Автор Тема: За вярата и религиите  (Прочетена 115300 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kiko22

• Hero Member
  • Публикации: 1079
Re: За вярата и религиите
« Отговор #20 -: май 05, 2016, 09:02:59 am »
Такааа, да се включа и аз. Първо ще започна с това, че съм вярващ християнин и може би за това гледам на нещата пристрастно, но бих могъл да приведа едно - две доказателства в полза на Божественото начало. Тъй като съм завършил биотехнологии, попрочитвам това-онова в областта на генетиката. И така преди десетина години беше проведено изследване на ДНК на човека във връзка с разчитането на пълния геном. В рамките на това проучване се проведе и изследване по отношение на произхода на човека. Резултатите бяха, че всички хора на земята произхождат от една двойка мъж и жена. Поне това показва нашето ДНК. Сами може да си направите изводите с какво кореспондира това.
Второто доказателство е отдавна известното явление Програмирана клетъчна смърт. Накратко в ДНК на клетката е заложено нейното самоунищожение. Смятам, че това има връзка и с процесите в целия организъм и продължителността на живота като цяло, но в крайна сметка е сигурно, че нещата отново кореспондират с разни отколешни писания по този въпрос.... Моето мнение е, че съвременната наука ще успее да докаже повечето неща, които много хора смятат за измишльотини, но това ще отнеме много време и средства.
Както се казва:"мълчи,мълчи,нищо не каже и пак млъкне". ;D Не се обиждай,колега,но какво всъщност казваш?Какво доказва,от гледна точка на Християнската религия това,че научно е доказан произхода на човечеството от един мъж и една жена?!Че това може да са били двойка древни астронавти,чийто кораб се е повредил непоправимо и са били принудени да оцеляват и да се размножават на древната Земя и всъщност те да са нашите прародители и нашето начало.Ако искаш викай им Адам и Ева,все тая.А това с програмираната смърт,заложена в клетките ни,хептен не разбрах какво трябва да докаже.Вярвай си щом сърцето и душата ти го искат,не е необходимо да привеждаш доказателства за съществуването на това,в което вярваш.Ще ти е трудно,да не кажа невъзможно.
« Последна редакция: май 05, 2016, 09:07:13 am от kiko22 »
Всеки умира,но не всеки живее!

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Публикации: 650
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #21 -: май 05, 2016, 09:28:38 am »
Такааа, да се включа и аз. Първо ще започна с това, че съм вярващ християнин и може би за това гледам на нещата пристрастно, но бих могъл да приведа едно - две доказателства в полза на Божественото начало. Тъй като съм завършил биотехнологии, попрочитвам това-онова в областта на генетиката. И така преди десетина години беше проведено изследване на ДНК на човека във връзка с разчитането на пълния геном. В рамките на това проучване се проведе и изследване по отношение на произхода на човека. Резултатите бяха, че всички хора на земята произхождат от една двойка мъж и жена. Поне това показва нашето ДНК. Сами може да си направите изводите с какво кореспондира това.
Второто доказателство е отдавна известното явление Програмирана клетъчна смърт. Накратко в ДНК на клетката е заложено нейното самоунищожение. Смятам, че това има връзка и с процесите в целия организъм и продължителността на живота като цяло, но в крайна сметка е сигурно, че нещата отново кореспондират с разни отколешни писания по този въпрос.... Моето мнение е, че съвременната наука ще успее да докаже повечето неща, които много хора смятат за измишльотини, но това ще отнеме много време и средства.

Друже, би ли дал някой линкове да прочета? Английски или български език, няма значение. Професионалните ми знания са в друга област, но имам интерес към това, което казваш.
Има много инфирмация в глобалната мрежа много от която е талаш.
It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Неактивен off_line

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 14
  • Четири гуми возят тялото,а две - душата!
« Отговор #22 -: май 05, 2016, 09:38:37 am »
Християнин съм по религия и съм покръстен още като дете, но въпреки това съм далеч от вярващ в Бога (който и да е той, или който твърдят че е) и православната ни църква! Причините за това са много, както и самия автор е казал още в самото начало: стига ти да познаваш двама - трима уж свещеници и вярата ти е разклатена из основи. Спора по темата определено е безкраен, всеки ще защитава своята теза, но като цяло аз съм практичен човек и не мога да вярвам на нещо което не виждам.

off: а колкото до сътворението и еволюцията на човек, винаги ме е интересувал един въпрос: Аджеба, къде са тия по средата?

100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7448
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #23 -: май 05, 2016, 09:45:53 am »
Ивчо,мненията ни и вижданията ни за повечето неща по тази тема се припокриват,но това е защото и двамата сме изключително интелигентни типове ^-^ ^-^ ^-^ :occasion18:,въпреки че аз не се определям като отявлен атеист. ;D

Благодаря :cheers: Впрочем и аз съм обикновен, а не отявлен атеист  ;D

Грешиш!Нито едно от тези неща не може да се определя като неоспоримо доказателство,а по скоро на хората им се иска да вярват,че е.Дори в днешно време със съвремменните технологии и методи няма научни доказателства за което и да е от тези събития.Тоест те не са беспорни  факти.Ти сам го казваш:"след това вярата,проповядвана от първите апостоли"...ВЯРАТА!Тоест,те са искали от хората да ПОВЯРВАТ,а не са им привеждали неоспорими доказателства,защото не са ги имали и самите те са приемали всичко чрез ВЯРАТА си,че е истина.Те са вярвали в нещата,които ти наричаш "доказателства".Те са ВЯРВАЛИ,че Мария е заченала непорочно,а само тя си е знаела как всъщнтност са стоели нещата,ВЯРВАЛИ са,че Исус е възкръснал,въпреки че той може да е бил във временна кома или просто в безсъзнание.Както вече казах,ако нещо е неоспорим факт,то не е нужно да вярваш,а и няма как да вярваш в него.Ако те попитам:"ти вярваш ли,че си мъж?",най-вероятно ще ми отговориш:"аз не вярвам,аз знам че съм".

Може и да греша, ама едва ли  ^-^
Както посочих, част от първите апостоли са били директни очевидци на част от "чудесата", които Исус е сътворил приживе. Така че те са имали доказателства за възможностите му. Тъй като обаче неочевидците са нямали директните доказателства, е трябвало просто да вярват, че той е можел това или онова. Възкресението му, на което няма преки очевидци, е било комбинацията, която е дала тласък на религията, основавайки се на вярата. Те и затова в Християнството няма как да се делят една от друга. Все пак говорим за Христос и това какво е вършил и какво другите са смятали, че се е случило с него.
По отношение на половете... ми има немалко хора, които са очевидно (дори и за самите тях) представители на единия и въпреки това вярват, че са от другия  ;D Така че и доказателствата в някои случаи не са причина да липсва вяра.

Както се казва:"мълчи,мълчи,нищо не каже и пак млъкне". ;D Не се обиждай,колега,но какво всъщност казваш?Какво доказва,от гледна точка на Християнската религия това,че научно е доказан произхода на човечеството от един мъж и една жена?!Че това може да са били двойка древни астронавти,чийто кораб се е повредил непоправимо и са били принудени да оцеляват и да се размножават на древната Земя и всъщност те да са нашите прародители и нашето начало.Ако искаш викай им Адам и Ева,все тая.А това с програмираната смърт,заложена в клетките ни,хептен не разбрах какво трябва да докаже.Вярвай си щом сърцето и душата ти го искат,не е необходимо да привеждаш доказателства за съществуването на това,в което вярваш.Ще ти е трудно,да не кажа невъзможно.

Анджък. Това се опитвам да обясня и аз. Че тя истината е една, но религиите я представят по своя си начин с цел да манипулират съзнанието на масата, очевидно с користни цели. В началото предполагам целта е била различна, но в последствие се е изродила.
Впрочем, далеч преди Християнството хората са вярвали в множество богове, които са слизали сегиз - тогиз на Земята, свършвали са някоя и друга работа и пак са се връщали там, горе. даже нерядко са оплождали по някоя булка, което очевидно е било възможно поради идентичния им геном. Практиката показва опити на хора да се сношават с различни други видове и до момента нямат потомство. Дето се вика, само хората и делфините правят секс за удоволствие  ^-^ ^-^ ^-^
Ама да не се отплесвам. Вчера мина новина, че някакви учени са създали човешки ембрион в лабораторни условия. трябва ли да ги считаме за богове?

П.П. Друг вариант са просто хора от бъдещето, които са се появявали в миналото да вършат това - онова. Този вариант обяснява донякъде зачеването на Исус и по-точно поводът за това. Като се има предвид резултатът...
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #24 -: май 05, 2016, 10:09:00 am »
Цитат
Вчера мина новина, че някакви учени са създали човешки ембрион в лабораторни условия. трябва ли да ги считаме за богове?

Човек от край време се опитвал да стане бог, за да покаже, че може да стане независим от Създателя си и ако тази новина е истина никак няма да се учудя. Те и животни клонираха преди време, но резултатите не са според очакванията.

Цитат
off: а колкото до сътворението и еволюцията на човек, винаги ме е интересувал един въпрос: Аджеба, къде са тия по средата?
Официалната наука продължава и до днес да подържа еволюцията поради липса на друга теория, за да се противопостави на креационизма. Много хора обаче незнаят, че еволюцията най-грубо казано се дели на макро и микро еволюция. И до дне днешен никой не може да даде пример за дарвиновата еволюция, т.е. пример за еволюиране на един вид в друг.

Неактивен kiko22

• Hero Member
« Отговор #25 -: май 05, 2016, 10:37:11 am »
Абе религиите и в частност Християнската,са най-глямата конспирация на всички времена.Както казва Ивчо,в началото целта е била възвишена и безкористна,да промени и пречисти хората в духовен аспект,да направи света едно по добро място.Но в последствие една определена група хора от тогавашния елит лицемерно я превръщат в средство за контрол и манипулация на масите,с цел материално облагодетелстване и власт.Впрочем нещата никак не са се променили от тогава,хората в същността си остават неизменните първични същества,независимо,че науките и технологиите напредват.Променят се единствено средствата за контрол.Силата на религията отслабна и почти е изчезнала в наши дни.Сега на дневен ред са инфлацията,финансовата криза и тероризма.Всички те заместват религията като средство и църквата като изпълнител,но имат абсолютно същата цел-СТРАХА!!!Страха,който ни внушава несигурност,която пък ни прави още по-първични и ни отдалечава от духовното и креативно начало на нашата природа. И в името на една мнима и съмнителна сигурност,ние се лишаваме от  свободата си,ставайки едни послушни роби на системата,позволявайки и да упражнява такъв изтънчен контрол,какъвто не е имало никога в историята на човечеството.Банки,банкови сметки,кредити,телефони,ИНТЕРНЕТ...Време е да се събудим.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #26 -: май 05, 2016, 07:10:38 pm »
...И в името на една мнима и съмнителна сигурност,ние се лишаваме от  свободата си,ставайки едни послушни роби на системата,позволявайки и да упражнява такъв изтънчен контрол,какъвто не е имало никога в историята на човечеството.Банки,банкови сметки,кредити,телефони,ИНТЕРНЕТ...Време е да се събудим.

Именно. Освен това, икономически най-манипулативната система в света - САЩ, е и най-религиозната. Дето се вика - две в едно. И то няма как иначе да е, защото повечето хора имат все пак някаква съвест. Когато обаче накараш човек със съвест да свърши нещо очевидно нередно, той започва да живее с угризения и става неефективен за системата. Даже може да бъде загубен като кадър, ако е малко по-съвестен. А това са разходи. Тук обаче на помощ идват религията, църквата, вярата дори. Хватката е елементарна, но ефективна. Достатъчно е да се изповядаш и проводникът на Божията воля да ти опрости греховете и си готов за изпълнение на новите поръчки. Не знам дали сте обръщали внимание, но поне у нас най-набожни са най-големите престъпници... и политиците  :violent:

Официалната наука продължава и до днес да подържа еволюцията поради липса на друга теория, за да се противопостави на креационизма. Много хора обаче незнаят, че еволюцията най-грубо казано се дели на макро и микро еволюция. И до дне днешен никой не може да даде пример за дарвиновата еволюция, т.е. пример за еволюиране на един вид в друг.

Ееее, недей така, де. Дарвин е прав за почти всичко, с изключение на човеците. Доказано е. Влечугите са произлезли от рибите, птиците от влечугите и т.н. (последното е отговор на гатанката кое е по-първо - яйцето или кокошката). За всяко едно от тези твърдения си има доказателства - фосили и прочие. Само с човек нещо не му се получава, щото го няма свързващото звено. Даже Старият завет обобщава целия бизнес в 6 дни бачкане на дедо Боже - първо Небето и Земята, после не знам какво си и така до човека. Сега, ако са имали предвид Природата, съм съгласен. Но понеже тя така или иначе е факт, не се нуждае от вяра, както казва Кико. Вярата в Исус пък е пълна безсмислица, щото той никога не е бил и няма да бъде единственият човек с някои по-особени способности.
Едно време старите баби разправяха, че Господ като се разсърдел и хвърлял гръмотевици. Като бил тъжен - вали дъжд и т.н. Всяко едно от тези неща е обяснено научно и няма нищо божествено в тях. На човек обаче му е далеч по-лесно да приеме всяко едно необяснимо нещо за създадено от Бог, вместо да се напъне малко и да прозре къде е истината.
Та наистина, събудете се бе хора. 21 век е все пак. Скоро ще заселим отново Марс. Да не дава Господ  ^-^ ^-^ ^-^ да стане някой сакатлък там и да останат двама човеци (разнополови разбира се), камо ли пък и набожни, че ще си имаме след време още една планета с религиозно население, а от там до Междузвездните войни е една крачка  ^-^ ^-^ ^-^
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Pancho77

• Hero Member
  • Публикации: 2794
« Отговор #27 -: май 05, 2016, 08:45:48 pm »
Хм, ...може би и аз написах един пост в темата Христос Воскресе и станах причина за тази тема на Ивчо, както и да е не четох макар, че виждах че я има.
Сега прочетох първите няколко поста и следващите през ред...
Естествено няма да взема отношение, само ще призная че няма вулгарности както очаквах макар, че има неща които ме обиждат  като християнин, но понеже знам че като не отговориш на каквото и да е, е по-добре отколкото да разпалваш каквото и да е ( каквото и да е считайте = лошо)

"вместо да се напъне малко и да прозре къде е истината. "
Всъщност проблемите ни са понеже си мислим, че може като се понапънем малко и да решим всички проблеми. То всъщност  главанака на Северна Корея и той като се понапънал малко и решил всички проблеми - ама на тяхно място създал проблеми умножени по сто.
Както и да е, поста ми най-малко искам да се счита за нападка или обида към някого. Или па да се опитам да убедя някой в нещо.

Неактивен kiko22

• Hero Member
« Отговор #28 -: май 05, 2016, 09:40:46 pm »
Хм, ...може би и аз написах един пост в темата Христос Воскресе и станах причина за тази тема на Ивчо, както и да е не четох макар, че виждах че я има.
Сега прочетох първите няколко поста и следващите през ред...
Така си е,ти си виновен... ;D
А може би не трябва да четеш през ред... ;) :cheers:
« Последна редакция: май 05, 2016, 09:48:04 pm от kiko22 »

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #29 -: май 05, 2016, 10:20:03 pm »
Хм, ...може би и аз написах един пост в темата Христос Воскресе и станах причина за тази тема на Ивчо...

Горе - долу.
Далеч съм от мисълта да се обиждаме на верска основа. Прекалено много кръв се е ляла заради глупости, че да го повтаряме и ние, па макар и само с караници.

"вместо да се напъне малко и да прозре къде е истината. "
Всъщност проблемите ни са понеже си мислим, че може като се понапънем малко и да решим всички проблеми.

За да видиш нещо, не е важно само да са ти отворени очите. Предполагам знаеш, че всъщност гледаме с мозъците си, а очите са само сензорите, така да се каже.

П.П. Без да се заяждам, би ли споделил какво точно те е обидило като християнин, че да се изясним? Съвсем добронамерено питам, пак повтарям.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #30 -: май 06, 2016, 08:36:33 am »
Цитат
Ееее, недей така, де. Дарвин е прав за почти всичко, с изключение на човеците. Доказано е. Влечугите са произлезли от рибите, птиците от влечугите и т.н. (последното е отговор на гатанката кое е по-първо - яйцето или кокошката). За всяко едно от тези твърдения си има доказателства - фосили и прочие.

Ивчо, даваш вид на интелигентен човек. Нищо не е доказано!!! Нищо. Фосилите са нищо друго освен вкаменелости. Чети тук:http://bojidarmarinov.com/bgrecon/Ferrell/vfec/chap11.htm На български е, а и можеш да разгледаш останалите глави от книгата.
Дори учени нямащи нищо общо с вяра или религия започват да отричат еволюцията.

http://www.youtube.com/watch?v=-aucfV_2RAE

Неактивен Pancho77

• Hero Member
  • Публикации: 2794
« Отговор #31 -: май 06, 2016, 09:15:24 am »
Именно мозъците имах предвид...
Не можеш се сърди на хора които казват това което мислят макар и да е явно неистина или дори опасно... за опасното говоря в преносен смисъл.
Пишеш и разсъждаваш за непорочното зачатие и си се опитал да обясниш нещата научно ли и аз не знам как... ама аз не бях прав да се обидя. Честно.
Прави и мисли каквото искаш, но знай че не виждаш ( с мозъка си ) всичко.
Оня ден бяхме с жената в Букурещ. Обръщам на път четири ленти и трамваи по средата. Гледаме и слушаме ГПСа. гледаме табели - пътя на обратно. Оглеждаме се няма коли....и тя ми вика 100 пъти - давай завивай.. и пак и пак..ама аз виждам трамвая по средата.. и си стоя на място,.... после и стана ясно... всичко това в преносен смисъл.... ние като хора виждаме много малко.

Неактивен kiko22

• Hero Member
« Отговор #32 -: май 06, 2016, 10:02:04 am »
Интересна книга,колега.Попрочетох малко от нея през ред ;) и трябва да ти кажа,че цитатите в нея са подбирани много избирателно и тенденциозно.
Но както и да е,друго е по-важно.Да предположим,че тезата,която се подържа в книгата е вярна-няма еволюция на видовете,няма преходни видове,няма фосили,доказващи еволюционен процес и прочие.Кое от всичко това доказва божествения произход на нещата?Защо да не е теорията за двамата древни астронавти от изключително развита цивилизация,положили началото на всичко и създали разнообразието на видовете чрез генна манипулация?А?

Колега dirtlego,няма да ставам адвокат на Ивчо,но само искам да вметна,че не можеш да "даваш вид на интелигентен".Или си,или не си.Повярвай ми,веднага си личи. И нека поне в тази тема да се опазим от квалификации на личностна основа.
« Последна редакция: май 06, 2016, 11:01:45 am от kiko22 »

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #33 -: май 06, 2016, 10:28:28 am »
Цитат
Кое от всичко това доказва божествения произход на нещата?
@kiko22, може и Панчо да ти е дал линк към книгата, незнам ;). Добре ще е да погледнеш по-подробно. Цитирани са източниците които се ползват.

Не си ме разбрал друже, книгата не е за да "докаже" божественият произход, а за да покаже как еволюцията издиша отвсякъде.
Мисля, че по-нагоре в мненията стана ясно, че вярата не може да се докаже по начина, по който науката го прави или хората очакват. Няма как духовният свят да бъде обяснен/доказан в или чрез материялния. Поне аз така смятам.
Моята идея е човек да анализира, изследва и така да си прави изводи.

Неактивен kiko22

• Hero Member
« Отговор #34 -: май 06, 2016, 11:26:01 am »
Цитат
Кое от всичко това доказва божествения произход на нещата?
@kiko22, може и Панчо да ти е дал линк към книгата, незнам ;). Добре ще е да погледнеш по-подробно. Цитирани са източниците които се ползват.

Не си ме разбрал друже, книгата не е за да "докаже" божественият произход, а за да покаже как еволюцията издиша отвсякъде.
Мисля, че по-нагоре в мненията стана ясно, че вярата не може да се докаже по начина, по който науката го прави или хората очакват. Няма как духовният свят да бъде обяснен/доказан в или чрез материялния. Поне аз така смятам.
Моята идея е човек да анализира, изследва и така да си прави изводи.
Моя грешка относно линка към книгата,колега,поправих я.  ;D
Да,прав си относно духовния свят.Реално тук няма за какво да спорим.И аз подържам мнението,че вярата не се нуждае от доказателства,даже напротив-доказателствата ще я обезсмислят.Но бикновено хората,които са вярващи,неистово се опитват да убедят "заблудените овце" колко са заблудени и да им докажат правотата на вярата си и че само тяхната вяра е "правата". Стори ми се,че долових нещо подобно в предните постове или просто е защитен рефлекс от моя страна. ;D Омръзнало ми е да се опитват да ме приобщават към "стадото". ;) Но трябва да призная,че ти не си от тях.

Друже, би ли дал някой линкове да прочета? Английски или български език, няма значение. Професионалните ми знания са в друга област, но имам интерес към това, което казваш.
Има много инфирмация в глобалната мрежа много от която е талаш.
Но от друга страна,щом не цитираш книгата за да докажеш божествения произход,какво се опитваш да ни кажеш с това,че "еволюцията издиша отвсякъде"?И Библията издиша на много места,но това не пречи на тези,които вярват.
Честит Гергьовден на всички именници! :cheers:
« Последна редакция: май 06, 2016, 12:15:16 pm от kiko22 »

Неактивен kiko22

• Hero Member
« Отговор #35 -: май 06, 2016, 06:38:25 pm »
Моля прочетете това колеги и ако искате,ще го коментираме.

https://frognews.bg/news_16631/Detsata_pishat_pisma_do_Bog/

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #36 -: май 06, 2016, 07:18:08 pm »
Цитат
И Библията издиша на много места,но това не пречи на тези,които вярват.

Любопитем съм да кажеш къде издиша? Да, съгласен съм, че има много различни тълкувания, затова са и толкова деноминации и разклонения, но да генерализираш за книга, която смятам, че не си чел/четеш смятам, че не е коректно.
Затова казвам, нека всеки прочете, помисли, проучи двете страни на дебата и тогава да си прави изводи. Болшинството от българите определящи себе си за православни християни не са отваряли Библията, нямат понятие какво пише там, но дават мнение обикновено базирано на "чух, че,...", една жена каза",... там пишело,... Не става така. Разговаряй със свещеник, пастор или поп, задай си въпросите, чети и анализирай, тогава вземи позиция. Ако подходиш с предубеждения никога няма да си обективен.
Аз лично смятам, че няма атеист в истинският смисъл на думата. По-скоро точната дума е агностик.

В тази връзка един цитат:
Сляпата вяра на атеизма
от Джери Джонсън

Може би си мислите, че това е шега. Със сигурност атеизмът не е основан на вяра, още по-малко на сляпа вяра. Християнството е това, което е основано на нерационална, недоказана, презумптивна вяра. Нека да разискваме. Ще започнем с въпроса какво е атеизъм. Според Дагобърт Рунс, както е писал в Речник на философията, атеизмът е „вярата, че няма Бог.“

Преди няколко години по време на лекциите си, един професор, който бил атеист, провокирал някои от студентите християни за тяхната вяра в библейския Бог. Всъщност, студентите си спомнят как този професор сякаш си бил поставил за цел да ги убеди в абсурдността на християнството, до там, че започнал да ги тормози. Когато наближил краят на семестъра, няколко от тези студенти попитали професора дали е съгласен да направят дебат по въпроса. Той веднага се съгласил, вярвайки, че ако спечели дебата, веднъж завинаги ще отърве студентите си от глупавата им вяра в Бога. Това, което следва, е транскрипт от дебата. Със „А“ ще означим атеиста, а с „Х“ – християнина. (Атеистът имал диплома по биология, а християнинът два доктората, единият по философия.) Думата е дадена първо на атеиста.[1]

А: И ти, и аз, сме вярвали в Дядо Коледа, когато сме били деца. Но вече не вярваме в него, нали? Същото е с Бога. Той е за детинските умове. Никой възрастен не би трябвало да вярва повече в Него, отколкото в Дядо Коледа. Разбираш ли, няма Бог. Той не съществува, така, както не съществува и Дядо Коледа. Знам, че Библията казва: „безумният каза в сърцето си: няма Бог“, но аз казвам, че само безумен вярва в Бога. Това е всичко, което мога да кажа. Атеизмът просто изоставя детинските вярвания.

Той седнал и дали думата на християнина.

Х: За да започна с уводната си реч, се надявах професор „А“ да ме придружи до дъската. („А“ се съгласява и излиза напред.) Бихте ли взели това парче тебешир. С него направете точка на дъската. Няма нужда да е голяма. („А“ прави точка.) Професор „А“, тази точка представлявате вие. Сега бихте ли начертали кръг около точката, така, че точката да остане в центъра. (Професорът начертава кръг.) Вътрешността на кръга представлява всичкото ви познание; всичко, което сте учили и преживяли; къде сте били; и какво сте видели и чули. Извън кръга е всичко, което не знаете; което не сте чули, учили или преживяли; където не сте били; и това, което не сте видели. Дотук съгласен ли сте?

А: Да. Това е забавно. Интересно ми е да разбера какво възнамерявате с това. Сигурно не вярвате, че това малко упражнение ще обори позицията ми?

Х: Сега, очевидно в този високо технологичен век, извън кръга ще има повече неща, отколкото вътре. Тъй като вашата диплома е по биология, смеете ли да твърдите, че знаете много за квантовата физика и икономиката?

А: Не, признавам, че съм ограничен в познанието си.

Х: При това положение, каква част е извън кръга, в сравнение с това, което е вътре?

А: Дори не мога да дам добро предположение.

Х: Това, което имам предвид, е, ако влезете в Библиотеката на конгреса, с колко от темите ще кажете, че сте запознат?

А: Предполагам ще трябва да призная, че това, което знам, е частица от знанието, което е записано, вероятно в десетични числа.

Х: Съгласен съм. Всички ние ще трябва да признаем, както добрият професор направи, че нашето знание е от порядъка на .000001%. Но за целта на тази илюстрация нека кажем, че знанието, което имате по вашата специалност, както и останалото знание, което сте придобили по други предмети, е 1% от всичкото знание, което съществува. Ще се съгласите, че това е щедро, нали?

А: Да.

Х: Ще напишете ли 1% вътре в кръга? Не забравяйте, че това представлява всичкото познание, което имате, основано на изучаване и опит. След като притежавате 1% знание, какъв е процентът знание, което нямате?

А: Той ще бъде 99%.

Х: Правилно. Моля напишете 99% извън кръга. Благодаря. Не забравяйте, че всичко извън кръга представлява това, което се съгласихте, че не знаете. И така, ето го моя въпрос: След като признавате, че познанието ви е много ограничено, как можете да ЗНАЕТЕ, че Бог не съществува в тези 99% извън кръга на вашето познание и опит? Ами ако Бог живее в Южен Йемен? Бил ли сте някога там?

А: Не, никога не съм бил там. Тези въпроси не са честни.

Х: Разбирате ли, целта на моята уводна реч е, че е философски и логически е абсурдно да заявите такова всеобхватно отрицание като „няма Бог“. Единственият, който може да каже, че няма богове под никаква форма и размер във вселената през всички времена, е само Бог. Един човек трябва да бъде на всички места, по всяко време, с всичкото знание, за да може да каже „няма Бог.“ Накратко, трябва да сте въздесъщ и всезнаещ, за да имате такова познание. И за да можете да се справите ще трябва да сте всемогъщ. Така че ще ви попитам отново: възможно ли е Бог да съществува извън кръга от 1% ограничено знание и опит, които имате?

А: Ами, да. Да твърдя друго би било („Х“ прекъсва „СЛЯПА ВЯРА“.) Ще трябва да призная, че е възможно Бог да съществува извън кръга. Но мисля, че е невъзможно да се знае дали е така. Този дебат не е справедлив. Не знаех, че ще водя дебат с този човек.

Х: Казахте, ако чух правилно, че е логически възможно Бог да съществува. Следователно би било крайно нелогично да се каже: „няма Бог“, тъй като би трябвало да си Бог, за да знаеш, че няма Бог, което анулира собствената ти теза. Следователно, не трябва ли да заключим, че възгледът ви е основан на вяра, при това сляпа, недоказуема вяра?

А: Да, признавам го. Разбирате ли, аз не съм наистина атеист. Аз съм агностик. Не знам дали Бог съществува, нито пък ти!

Х: Добре, аз спечелих дебата. Цял семестър се представяте на тези студенти за атеист, а сега признахте пред тях, че атеизма е абсурден. Но добре ли чух – сега твърдите, че сте агностик?

А: Не знаех в какво се забърквам, когато се съгласих да участвам в този дебат. Не мисля, че е справедлив.

Х: След като заедно оборихме атеизма и показахме, че е скок на сляпа вяра, може би ще се съгласите да дискутираме агностицизма?

А: Аз приключих. Край на дебата… (Излиза от стаята.)

Неактивен kiko22

• Hero Member
« Отговор #37 -: май 06, 2016, 07:38:30 pm »
Така,колега,правя всичко възможно да спазвам добрия тон,но ми става все по-трудно.Апропо,прочете ли съдържанието на линка,който съм дал в предния си пост?То опровергава до голяма степен така удобно нагласения (разбира се от върл християнин) дебат.Ще ти подскажа-именно децата са тези същества,които са най-чисти и непорочни,но които най-малко вярват в Бог.Това не е мое твърдение,а факт.И като проумееш защо е така,ще си преминал на следващото ниво.
Сега,този,който генерализира и не е коректен,си ти.Първо,никога и никъде в темата не съм казвал,че съм атеист.Просто не приемам еврейската версия за абсолютна.Второ,как разбра,че не съм чел Светото писание?Искаш ли "в ефир" да проверим знанията си върху Библията?И трето,ще коментирам по-подробно извадката на дебата от последния ти пост,когато отговориш на цитата отдолу.

Не знам за другите,но аз съм чел библията,основно Новия Завет и също не вярвам в постановката и догмата буквално.Мисля,че всеки интелигентен човек би си задал много въпроси прочитайки библията.Най-малкото,човечество и цивилизации е имало хиляди години преди възникването на Християнството-аджеба,в какво са вярвали и как са живели онези хора,като никой не им е обяснил за Единия бог,Светата троица и праведния начин на живот,за да получиш вечен такъв. ::) Значи от гледна точка на Християнството излиза,че Господ е прецакал хиляди поколения човечество като ги е лишил от Вечен живот,само защото не е пратил Месията си по-рано да ги светне на постановката. :o
« Последна редакция: май 06, 2016, 08:09:57 pm от kiko22 »

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #38 -: май 07, 2016, 11:01:20 am »
Колега kiko22,
Аз нямам никакви проблеми със спазването на добрият тон. :)
Разбира се, че прочетох това, което си дал. Нагласеният според теб дде
Цитат
именно децата са тези същества,които са най-чисти и непорочни,но които най-малко вярват в Бог.Това не е мое твърдение,а факт.И като проумееш защо е така,ще си преминал на следващото ниво.

Сега,.... щом си чел Библията трябва да знеш, че и децата носят т.нар. първороден грях, нали?
Вярно е, че Исус ни е казал, че който не стане като дете, няма да наследи Божието царство, но там се има друго в предвид.
За да твърдиш, че дадено нещо е факт, трябва да може да се докаже по всяко време и на всяко място, като гравитацията да речем може да покаже и демонстрира на всяко масто на нашата планета при нормални условия. Така, че не мога да се съглася с теб.
Второ аз не те упреквам, че си атеист. Пиша за аудиторията, а не лично към теб. Не се засягай. А това, кой колко знае или познава Библията не искам да навлизам в дебат, защото не е това тема сега. Между другото Библията не е роман, т.е. прочитна книга. Аз смятам, че тя трябва да се чете ежедневно, цялата, а не само Нов завет.

Явно пропускаш, че преди Христос хората по това време са принасяли в жертва животни за своите си грехове. След Христос вече жертвата е принесе в Негово лице и хората се спасяват единствено чрез вяра. Та, в тази връзка не виждам, как Бог "прецакал" някого.
Хубав ден.

Неактивен kiko22

• Hero Member
« Отговор #39 -: май 07, 2016, 01:25:20 pm »
Да оставим децата да говорят:

- Ако Ти организираш края нща света, кой ще ти се моли?
Петя, 4 клас

- Изобщо, аз не вярвам в Тебе. Ето, кажи ми, защо хората не Те виждат?
Юра, 2 клас

- Небето е синьо, когато си в добро настроение ли, Господи?
Надя, 3 клас

- Хората толкова страдат на Земята, нима в твоя ад е още по-зле?
Радик, 4 клас

- А Ти обслужваш ли и другите страни?
Толик, 3 клас

- Е, добре, де, Господи, мен щъркелът ме е донесъл на моите родители, а вместо него кой ни прави?
Олег, 3 клас

- Аз разбрах, че Ти си най-главният на Земята, макар че живееш на небето. А няма ли да те преизбират?
Сеня, 1 клас

- Господи, а Ти слушаше ли майка си като дете?
Нина, 2 клас

- Аз Те обичам, разбира се, но повече обичам мама и татко. Нали не се сърдиш?
Зоя, 3 клас

- Може ли да не умирам, а?
Юля, 1 клас

- А дето продават свещи в църквата, това Твоят бизнес ли е?
Толик, 2 клас

- Господи, Ти поне новия ми адрес знаеш ли?
Ляля, 1 клас

- От кой момент може да се смята човека за възрастен? Когато не се бои от инжекции или когато му харесва Светланка?
Марик, 3 клас

- Какво значи това: всичко е по божия воля?! И лятото, и болестта на мама, и войната?
Марат, 2 клас

- На колки години си, Господи?
Валя, 2 клас

- Харесва ли Ти това, което става на Земята?
Андрей, 4 клас

- Католиците си имат един Бог, мюсюлманите — друг, юдеите — трети, лютераните — четвърти, православните — пети. И там колко общо сте?
Игор, 4 клас

- Добре, Христос е страдал заради хората, а заради какво страдат хората?
Гриша, 4 клас
- Ако Ти организираш края на света, кой ще ти се моли?
Петя, 4 клас

- Изобщо, аз не вярвам в Тебе. Ето, кажи ми, защо хората не Те виждат?
Юра, 2 клас

- Небето е синьо, когато си в добро настроение ли, Господи?
Надя, 3 клас

- Хората толкова страдат на Земята, нима в твоя ад е още по-зле?
Радик, 4 клас

- А Ти обслужваш ли и другите страни?
Толик, 3 клас

- Е, добре, де, Господи, мен щъркелът ме е донесъл на моите родители, а вместо него кой ни прави?
Олег, 3 клас

- Аз разбрах, че Ти си най-главният на Земята, макар че живееш на небето. А няма ли да те преизбират?
Сеня, 1 клас

- Господи, а Ти слушаше ли майка си като дете?
Нина, 2 клас

- Аз Те обичам, разбира се, но повече обичам мама и татко. Нали не се сърдиш?
Зоя, 3 клас

- Може ли да не умирам, а?
Юля, 1 клас

- А дето продават свещи в църквата, това Твоят бизнес ли е?
Толик, 2 клас

- Господи, Ти поне новия ми адрес знаеш ли?
Ляля, 1 клас

- От кой момент може да се смята човека за възрастен? Когато не се бои от инжекции или когато му харесва Светланка?
Марик, 3 клас

- Какво значи това: всичко е по божия воля?! И лятото, и болестта на мама, и войната?
Марат, 2 клас

- На колки години си, Господи?
Валя, 2 клас

- Харесва ли Ти това, което става на Земята?
Андрей, 4 клас

- Католиците си имат един Бог, мюсюлманите — друг, юдеите — трети, лютераните — четвърти, православните — пети. И там колко общо сте?
Игор, 4 клас

- Добре, Христос е страдал заради хората, а заради какво страдат хората?
Гриша, 4 клас

- А когато стрелят на Земята, Ти какво, не чуваш ли, Господи?
Валери, 2 клас

- Защо отначало хората се влюбват, а после тихо плачат?
Андрей, 4 клас

- Е, добре, първата двойка хора на Земята си създал Ти. А как са направили третия човек?
Владик, 4 клас

- Нали първи са започнали да раждат мъжете — спомни си реброто на Адам и Ева. Какво не ти хареса в това, че стовари този труд върху жените?
Зоя, 4 клас

- А когато стрелят на Земята, Ти какво, не чуваш ли, Господи?
Валери, 2 клас

- Защо отначало хората се влюбват, а после тихо плачат?
Андрей, 4 клас

- Е, добре, първата двойка хора на Земята си създал Ти. А как са направили третия човек?
Владик, 4 клас

- Нали първи са започнали да раждат мъжете — спомни си реброто на Адам и Ева. Какво не ти хареса в това, че стовари този труд върху жените?
Зоя, 4 клас
« Последна редакция: май 07, 2016, 01:27:36 pm от kiko22 »