Автор Тема: За вярата и религиите  (Прочетена 216609 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Публикации: 833
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
Re: За вярата и религиите
« Отговор #2160 -: януари 14, 2021, 09:29:20 am »
И по-рано стана дума за позицията на проф. Кокс.
ivchotr, обаче знае, че няма Бог. Започна тази тема да "осветли" заблудените. Навил си е няколко въпроса и щом не получава логично обяснение, значи всичко е ала-бала.
Да те питам, дали разбира една мравка за твоето/моето съществуване? Може ли да си обясни логично твоите и моите постъпки?
It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 8061
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #2161 -: януари 14, 2021, 08:40:46 pm »
Ще го докараш до Еволюцията накрая. Сравняваш мравките с хората... Имаш напредък. Макар, че отговаряш като онзи замонашил се старшинка, за когото бях споменал някъде по-напред в темата.

Мит-чо. Пак избягваш отговорите, които не ти изнасят. Знаеш защо. Аз също.

П.П.
Глух съм само за чалгата. Защото не е по-различна от религията.

П.П.2
Във филмите, които упорито отказвате да изгледате, проф. Кокс застъпва друга позиция. Подкрепя идеята за Големия взрив. Обяснено е така, че и религиозни да го разберат.
Не разбирам какво очакваш да знам от огромното познание, което представлява науката като цяло. Достатъчно неща съм изговорил в тази тема. Ако беше прочел всичко, хайде, даже половината, и не беше глух за музиката на Бетовен, да си разбрал до сега.

Ама хайде пак да попитам откъде Бог взе материалите, за да направи Всичко? При положение, че в началото не е имало нищо. Нали така пише в Библията? И не е ли това начин да се обясни на неуки хора сложно нещо като Големия взрив? Повтарям се, ама няма начин.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Mit

• Sr. Member
  • Публикации: 213
  • Кара: Honda NC750 XD и Honda Sh 300i
« Отговор #2162 -: януари 14, 2021, 10:36:16 pm »
Не си ми задал въпрос затова и не си получил отговор
Докато си представяш господ с ръце и крака няма да можеш да стигнеш до въпрос
Очаквам да знаеш нещо по въпросите за които искаш да спориш, очаквам да си прочел достатъчно, да си изградил теза и да я защитаваш с аргументи
Сега, не ми разправяй, че си чел и следиш Браян Кокс, разбрахме колко четеш всички:)
Тъй, ще си позволя да цитирам Мистър Кокс по памет, щото иначе трябва да го поствам на английски и кой знае какво ще разбереш гогле транслетърот.
“Днес от гледна точка на науката, не можем да кажем, че няма Бог, можем само да кажем, че не знаем! Да, ние имаме прекрасната теория за горещия голям взрив, но не знаем как е възникнала и от къде е дошла енергията за да се случи! “ Край на цитата по памет
На мен теорията за големия взрив не ми пречи, напротив радвам се, че я има, още повече, тя никак не противоречи и не пречи на знанието и разбирането, че светът е ментален и всичко в него е свързано с един център. Това го пише в Библията, но е малко под форма на приказка, нали знаеш за да стоят настрана тези дето няма нужда да знаят.
Ето ти още един бонус : историята за големия взрив и непорочното зачатие, всъщност изразяват една и съща идея и в двата случая се материализира и превръща в живот непозната по произход и величествена по сила, разумно насочена енергия.
Нищо и няма и на еволюцията ,  теорията е написана от един вярващ човек :) прочети ако не вярваш :) иначе на мястото на дъртлего щях да кажа, че, микробите живеещи в корема на кита никога няма да се  съгласят, че има кит  :cheers:

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #2163 -: януари 15, 2021, 09:16:00 pm »
Цитат
Ама хайде пак да попитам откъде Бог взе материалите, за да направи Всичко? При положение, че в началото не е имало нищо. Нали така пише в Библията?
Ей на,... това се опитвам да ти обясня,... имаш абсолютна грешна представа за Този, който създава.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2164 -: януари 16, 2021, 06:31:46 pm »
В цялата тема никой не можа да обясни какво представлява Бог. За сметка на това, някъде съвсем в началото (не онова Начало  ;D ) аз го оприличих на Природата. Постоянно се откриват нови видове. Дори наскоро имаше съобщения за това. Някой сигурно ще рече, че Бог продължава да твори. Е, в Библията пише друго.

Не си ми задал въпрос затова и не си получил отговор

Въпросите бяха насочени към всички. Ще се поправя след малко лично за Теб.

Докато си представяш господ с ръце и крака няма да можеш да стигнеш до въпрос

Къде видя как си представям Бог, ве :o Направо ме изумяваш. Единствено питах къде се е намирал Бог, когато не е имало нищо. Нарочно питах за това, защото единственият отговор е, че не е бил никъде. Щом не е бил никъде, значи няма откъде да са се взели материалите, от които е изградена Вселената и всичко в нея, в това число и бактериите в кита. Което пък си е точно описание на Големия взрив. От страна на вас, религиозните, се получаваха само противоречащи си отговори. Не ми се повтарят. Има ги на български назад в темата. Освен това, дори да приемем, че се справяш с английския без преводач, очевидно не вдяваш какво говорят другите. Кокс не съм го чел. По-интерсно ми е да му гледам филмите. Това проблем ли е? Никога и никъде не видях той да споменава, че приема съществуването на Бог. Е, може и да съм пропуснал някой филм. Дори в твоя цитат няма такава идея. Едно е да не знаеш има ли Бог, друго е да твърдиш, че го има, като единственото доказателство за това е разсъждението, че щом не знаем как се е случило нещо, значи Бог го е направил. Велики сте :notworthy: Заради такива като вас хилядолетия наред християни избиват християни, будисти и мюсулмани, мюсулмани избиват мюсулмани, будисти и християни, будисти избиват будисти, мюсулмани и християни и т.н.

Ето ти още един бонус : историята за големия взрив и непорочното зачатие, всъщност изразяват една и съща идея и в двата случая се материализира и превръща в живот непозната по произход и величествена по сила, разумно насочена енергия.

Струва ми се, че нещо бъркаш. Големият взрив се е случил, поне според досегашната теория, когато е нямало нищо. Откъде е дошла енергията, някой ден сигурно ще разберем. При непорочното зачатие обаче имаме гостоприемник, сиреч имаме нещо, което освен това се е намирало някъде. Този гостоприемник е способен да зароди живот в утробата си по един единствен начин. Ако не го намериш в учебник на български, потърси го на английски. Не вярвам да пише нещо по-различно. Нещата се случват единствено и само с взаимодействието на сперматозоиди с яйцеклетки. Та да се твърди, че дух е насочил енергия за да заплоди земна жена, е приказка за хора, които не мислят или по-скоро им е по-изгодно да вярват в тази приказка, за да не признаят една изневяра. Йосиф и Мария може да са имали и друг мотив. Както и да е.
Освен това е странно, че наричат Иисус бог. Не е. Във всички общества, в които са разпространявани вярвания преди Християнството, потомците на сексуални отношения между богове и хора, са били полубогове.

Нищо и няма и на еволюцията ,  теорията е написана от един вярващ човек :) прочети ако не вярваш :)

Е те тук рискуваш да кръстосаш сабя с онзи войн на Християнството, който отрича Еволюцията ;D Всъщност не само Дарвин като религиозен човек е лансирал идеи, които противоречат на Библията. Това е закономерно, защото Библията не обяснява логично какво и как. А това е така, защото по онова време хората не са имали днешното познание. Днес никой не би написал подобна книга.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2165 -: януари 16, 2021, 10:21:40 pm »
Цитат
Постоянно се откриват нови видове. Дори наскоро имаше съобщения за това. Някой сигурно ще рече, че Бог продължава да твори. Е, в Библията пише друго.
Е, не,...
Кой ще го рече това? Някой?,.... Пак сам си правиш предположение и след това заключение,... "Постоянно" се откривали нови видове,... ти да видиш.
А дали не е възможно тези новооткритите видове, просто да не са сещани досега, м? Не допускаш ли, че я има и тази вероятност? Ама тя пък не уйдисва на твоята теория, значи не става.

Цитат
От страна на вас, религиозните, се получаваха само противоречащи си отговори.
Нищо не си разбрал. Аз не съм религиозен!!! Но ти не правиш разлика.

Цитат
Е те тук рискуваш да кръстосаш сабя с онзи войн на Християнството, който отрича Еволюцията ;D
О, не, много по-лошо. Голяма част от учени атеисти и агностици, също я отричат. Обаче това не ти допада, нали?

Цитат
Големият взрив се е случил, поне според досегашната теория, когато е нямало нищо.
Къде и какво е гръмнало? Така и не видях научно доказани отговори.
« Последна редакция: януари 16, 2021, 10:29:29 pm от dirtlego »

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2166 -: януари 16, 2021, 10:31:38 pm »
Ти сериозно ли мислиш, че във времената, в които изравяме от Земята останки от видове, които са живели преди милиони години, не сме намерили всичко друго, останало живо на нея от онези времена? И ако тези видове ги е имало след Сътворението, някак случайно не сме успели да ги изровим? Може и да си прав, ама е твърде, твърде невероятно, имайки предвид колко народ ходи навред да търси, изследва, намира и описва всяка една твар, която пълзи, ходи, лети и плува по тази планета.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2167 -: януари 16, 2021, 11:17:30 pm »
 Ще ти дам насока.
Сам потърси каква част от морското дъно например е изследвано. :bravisimost:

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2168 -: януари 17, 2021, 01:23:57 pm »

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2169 -: януари 17, 2021, 02:11:20 pm »
Този вид определено не живее на дъното на което и да било море или океан - https://nova.bg/news/view/2020/11/11/305226/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B2%D0%B8%D0%B4-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B0-%D0%B2-%D0%BC%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B8/
Добре, по-нагоре каза, че "имайки предвид колко народ ходи навред да търси, изследва, намира и описва всяка една твар, която пълзи, ходи, лети и плува по тази планета."
Аз и ти можем ли да разпознаем, дали тази маймунка е нов вид? На мен ми изглежда, като една от многото. Колко души от тези изследователи от Германския център за примати обикалят и намират нови видове? Не са много и не намират нови видове под път и над път. Та, абсолютно вероятно е досега просто да не е била изследвана.
И най-важното, това си е пак маймунка, не е някакъв вид, който да е непознат. Май още не правиш разлика между микро и макро еволюция.

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1354
  • Кара: изтребител
« Отговор #2170 -: януари 17, 2021, 05:14:14 pm »
мисля че за морето беше под 10% го познаваме де

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2171 -: януари 17, 2021, 06:17:19 pm »
...
Аз и ти можем ли да разпознаем, дали тази маймунка е нов вид? На мен ми изглежда, като една от многото. Колко души от тези изследователи от Германския център за примати обикалят и намират нови видове? Не са много и не намират нови видове под път и над път. Та, абсолютно вероятно е досега просто да не е била изследвана.
...

Aма пропускаш, вероятно поради чиста случайност ;D това, че тази маймуна се е отделила от другите видове, родове, семейства и т.н. примати преди около милион години. Сиреч не е създадена от Бог в самото начало, когато е създал всичко останало. Знае се, че животът е възникнал много милиони години преди този примат да се отдели от другите като вид.
Микро и макроеволюцията по дефиниция се засичат в това, че и двете работят на ниво вид. Едната действа на ниво и под ниво вид, а другата на ниво и над ниво вид. Та щом се застъпват на ниво вид, какъв е проблемът? А съм сигурен, че тези, дето са изследвали новия вид маймуна, с всичките описани в статията начини, разбират от Еволюцията в пъти повече от нас двамата.
Току-що една професорка обясняваше по телевизията как разработват в последно време ваксините, като тези срещу Ковид-19. Използват генетични вериги на маймуни, за да направят ваксина за прилагане на човек. Странна работа...
А, сетих се! В Библията пишеше, че Бог е създал животните за да служат на хората :friends:

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2172 -: януари 17, 2021, 08:20:01 pm »
Цитат
Aма пропускаш, вероятно поради чиста случайност ;D това, че тази маймуна се е отделила от другите видове, родове, семейства и т.н. примати преди около милион години. Сиреч не е създадена от Бог в самото начало, когато е създал всичко останало. Знае се, че животът е възникнал много милиони години преди този примат да се отдели от другите като вид.
И какво, като се е отделила? Да не е станала зебра?,... Стига глупости. Пак си е примат. Не разбра ли, че няма пример за промяна извън вида? Всички промени, които стават са ВЪВ вида.
Цитат
Микро и макроеволюцията по дефиниция се засичат в това, че и двете работят на ниво вид.
Не позна. Незнам от къде си намерил тази дефиниция. Микро еволюцията я има, има и примери. Марко еволюцията я НЯМА.
Цитат
Току-що една професорка обясняваше по телевизията как разработват в последно време ваксините, като тези срещу Ковид-19. Използват генетични вериги на маймуни, за да направят ваксина за прилагане на човек. Странна работа...
Е, и? Искаш нещо да докажеш с това, ли? Имаме сходството на генетичните вериги и с тези на свинете.
Тези неща ги писахме, дъвкахме,... вярно не съм първа младост, но все още помня.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2173 -: януари 18, 2021, 07:48:39 pm »
Така, де. Надявам се да помниш. Сега остава да си признаеш чистосърдечно защо имаме сходство в генетичните вериги с какво ли не.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2174 -: януари 18, 2021, 08:17:47 pm »
Съвсем чисто сърдечно си признавам, че имаме сходство. Но тово не е доказателство, че сме еволюирали, колкото и да ти се иска. Не разбра ли, че няма пример, който да го доказва.
А как си обяснявам сходството?,... ми да речем вземем един творец,... или художник, по-добре. Неговите картини имат сходство. Вижда се "почерка" на дизайнера.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2175 -: януари 18, 2021, 09:15:01 pm »
E, сега ти натъманяваш случилото се към идеята за Бог. Обаче нещо не се връзва. Защото в животинския (най-общо казано) свят има страшно много видове, които по никакъв начин не отговарят на почерка на един творец. Това разнообразие може да се дължи единствено на еволюционните промени, а сходството в ДНК веригите просто показва, че началото на всичко е било едно (пак най-общо казано). И в тази връзка ще се върна към нещо, което се спомена по-назад в темата - хем човеците сме създадени по Негов образ и подобие, пък Той видиш ли, е дал почти същото ДНК на прасета, маймуни и какво ли още не. За творец с такива възмомжности, Бог нещо се е повтарял. Не се връзва някак си тази идея.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2176 -: януари 18, 2021, 09:27:31 pm »
Цитат
Това разнообразие може да се дължи единствено на еволюционните промени, а сходството в ДНК веригите просто показва, че началото на всичко е било едно (пак най-общо казано).
Може, как да не може, ама няма доказателства (пак най-точно казано).  :bravisimost:

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2177 -: януари 19, 2021, 06:37:20 pm »
Е как да няма доказателства?!? 109 страници тема с доказателства малко ли е :hello:

Неактивен KAWA-ER5

• Hero Member
  • Публикации: 268
« Отговор #2178 -: януари 19, 2021, 11:45:19 pm »
леле майко, хайде да се затопля и да яхаме моторите, че виж зимата като няма какво да првите какво става  :cheers:

по темата има физични закони и природа, тя/те са създали и земята и небето и живите същества, как точно все още не е напълно ясно но за последните 300-400 години все повече неща се изясняват

това че някои хора си представят че природата и физическите закони са визуално като брадат евреин разпънат на кръста преди 2000 г си е тяхна работа, всеки може да вярва в каквото си иска
живота е смъртоносна болест предавана по полов път

Неактивен ВладиЧ

• Hero Member
  • Публикации: 457
  • Кара: BMW R1100GS
« Отговор #2179 -: януари 20, 2021, 08:53:31 am »
“БОГ Е ЕДИН, МНОГО СА ОПИСАНИЯТА МУ“
Масовостта на версията обаче, не доказва наличието на бог. А точно обратното – че у повечето хора има вътрешна, психо-емоционална нужда (аз съм откроил поне 10 психо-емоционални причини за създаването на този образ) от подобен външен “субект“.
Една от причините е масовата проява на йерархично мислене, което съвсем логично стига до “извода“, че след като обществото е йерархично построено, на базата на власт и подчинение, (а по онова време е било такова навсякъде) и щом на върха му са били най-силните, то “най-отгоре“, ако продължим мислено удължаването на пирамидата стои кой? Ами разбира се най-могъщия, всезнаещия и т.н. И тези качества може да се съчетаят само в бог, най-върховният завършек на властовата пирамида. В контекста на представата, че обществото е структурирано чрез подчинение и власт е съвсем “логично“, че над абсолютния владетел може да стои само един недостижим и могъщ бог. В тази представа са фокусирани всички върховни качества, както и надеждите на хората за справедливост, закрила и т.н.
За това и нито една религия не може да не настоява за подчинение, смирение, молитви, служене…
За това дълго време светската и религиозната власт са били слети, което е подържало властта и на двете организации.
За това дълго време са съществували твърди йерархични социални структури, като империи, монархии, колониални системи, робовладелство, които в днешно време са се изродили в диктатури, мафии, църковни организации с всички жестоки, дълготрайни, изпълнени със страдание за мнозинството хора, последици.
За това религията е играла мракобесна роля и се е дразнела от различните хора, друговерците, атеистите и от неудобните въпроси.
За това религията е против светската държава и секуларизма! Това отнема веднага поне половината ѝ власт!
За това религията неистово се страхува от разрушаване на догмата, която единствена държи йерархията им изправена.
За това религията не може да излезе от порочния кръг “вяра – бог (власт) – вяра“ и се опитва с всякакви средства да реанимира и поддържа вярата жива, тъй като знае, че несъществуващия ѝ бог моментално ще загуби властта си, ако просто не се вярва в него и хората спрат да се подчиняват на догмата!
За това религията прикрива гнусния си натиск над хората към подчинение с подлото внушение, че те са грешни, тоест извърта неподчинението към лошо и престъпно действие, вкарва чувство за огромна вина (“вие не се подчинихте на вашия създател, само си представете колко сте зли!“) и се мъчи да отклонява вниманието от злото си устройство на власт и подчинение, в което се опитва да набута всички хора, че чак ги подхваща от деца.
За това религията атакува стръвно децата, защото знае, че на един вече научил се да разсъждава човек, добил самочувствието на зрял и самостоятелен индивид няма начин да повлияе, да подчини и да натика в кошарата си.
Така, че многото версии за бог доказват не, че бог е един, а че няма бог! Защото няма никаква логика и смисъл, един-единствен бог да се явява по неясен, противоречив, неубедителен и объркан образ, и в същото време да иска всички да повярват в него!
Учените от целия свят, независимо какви убеждения имат, къде живеят и на какъв език говорят нямат разминавания по нито един научен факт. Няма мюсюлманска версия на Таблицата на Менделеев, няма християнска версия на питагоровата теорема и т.н и т.н. Следователно ако бог беше истина и хората толкова страстно го търсят, щеше да бъде познат и открит отдавна, както са разгадани милиони тайни и загадки, както са открити милиони истини! И странно, – където се е появявала науката и е осветявала преди това тъмни, и неясни неща, не се е откривал никакъв бог, като участник в събитията, нито дори оставени от него следи. Значи или обича само да стои в тъмното, все още неосветено от науката място, или е самата тъмнина, която никога не може да се срещне със светлината!
Вече става ясно, че при това положение всякакви романтични представи на някои добродушни наивници, че религия и наука може някога да си подадат ръка са илюзии подобни на делюзията им бог.  :)