Нещата са доста, та:
- 1-во и най-важно - тел. 112
- проверяваш дали е в съзнание. Задаващ въпроси, кой е, от къде е, кой ден от седмицата сме и т.н.
- ако не отговаря, проверяваш за:
- дишане - каската не се сваля, следиш за "изпъване" гръдният кош, слушаш за дишане около устата и носа и т.н.
Ако не диша, първо проверете за паднал език, да паднал, не глътнал. Глътнал език не съществува. Проверка за чисти дихателни пътища - може да е повърнал, може да има кръв в устата. При паднал език, мноооогоо внимателно трябва да се дръпне назад главата, за да може езика да освободи дихателните пътища. При повърнато, кръв и т.н. тялото отново много внимателно се накланя настрани и с кърпа около пръстта, се почиства внимателно. Има вариант и да останете без пръсти при тази процедура.
- проверяваш за наличие на пулс. Варианти много - китка, сънна артерия, бедра и т.н.
Трябва да се знае, че при правилен сърдечен масаж, когато няма пулс, дори и на медицинските лица, се случва да счупят ребра. Все пак е по-добре да има движение на кръвта, аз сметка на няколко счупени ребра, освен в случаите, когато заради тях е разкъсан белият дроб. Затова сърдечен масаж, само ако 100% сте сигурни, че няма пулс.
В повечето случай, когато пострадалият е в безсъзнание, няма нито пулс нито дишане. Тогава се прибягва към комбинирано изкуствено дишане и сърдечен масаж. Мястото където се прави масажа е на два пръста над костта, която се намира между и под ребрата. Така нареченият "слънчев сплит". Дланите една върху друга, меката част на долната длан, натиска на посоченото място. Главата на пострадалият е отново "назад", с почистени дихателни пътища. Комбинират се 30 натискания с две вдишвания. Според няколко лекаря, с които съм разговарял, цифрите варират от 15/2, до 60/2.
При кръвотечения е още по-сложно. При вътрешни кръвотечения в коремната област, обикновено той става твърд. Може и да е мек, ако кръвта изтича навън. При силни артериални кръвотечения, каквито са бедрените разкъсвания, а там има артерия с ф=2-3см., са достатъчни няколко минути, и кръвта безвъзвратно изтича, се поставя турникет. Най-важното при турникета, е да се постави бележка в колко часа е сложен. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО !!! През 30мин. турникета се отпуска, за да може да се ороси крайника. При неспазване на това правило, е възможно да се загуби крайника на пострадалия. При по-леки кръвотечения, се поставя марлен тампон и се притяга. Има още много, но набързо толкова. Най-важното е да не се паникьосвате, да се обадите на 112, и ако не сте сигурни в себе си и в поставената от вас диагноза, да не пристъпвате към действие. Това може да навреди допълнително на пострадалия. Още нещо важно, доста хора се оплакват, че Бърза Помощ не пристига навреме. За информация, в България важи следното правило. В големи населени места, линейката трябва да пристигне не по-късно от 20мин., извън населени места не по-късно от 30мин., на трудно достъпни места, до 60мин. Затова е изключително важно, първо да се обадите на 112, и да отговорите на всичките им въпроси. Не затваряйте вие, нека отсреща го направят, може да им е нужна важна информация, която вие в шока от гледката, да не можете да дадете. Тяхно задължение е да ви питат ВСИЧКО.