Автор Тема: Коледно - новогодишна спам тема (лаф да става...)  (Прочетена 35766 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2495
Re: Коледно - новогодишна спам тема (лаф да става...)
« Отговор #20 -: декември 16, 2015, 01:56:52 pm »
Еее, мерси!

Не са фабрични, аз си ги правих. Това са котлончета, които "работят" със сух спирт (уротропин). Идеята ми дойде това лято, малко преди едно пътуване. Сетих се, че преди много години мой приятел ми показа такова сгъваемо котлонче, което е било част от снаряжението на немските войници по време на една от световните войни (не помня коя точно). Много исках да се сдобия с оригинално, но уви - никъде не намирам. Разправят, че не били дефицит, но аз явно нямам късмет. Реших да си купя съвременно и поръчах от един сайт за туристическо оборудване. Пристигна едно, уж британско, което функционира, но не ми хареса. Голямо, грубо, от поцинкована ламарина... затова реших да си направя по мой вкус и от неръждаема стомана, с точно определени размери - на цигарена кутия. Цигарената кутия е уникална - почти няма дреха, чанта или превозно средство, в което да не е предвидено място за цигари. Затова избрах този размер - компактно в сгънато състояние и достатъчно голямо в разгънато.
Накрая изработих няколко такива. Първо си начертах разгъвката векторно, после рязане, сгъване, оформяне... Котлончето е част от туристическото ми моторджийско оборудване. Канчето също е преработено и в него има още 3 канчета. Комплекта има купа за супа, чаша за чай и две по 50 за наздраве. Вътре винаги стоят в "бойна готовност" 4-5 инстантни супи и десетина пакетчета чай. Също така имам около 150 грама "гориво".
Котлончетата могат да кипнат вода в различни съдове и на тях спокойно може да се готви. Капачетата се разтварят на сектори и така отгоре може да се сложат различни по диаметър съдове. 50 грама хексамин ми стигат да подаваря 2 литра вода в тенджера с диаметър 23-24 сантиметра. За две чаши чай или 3-4 кафета са достатъчни само 15-тина грама гориво.
Вътре имат контейнерчета за горивото и магнезиеви запалки (не се виждат на снимките). Всяко си има кожено калъфче.
По празниците ще направя още едно, но ще го изпипам както трябва - с гравирани и фрезовани орнаменти на капачетата и страниците с покритие от титаниев нитрид. Дето се вика - вечно!
На едното занитих лазерно изрязано лого на фирмата, намислил съм да го подаря на шефа.

Каква е идеята ли? Комплектът си стои в куфара на мотора. Всичко тежи около 400 грама. Когато се уморя от каране на някоя по-дълга разходка, винаги мога да си направя чаша чай, кафе или да се стопля с гореща супа. И да почерпя спътника или спътниците си.
Найс, а?  :cheers:

P.s. Амбицирал съм се да направя туристически сгъваем автомат за бира... това вече е блестяща идея!  :D  :D  :D
« Последна редакция: декември 16, 2015, 02:04:30 pm от Гошко »

Неактивен габрово

• Hero Member
  • Публикации: 404
  • Кара: моторетка
« Отговор #21 -: декември 16, 2015, 02:51:52 pm »
Гошко,
Как да се сдобие човек с такова котлонче, като не си ги пуснал в производство? Страхотни са! Завиждам ти благородно, че имаш възможностите да си буташ такива неща.  ;)

Активен Гошко

• Hero Member
« Отговор #22 -: декември 16, 2015, 04:29:56 pm »
Аз правя много и най-различни неща. Така избивам стреса и нервите... Специално при мен действа - успокоявам се само когато създавам нещо. Какви ли не дивотии съм правил... едно от последните ми беше хай-тек туба за вино - с нивомер, автоматичен кран и какви ли не щуротии.  :D :D :D Сама налива като подложиш чашата и ако температурата не е подходяща, не пуска.
Преди това направих хай-тек парен двигател, който може да си променя въртящия момент, оборотите, мощността и дори буталния ход според приложението. В същото време представлява ювелирно произведение, което дори само за украса пак радва окото (поне моето), но му е достатъчно малко вода и спирт за огъня на "котела". Всичко от полирана неръждавейка и основа от сърцевината на орехово дърво. Не съм го снимал. Там се заиграх, защото използвах само полимерни лагери, температурата на котела се следи по електронен път, налягането също с цифров манометър и се коригира постоянно и в реално време. А токът за всичките чаркаляци се генерира от самото парно двигателче - има си миниатюрен безчетков трифазен генератор. Двигателчето изглежда малко, но е способно да повдигне слон и развива сериозна мощност. :)

Не знам, като ми хрумне някоя простотия и я правя. Но никога "на конвейр"... бройките са уникални. Стават повече само ако опитът е несполучлив или нещо не ми хареса. Мога да направя и 10 бройки, но направя ли перфектната - спирам, а несполучливите унищожавам да не ме дразнят! Обикновено става от първия път. След като завърша поредното "нещо" губя интерес към "проекта" и започвам да мисля нещо по-интересно.
Специално котлончетата са изключение, защото още не мога да реша кое ми харесва повече - дали по-тънката ламарина или по-дебелата. Дали с контейнерче от едно цяло парче или от две занитени... такива искам да са ми дертовете.

Неактивен powercepyman

• Hero Member
  • Публикации: 347
  • Кара: Suzuki Bandit 600s
« Отговор #23 -: декември 16, 2015, 04:49:40 pm »
Аз правя много и най-различни неща. Така избивам стреса и нервите... Специално при мен действа - успокоявам се само когато създавам нещо. Какви ли не дивотии съм правил... едно от последните ми беше хай-тек туба за вино - с нивомер, автоматичен кран и какви ли не щуротии.  :D :D :D Сама налива като подложиш чашата и ако температурата не е подходяща, не пуска.
Преди това направих хай-тек парен двигател, който може да си променя въртящия момент, оборотите, мощността и дори буталния ход според приложението. В същото време представлява ювелирно произведение, което дори само за украса пак радва окото (поне моето), но му е достатъчно малко вода и спирт за огъня на "котела". Всичко от полирана неръждавейка и основа от сърцевината на орехово дърво. Не съм го снимал. Там се заиграх, защото използвах само полимерни лагери, температурата на котела се следи по електронен път, налягането също с цифров манометър и се коригира постоянно и в реално време. А токът за всичките чаркаляци се генерира от самото парно двигателче - има си миниатюрен безчетков трифазен генератор. Двигателчето изглежда малко, но е способно да повдигне слон и развива сериозна мощност. :)

Не знам, като ми хрумне някоя простотия и я правя. Но никога "на конвейр"... бройките са уникални. Стават повече само ако опитът е несполучлив или нещо не ми хареса. Мога да направя и 10 бройки, но направя ли перфектната - спирам, а несполучливите унищожавам да не ме дразнят! Обикновено става от първия път. След като завърша поредното "нещо" губя интерес към "проекта" и започвам да мисля нещо по-интересно.
Специално котлончетата са изключение, защото още не мога да реша кое ми харесва повече - дали по-тънката ламарина или по-дебелата. Дали с контейнерче от едно цяло парче или от две занитени... такива искам да са ми дертовете.

И защо още не си създал тема за твоите произведения   ???  ?!?!? Поне да радват окото  :notworthy:. Умирам си да гледам качествени "Направи си сам" произведения ! Предполагам не съм само аз  :D.

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Публикации: 2183
  • Излекуван работохолик.
  • Кара: Черна FZ1-N
« Отговор #24 -: декември 16, 2015, 05:46:02 pm »
И защо още не си създал тема за твоите произведения   ???  ?!?!? Поне да радват окото  :notworthy:. Умирам си да гледам качествени "Направи си сам" произведения ! Предполагам не съм само аз  :D.

Разбира се, че е интересно... Това е ГОЛЯМА РАБОТА - да направиш такова нещо в домашним условия и с подръчни средства. Не изглежда кой знае какво, но който е опитал - знае колко усилия и време са нужни.

Един познат прави разни неща от стари автомобилнин части. Уж е прост майстор и работи само с флекс и електрожен, пък разни преподаватели от НХА му купуват работите... Който може - си може:

Евала на такива хора - дето правят нещо с ръцете си. Щото все по-малко остават...
Ако нищо друго не помага - прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #25 -: декември 16, 2015, 08:45:54 pm »
Съсипали са резервоара...

Неактивен powercepyman

• Hero Member
« Отговор #26 -: декември 16, 2015, 09:44:40 pm »
Да се изфукам /скромно/ и аз. И мен ме хваща по някога музата... Е, не чак толкова колкото Гошко   :notworthy:.

Стойка таблет - за легло - V 1.0 Beta

Стойка таблет - за легло - V 2.0 Stable

Стойка таблет - за пътека/велоаргометър/тръба  ;) - V 1.0 Stable

Последната като идея ще прерасне в стойка за фотоапарат за мотор с малко по-различно захващане на апарата разбира се :).

Процесът...
« Последна редакция: декември 16, 2015, 10:01:53 pm от powercepyman »

Неактивен васко-57

• Hero Member
  • Публикации: 637
  • Кара: Honda Hornet, Suzuki VX-800, Honda ANF 125i Wave
« Отговор #27 -: декември 17, 2015, 12:30:23 pm »
Айде сега познавачите да казват - Ко й туй нящу?

А..., забравих да кажа, че името няма много общо с предназначението... ;)

Неактивен powercepyman

• Hero Member
« Отговор #28 -: декември 17, 2015, 12:35:13 pm »
Айде сега познавачите да казват - Ко й туй нящу?

...

Часовник за измерване на аксиална кривина ?

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #29 -: декември 17, 2015, 01:03:18 pm »
Това трябва да е уред за измерване дължината на криви линии. Сега вече никой не чертае на ръка, а при чертеж на AutoCAD такъв уред няма предназначение, щото можеш да си извадишм всеки размер направо от чертежа (модела). Работил съм с нещо подобно - планиметър, той пък измерваше площи на затворени контури от чертежа.

Да ви покажа една дунавска мида, знаете ли колко големи стават? Листът отдолу е А4.

« Последна редакция: декември 17, 2015, 01:04:49 pm от Bushman »

Неактивен габрово

• Hero Member
« Отговор #30 -: декември 17, 2015, 01:30:56 pm »
Васко,
Уредът не е за измерване на курви  ;), а за измерване на разстояния по катри (пътища, пътеки).

Неактивен габрово

• Hero Member
« Отговор #31 -: декември 17, 2015, 01:33:26 pm »
Аз обаче не притежавам такъв и измервам разстоянията по карта (по пътища и пътеки) с конец и линия :)

Неактивен ХХХ

• Hero Member
  • Публикации: 1118
  • Родих се изморен и живея за да си почивам:)
  • Кара: скутер WANGYE GRACE 150cc и мечтае за още нещо
« Отговор #32 -: декември 17, 2015, 01:58:36 pm »
      Много хубав уред, от едната страна разграфен в инчове, другата в сантиментри, може да има много различни приложения. :bravisimost:
      Бах тез мутирали миди :Dне е ясно кой кого ще изяде ;D
« Последна редакция: декември 17, 2015, 02:00:38 pm от ХХХ »
След всяко надолнище идва нагорнище.

Активен Гошко

• Hero Member
« Отговор #33 -: декември 17, 2015, 02:17:46 pm »
Айде още малко снимки, тоя път на тема "от всичко по много"...

Първата снимка е на единия от гаражите ми. Можете ли да познаете колко МПС-та има вътре?

Втората снимка е на едно от помещенията в работилничката ми. Можете ли да познаете колко самолета има вътре?

Третата снимка е на двигателче с работен обем едва 26 кубически сантиметра. Купих го по погрешка (не пасна в модела, за който го бях планирал) и се чудя къде да му намеря приложение...

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1220
  • Кара: изтребител
« Отговор #34 -: декември 17, 2015, 02:57:24 pm »
пичове,на жабарски курва значи завой,та това си е баш курвометър ;D ;D ;D

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7448
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #35 -: декември 17, 2015, 03:10:25 pm »
Точно за измерване на разстояние със завои по карти. И е доста точен, впрочем.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен ХХХ

• Hero Member
« Отговор #36 -: декември 17, 2015, 04:20:05 pm »
Гошко, на тва малко боксерче може да му измайсториш едно малко Уралче, или беемвенце например да го кара дъщеря ти :)Тия самолети всичките ли могат да летят или някои са просто за украса? По едно време се интересувах от подобни летящи моделчета, но не подходих много сериозно по въпроса, а пък после ме налегнаха други неща и нищо не стана, но някой ден може пак да пробвам(по-сериозно) ;D

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #37 -: декември 17, 2015, 06:23:28 pm »

Човече... Аз си мислех, че съм събрал прекомерно железария и инструменти, но да се хваля пред теб е все едно... да свиря на цигулка пред Паганини... Ето тук съм наредил на капака на колата част от инструментите, които съм накупил. Държа да отбележа, че половината от тях изобщо не съм вадил от кутиите, но... просто ме успокоява мисълта, че ги имам в гаража.

Неактивен ХХХ

• Hero Member
« Отговор #38 -: декември 17, 2015, 06:34:48 pm »

Човече... Аз си мислех, че съм събрал прекомерно железария и инструменти, но да се хваля пред теб е все едно... да свиря на цигулка пред Паганини... Ето тук съм наредил на капака на колата част от инструментите, които съм накупил. Държа да отбележа, че половината от тях изобщо не съм вадил от кутиите, но... просто ме успокоява мисълта, че ги имам в гаража.

Точно така, от имане глава не боли :bravisimost:
Между другото, сега като решиха окончателно че винетките ще са по 97лв, въпреки нашите протести и справедливо недоволство почвам да се чудя дали да не се оборудвам с един мотор с кош - вместо колата, когато трябва да се пътува извън града по "държавните" и "първокласни" пътища - ей така на инат, в знак на протест.

Неактивен Bushman

• Hero Member
  • Излекуван работохолик.
« Отговор #39 -: декември 17, 2015, 07:02:10 pm »
Никога не съм карал мотор с кош, даже не съм сядал на такъв... Нямам представа как се кара и дали ще се оправя с него изобщо.

Ето тази машинка... никой няма да познае каква е, сигурен съм. Колегите над 50 да си траят,  нека младоците да познаят...