 -: август 16, 2012, 01:44:54 pm »
 Аз чета и се образовам......... а накрая ще ви изпитам  :bravisimost:

Темата е супер мега яка получваш доста добра обща култура - тая мярка за пръв път разбирам колко е голяма!
  Аз попитах гугле-то и видях това:
 1 дозина =  0.08333333 Гроса (ебаси и филма - винаги съм си мислел че дозина е 10  :downtown:
Гаражът:
Ducati 748SP Track bike '02 BMW F800S Special '08

Неактивен hristolichev

• Hero Member
  • Публикации: 309
  • Кара: Kawasaki ZR-7S
« Отговор #5 -: август 16, 2012, 03:30:17 pm »
Редундантен също така може да значи двойно подсигурен. Примерно редъндънс DSNG( Digital Satellite News Gathering) е такова ДСНГ, което има два енкодера, два декодера, два токови агрегата  и т.н., които работят паралелно. И ако се случи примерно единия енкодер да изгори другия автоматично продължава да работи.  :)   

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #6 -: август 16, 2012, 03:38:25 pm »
Точно - системите за безопасност в АЕЦ-а също е характеризират с "редундантност" - превеждаме го като "резервираност" или "осигуреност". Могат да бъдат двойно, тройно или дори - повече пъти резервирани, респективно - редундантни. Същото е да са "дупликирани" или "трипликирани". Абе в случая не виждам причина да се използва тая изчепена чуждица (дето вика колегата Ивчо), може да се каже просто на български, че са двойно или тройно осигурени, подсигурени, дублирани, резервирани.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #7 -: август 16, 2012, 08:05:12 pm »
Дузината е 12 броя от нещо. 10 е декада.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Mitaka_PR

• Hero Member
  • Публикации: 430
  • Кара: Generic Xor
« Отговор #8 -: август 17, 2012, 12:02:51 am »
Дизел е опитвал да направи рационален топлинен двигател, но е получил патент за преобразовател на топлинна енергия в механична. Това ми каза чичо Гугъл.

А сега вие ми кажете какво е медицинското наименование за УНГ (уши-нос-гърло)?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш! Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители, а професионалистите са построили "Титаник"!

Неактивен oggie

• Hero Member
  • Публикации: 420
  • Кара: Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
« Отговор #9 -: август 17, 2012, 01:16:00 am »
медицинското наименование за УНГ (уши-нос-гърло)?
Оториноларинголог

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #10 -: август 17, 2012, 07:47:58 am »
Рудолф Дизел се е опитвал да направи двигател, работещ на въглищен прах и е получил патент за това през 1893г. (поне аз така знам...). След няколко години (неуспешни) опити го е преправил на течно гориво.

Хайде да ви видя - каква е разликата между орден и медал?

Неактивен VENTO

• Hero Member
  • Публикации: 920
  • Ремонт и обслужване на мотоциклети. 0878-725-667
    • Мото гараж.
« Отговор #11 -: август 17, 2012, 08:05:19 am »
Орден:
1. Може да е метален знак с различна форма, която се дава за военни, граждански и други заслуги.Обикновено е в луксозна кутия. 
2. Може да е бщество или сдружение с определни или явни цели. (Рицарски орден, Монашески орден)

Медал:
 Това е предмет подобен на монета, обикновено с кръгла форма, направен от метал или от друг материал и гравиран с някакъв символ или портрет. Обикновено се закача на лента от текстилен материал. Медалите се връчват на хора или на организации като форма на признание за спортни, военни, научни или художествени постижения и заслуги. За разлика от ордена, е прикачен към лента.
Инфо от мрежата!

Какво е МЕТРАНПАЖ?

Те тоа нема как да знай:
http://www.vbox7.com/play:6dbabe0bd3
« Последна редакция: август 17, 2012, 08:17:16 am от VENTO »

Неактивен Hesoss

• Hero Member
« Отговор #12 -: август 17, 2012, 10:43:09 am »
МЕТРАНПАЖ или казано на БГ е страньор човек, който отговаря за офромлението на страниците в печатница или по модерно му предпечат

аз ще задам един малко по различен въпрос : защо е кръстен " Рибен буквар" книгата издадена от П. Берон при условие, че издадена под друго име и какъв е най големия парадокс в нея ?  :hello:
"Едно нещо разбрах със сигурност през моя живот - че навсякъде може и без мене."

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #13 -: август 17, 2012, 10:49:24 am »
На корицата има (имало) рисунки на животни, от които се откроявал един кит. Хората погрешно го сметнали за риба - оттам: Рибен буквар.

С ордените и медалите и аз се обърках - знаех, че едните са за военни заслуги, а  другите за граждански. Ама сега като чета - съвсем други работи намирам...

А каква е разликата между авиация и въздухоплаване?

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #14 -: август 17, 2012, 10:54:12 am »
,,Рибен буквар" идва от рисунката на делфина в края на книгата.
Може би имаш предвид за парадокса, че всъщност делфинът е бозайник, а не риба.
;D ;D Много интересно беше дадено описание на слон в рибния буквар. Хоботът се оприличаваше на увиснал сопол, ако си спомням точно. Въобще хората, които не са виждали никога слон, не знам каква точно предства ще са си създавали за него ;D ;D

Неактивен Hesoss

• Hero Member
« Отговор #15 -: август 17, 2012, 10:57:32 am »
,,Рибен буквар" идва от рисунката на делфина в края на книгата.
Може би имаш предвид за парадокса, че всъщност делфинът е бозайник, а не риба.
;D ;D Много интересно беше дадено описание на слон в рибния буквар. Хоботът се оприличаваше на увиснал сопол, ако си спомням точно. Въобще хората, които не са виждали никога слон, не знам каква точно предства ще са си създавали за него ;D ;D
да като вица Нане ходил в зоогическата градина и видял крокодил после обяснявал на съселяните си какво е ... нали знаете какво е магаре всички задружно дааааааа и Нане е ми крокодила нема нищо общо  :headbang:
това за въздухоплаването не го знам но ще изчакам някой да го напише вместо да копирам от нет прострнаството готови отговори

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #16 -: август 17, 2012, 10:59:02 am »
Между авиация и въздухоплаване не би трябвало да има разлика. И двете се отнасят за движение на летателни апарати във въздуха, само дето авиацията е чуждица.

Неактивен d3x73r

• Sr. Member
  • Публикации: 220
  • Кара: Двойката...
« Отговор #17 -: август 17, 2012, 11:03:20 am »
На корицата има (имало) рисунки на животни, от които се откроявал един кит. Хората погрешно го сметнали за риба - оттам: Рибен буквар.

С ордените и медалите и аз се обърках - знаех, че едните са за военни заслуги, а  другите за граждански. Ама сега като чета - съвсем други работи намирам...

А каква е разликата между авиация и въздухоплаване?

Според http://bg.wiktionary.org няма разлика т.е. са синоними.
Аз да попитам нещо дето не се намира в нета - Ако това, да мислиш за чужда жена докато спиш с твоята си, се смята за изневяра, то да мислиш за своята жена докато спиш с чужда смята ли се?  ;)
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с л@йна по стената - чете се, но не е приятно

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #18 -: август 17, 2012, 11:10:31 am »
Докато спиш с която и да е жена проблеми не би трябвало да ти създава който и да е. Виж, ако правиш секс е друга работа  ;D А и тази изневяра в мислите са я измислили съпругите, ясно е по какви причини  ;)

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #19 -: август 17, 2012, 11:17:22 am »
Все забравям да задам въпрос  :violent:

Ето и моя:

Какво е "Точка на Лагранж"?