Автор Тема: Коледно - новогодишна спам тема (лаф да става...)  (Прочетена 100306 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Публикации: 879
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
Re: Коледно - новогодишна спам тема (лаф да става...)
« Отговор #460 -: април 12, 2022, 03:39:49 pm »
Ако някой го приема, като фукане си е негов проблем.

Харесвам механични часовници, но не са толква точни. Говоря за широко разпространените механизми.
Хубавите и точни струват доста, но такива часовници по-скоро за колекционери. Имах Омега Сиймастер и не го издържах. Ако го оставя за няколко дена трябва да навивам и сверявам пак, а ми идваше и тежък. Сега съм се загледал по Тюдор Пелагос. Поне е лек, каса и верижка от титан с хубав механизъм ама се дърпам, че искат  4000 евро.

Ако харесваш масивни часовници, виж Булова Пресижиънист. Не е скъп и супер точен.

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Неактивен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2787
« Отговор #461 -: април 13, 2022, 12:05:06 pm »

Аз също харесвам механичните часовници и си купувам само такива. Някакси сърце не ми дава да хвърля 20 или 30 хилядарки за нещо, чието "сърце" е батерийка от 2 лева...
Притежавам няколко прецизни екземпляра, като сред тях са хронографи на ТАГ и на Брейтлинг. Средната им стойност (на всеки един) е около 10к евро. Уви, реалността е по-различна от теорията. Всички (ама абсолютно всички) механики дават някакви отклонения. Всъщност, както един супер-качествен хронограф, така и най-евтиният механичен Сейко може да бъде накаран да работи удивително точно, но затова са нужни дни, седмици и дори месеци прецизна настройка. Това е основната разлика между часовник от 20 бона и такъв от 200 лева - времето, отделено за изработка и настройка.
Но защо ми е точност, като си имам ГСМ? Часовниците отдавна изгубиха предназначението си да показват точното време. Те вече са предимно аксесоар.
Е, разбира се, ръчната изработка си е глезотия, която няма равна. Това е "мехлем за душата"...
Купих Енергия-та, защото ми харесва като дизайн. Вярно е, че "сърцето" му е сравнително евтина японска механика, но аз ценя повече здравината. Има хора, които си купуват часовници за по 10-20 хиляди и ги носят само "на празник". Аз не съм от тях. Когато си купя нова "хлопка", без значение от цената, я слагам и докато не се изподраска и амортизира, не я свалям, нито я пазя. Това е смисълът, според мен. Защо да дам един луди пари за парче желязо, което само да стои в кутията, а някой ден някой наследник да каже "УАААУ, джакпот!"?!
Заедно с тази Енергия, купих и една Ундина за... приятелка. Но това е друга тема.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Публикации: 879
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #462 -: април 13, 2022, 01:11:33 pm »
Интересно, как всеки гледа по различен начин на тези машинки. Аз започнах да харесвам по-евтини, но точни и надежни часовници и от механични минах на кварцови. В момента нося Citizen Promaster eco drive, супер евтин около 150 евро май беше. Избързва с 2 сек. на месец! Не мисля за батерия и навиване, за половин час на слънце и е зареден за 6 месеца напред. За парите си е уникален. Сертифициран по ИСО за гмуркане. https://www.citizenwatch.com/us/en/product/BN0150-28E.html?cgid=promaster-sea
Заради него си продадох Omega-та. За активен начин на живот, като къмпинг, катерене, хайкинг,... Casio и Гармин са топ.

Иначе харесвам механиката на Rolex/Tudor, Omega и Glashutte.
Първите три са доста комерсиални, но определено си заслужават. Glashutte и германска марка и имат страхотни механизми, за съжаление на външен вид не ми допадат, а и за тази цена по-добре Rolex, който държи цена и е добра инвестиция. Приятел беше в листа за чакащи и успя да си купи Submariner 8к евро, носи го година и нещо и го продаде за 17к.
Не бих дал повече от 5-6к за часовник,... като че ли смених приоритите. Радвам се вече на други неща. Предпочитам да пътувам, да прекарвам повече време с хора, които са специални за мен от колкото да наливам пари в часовници. А и да имаш и караш мотор не е малък разход.
It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 8219
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #463 -: април 13, 2022, 09:08:33 pm »
Часовникът си е баш да показва времето. Без часовник на ръката ми е некомфортно. Лично мен ме интересува да не ми тежи и да е точен. През последните 14 години нося един Касио, подарък от колеги. С гравирано послание на капака. Цепи секундата. Единственият проблем му е, че в последно време нещо не случвам на читави батерии. Изкарват около година. Оригиналната изкара над три години. Самата машинка не е нищо особено, като се изключи това, че е изключително точна.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2787
« Отговор #464 -: април 14, 2022, 01:45:49 pm »
Точно такъв тип дискусии харесвам и единственото за което съжалявам е, че не е на тема "мотори"!

Интересно, как всеки гледа по различен начин на тези машинки. Аз започнах да харесвам по-евтини, но точни и надежни часовници и от механични минах на кварцови. В момента нося Citizen Promaster eco drive, супер евтин около 150 евро май беше. Избързва с 2 сек. на месец! Не мисля за батерия и навиване, за половин час на слънце и е зареден за 6 месеца напред. За парите си е уникален. Сертифициран по ИСО за гмуркане. https://www.citizenwatch.com/us/en/product/BN0150-28E.html?cgid=promaster-sea
Заради него си продадох Omega-та. За активен начин на живот, като къмпинг, катерене, хайкинг,... Casio и Гармин са топ.

И аз имах подобни етапи през годините. Имам колекция от около 20 "истински" часовника и над 50 "евтини". Първият си часовник купих сам едва на 4 годинки с парички, събирани от рождени дни.  Тогава у нас т.нар. "електронни" бяха огромна рядкост. Беше втора употреба... Никога няма да забравя това Stempo, което пазех до 18-тата си година и никога не смених батерията - над 14 години. Уви, откраднаха го...
Мвждувременно имах няколко Сейко-вци и Ориент-и. По онова време (80-те години) се водеха луксозни. Други нямаше. Срещаха се по някой и друг екземпляр във валутните магазини (Кореком), но нямаше кой знае какво ексклузивно. Някои от тези часовници подарих, други бяха откраднати.
Години по-късно и много механични часовници, започнах да нося кварцови механики. Да, точни са, спор няма. То и не може да бъде друго. Но така и не можах да се преборя с вътрешния си глас, че машинка за 1000 или 5 000 евро разчита на елементарна механика и прост резонатор. Ужасно точни, но с евтина душа.
Междувременно се бях "специализирал" да настройвам механичните часовници до точност секунда на месец. В онези години единственото точно време беше по телефона или вечер по ефирната телевизия.
Много интересни ми бяха радиосинхроните. Те на практика бяха абсолютно точни. Имам няколко такива, но за съжаление днес най-близката радиокула е във Франкфурт. Все още работи и някои от екземплярите ми все още я "хващат".

Днес имам в джоба си най-точния часовник - смартфонът. Той винаги показва абсолютно точното време и като се замисля поглеждам към времето, което показва доста по-често, отколкото към този на ръката си. Затова казах, че ръчните часовници за мен отдавна са изгубили предназначението си да показват точното време. На практика сверявам всички часовници по... смартфона си. Мисля, че всеки го прави. За обикновения човек няма достъп до друг по-прецизен еталон.

Иначе харесвам механиката на Rolex/Tudor, Omega и Glashutte.
Първите три са доста комерсиални, но определено си заслужават. Glashutte и германска марка и имат страхотни механизми, за съжаление на външен вид не ми допадат, а и за тази цена по-добре Rolex, който държи цена и е добра инвестиция. Приятел беше в листа за чакащи и успя да си купи Submariner 8к евро, носи го година и нещо и го продаде за 17к.
Не бих дал повече от 5-6к за часовник,... като че ли смених приоритите. Радвам се вече на други неща. Предпочитам да пътувам, да прекарвам повече време с хора, които са специални за мен от колкото да наливам пари в часовници. А и да имаш и караш мотор не е малък разход.

Аз харесвам модели (само някои) на Тагхойер, Брейтлинг, ОтомарПиге, Ролекс, Омега и един-единствен на Патек. В колекцията си имам Навитаймер (Брейтлинг), Карера (Таг), както и една много стара и рядка Омега. Ролекс така и не успях да си купя.
Гледам Восток от 3-4 години. Това са съвсем нови часовници, нямащи нищо общо с едновремешните екземпляри. Така и не успях да купя два стари часовника, които много исках. Единият беше с механичен "будилник".
Часовниците са ми страст. В тази тема съм показал един-два и то за закачка. "Дразня" един екземпляр - дядо Веско от Поморие (ако не бъркам мястото). Причината е, че преди много години се опитах да му помогна да вкара в режим един руски боклук (Минск), но цената на карбуратора, който му уредих не му хареса. Всъщност аз го излъгах. Поисках само половината от това, което бях платил. Знаех, че е пенсионер и, че доходите му са скромни. Затова купих този карбуратор и му казах, че струва наполовина. Той... си помисли, че му "дера кожата". Един ден ме апострофира, че харча за часовници толкова, колкото един пенсионер за храна за година или повече... От тогава реших и този субект да влезе в графата "няма ненаказано добро".

Да ти кажа честно, аз не бих се замислил. Ако нещо ми грабне окото, бих платил цената, без значение каква е тя. Един мой приятел (за съжаление покойник) ми каза една много мъдра фраза, когато един ден му се оплаках, че не съм добре финансово. Това се случи през далечната 2004-та. Фразата беше: "Не си си го поставил за цел!". От този ден всичко се промени. От тогава никога не съм се оплаквал от материалното си състояние.
Относно моторите - аз ги считам за развлечение и никога не съм се вманиачавал в тях. Имам приятели, които нямат търпение да се качат и да карат. На мен бързо ми омръзва. Затова и толкова често си купувам нови мотори. Сега съм на прага да купя чисто нов Голд. И... единственото, което ме спира не са парите, а чуденката "Кога ще ми омръзне?".