Автор Тема: За вярата и религиите  (Прочетена 58821 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1088
  • Кара: изтребител
Re: За вярата и религиите
« Отговор #940 -: декември 25, 2017, 01:02:22 pm »
аз все съм се чудил на тримата царе,двама бели и негър(или тъмен).та че не са били царе,на царства не са,защото щеше да се знае и на кои царства са,а и да пътуват сами по онова време е лудост.за мен просто хора от бъдещето са отишли да ваксинират и прегледат бебето.демек даровете които са му донесли.

Неактивен Rossonero76

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 46
  • Кара: Kawasaki Versys 650 '09
« Отговор #941 -: декември 25, 2017, 04:57:15 pm »
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BB%D1%8A%D1%85%D0%B2%D0%B8

Какви са, що са, едва ли може да се каже категорично.

Неактивен китан

• Hero Member
« Отговор #942 -: декември 26, 2017, 12:43:46 am »
викате рождество христово,ама аз пък четох че Константин е сменил датата на 25 декември,за да съвпадне с датата на раждането на един от главните римски богове,за да могат римляните по-лесно да приемат християнството.и това беше само едно от нещата дето променил.та като нищо Христос може и да е роден на 8 януари примерно

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Публикации: 468
  • V-twinner
  • Кара: Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #943 -: декември 26, 2017, 12:45:29 pm »
Може, ама ти знаеш ли точно кога?
Едни казват, че се е родил някъде шрез Октомври, други на я края на Декември, трети празнуват Януари,... Преди толкова години едва ли може да се каже с точност. Даже преди 70-80г. хората са раждали на една дата, а записването е ставало след няколко дена. Не е това важното.
It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Неактивен китан

• Hero Member
« Отговор #944 -: декември 26, 2017, 06:39:13 pm »
Може, ама ти знаеш ли точно кога?
Едни казват, че се е родил някъде шрез Октомври, други на я края на Декември, трети празнуват Януари,... Преди толкова години едва ли може да се каже с точност. Даже преди 70-80г. хората са раждали на една дата, а записването е ставало след няколко дена. Не е това важното.
според мен и да се е знаело,Ватикана просто е унищожила документите.както и много други документи които са били неудобни.за това сега сме на тоя хал и с дати и с доста събития в миналото

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 6805
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #945 -: декември 26, 2017, 07:39:00 pm »
Раждането на Исус е исторически факт. Честито Рождество Христово!
Не казвам коледа, понеже е друг (езически) празник и няма общо с християнството.

Честита Коледа на всички вярващи и невярващи!
Коледа може и да няма общо с християнството, обаче всички християни си я празнуват баш като християнски празник. Като най-християнския може би. Въобще цялата религия и вярата, свързана с нея, са легнали на куп езически ритуали и вярвания.
Най-интересното обаче е, че християните определят другите вярвания за езически, а не се замислят тях пък така наречените езичници за какви ги смятат. Това е като софиянци да се смятат по граждани от берковчани, примерно.

аз все съм се чудил на тримата царе,двама бели и негър...

Какво има да му се чудиш. Тогава все още не е имало сегрегация  ;D Ако си бил роб, не е било задължително да си черен.
Онзи ден слушах един поп как обясняваше за ангела, дето се спуснал да каже на дева Мария, че ще ражда Иисус. А бе що никой не каже направо как е забременяла тази жена, че тук в темата така и не стигнахме до консенсус.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • V-twinner
  • Кара: Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #946 -: декември 27, 2017, 02:08:58 pm »
@ivchotr,
Цитат
Коледа може и да няма общо с християнството, обаче всички християни си я празнуват баш като християнски празник. Като най-християнския може би. Въобще цялата религия и вярата, свързана с нея, са легнали на куп езически ритуали и вярвания.
Чакай, чакай,... това, че много хора смесват езичеството с християнството си е техен проблем, не е на вярата. Заради политическите интереси това е така, както в миналото, така и в настоящето. Църквата е виновна, ако не просвети хората. А пък тези хора трябва да се поинтересуват малко, ако искат да знаят какво правят/празнуват.
Цитат
Най-интересното обаче е, че християните определят другите вярвания за езически, а не се замислят тях пък така наречените езичници за какви ги смятат.
Не се вълнувам за какъв ме смятат. Аз гледам в "моята си градина", имам отправна точка и гледам да не смесвам понятията. Пък който иска да си ходи на Църква, да си ходи по баячки, врачки, да чете хороскопи, да вярва в прераждане и извънземни и да празнува коледа. Не казвам на никого, как и какво да празнува.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #947 -: декември 27, 2017, 07:11:32 pm »
@ivchotr,
... А пък тези хора трябва да се поинтересуват малко, ако искат да знаят какво правят/празнуват.

Работата е там, че за масата хора това е вярата и това е религията. Те смятат, че всичко около Христос и празниците в Християнството е такова, каквото казват поповете и старите хора. Ти си май единственият, който гледа научно на вярата си. В смисъл, че четеш в детайли. Масата хора просто си вярват в нещо, което някой им е казал и така си и умират накрая. Най-вероятно дори с голям разнобой между това, което смятат че е Християнството и това, което то наистина е.
И в крайна сметка когато дойде времето за Страшния съд, какво ще се случи? Тези, дето са вярвали в нещо, което уж е Християнство, ама всъщност е езичество, как ще бъдат съдени? И как Господ ще им обясни, че са вярвали цял живот в привидно Християнство и поради тази причина няма да намерят място в царството Му.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Rossonero76

• Jr. Member
  • **
« Отговор #948 -: декември 27, 2017, 08:18:36 pm »
Цитат
Не се вълнувам за какъв ме смятат. Аз гледам в "моята си градина", имам отправна точка и гледам да не смесвам понятията. Пък който иска да си ходи на Църква, да си ходи по баячки, врачки, да чете хороскопи, да вярва в прераждане и извънземни и да празнува коледа. Не казвам на никого, как и какво да празнува.

Ще се повторя с примера, защото съм го давал и преди. Добре, това го казваш ти, но какво казва японския dirtlego ?
Аз гледам в "моята си градина", имам отправна точка ( шинтоизъм или будизъм), пък който иска да си  вярва в Християнство или Исляма и т.н.
Та кой от двама ви е правия?

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • V-twinner
« Отговор #949 -: декември 27, 2017, 10:01:03 pm »
@ivchotr,
Цитат
Работата е там, че за масата хора това е вярата и това е религията. Те смятат, че всичко около Христос и празниците в Християнството е такова, каквото казват поповете и старите хора.
Лошо! Аз затова и пиша тук, за да накарам някой, който чете да вземе и да се осведоми, да прочете това-онова, да не смесва понятията, а да разбере и знае, кое е вяра, кое е религия, кое е суеверие, кое е наука и т.н..
Цитат
Ти си май единственият, който гледа научно на вярата си. В смисъл, че четеш в детайли. Масата хора просто си вярват в нещо, което някой им е казал и така си и умират накрая. Най-вероятно дори с голям разнобой между това, което смятат че е Християнството и това, което то наистина е.
Не съм, познавам много хора, които четат много повече от мен. Прав си обаче, че хората просто си вярват в нещо, което някой им е казал, или чул. Тъжно е когато имаш вяра или светоглед основан на "така съм чул", "така се прави или "моята баба така казваше".
Цитат
И в крайна сметка когато дойде времето за Страшния съд, какво ще се случи? Тези, дето са вярвали в нещо, което уж е Християнство, ама всъщност е езичество, как ще бъдат съдени? И как Господ ще им обясни, че са вярвали цял живот в привидно Християнство и поради тази причина няма да намерят място в царството Му
Де да знаех отговорите,... и аз съм се замислял, за тези хора, които си имат вярата, някаква близка то християнство, но малко смесена с езичество. Такива, които са си кютали, без да са били в ущърб на други, но не са вярвали така, както е описано. Незнам, мога само да предполагам.

@Rossonero76,
Цитат
Ще се повторя с примера, защото съм го давал и преди. Добре, това го казваш ти, но какво казва японския dirtlego ?
Аз гледам в "моята си градина", имам отправна точка ( шинтоизъм или будизъм), пък който иска да си  вярва в Християнство или Исляма и т.н. Та кой от двама ви е правия?
А, де? Всеки е прав за себе си, нали? Ако питаш мен, аз съм правия, ако питаш японският dirtlego, той е. Между другото много хора не познават будизма и затова може би им харесва. Говорят за инквизиция и кръстоносни походи, а пропускат периодите на особено жестоки гонения на християни (съпроводени с многочислени човешки жертви) в Корея и Япония. Убеждавали са ме, че будизмът е най-хуманната религия, а инквизицията е съществувала само в „жестокото“ Християнство. Да, ама не. За сравнение – в християнското богословие има раздел, наречен „апологетика“, чиято цел е защита и оправдаване на християнското вероучение с използване на разумни, логически доводи. Докато будистките школи дори и понятието „нирвана“ формулират по различен начин, като нито една от тези формулировки не се счита за истина от последна инстанция.

Неактивен Rossonero76

• Jr. Member
  • **
« Отговор #950 -: декември 27, 2017, 11:06:24 pm »
Апологетика - един вид юридическия отдел на Християнството.

" В рамките на апологетиката се формулират фундаменталните твърдения на християнското богословие, системно се излагат доказателствата за истината на християнската вяра, аргументирано се отхвърля критиката от други философски системи. Апологетиката има за цел да обобщи знанията на всички науки, за да обоснове една разумна защита на християнската вяра с аргументи извън Библията."

Пълен оксиморон.

Между последствията от инквизицията и кръстоносните походи, и гоненията на християни в Корея и Япония, не мисля, че може да има знак за равенство.
Налагането на определена религия има културна, политическа и историческа зависимост която се отразява върху развитието на страната. А когато една държава има мултикултурно население, то въпросното има нужда от общ знаменател - единна религия. За да може да обедини - да има обща за всички ценностна система.
Казвам го всичко това, защото в него прозира много силна политическа същност. Тоест в основата е заложен съвсем различен смисъл от религиозния. А добре знаем какво политическо влияние е имала религията в тези времена.

Неактивен Rossonero76

• Jr. Member
  • **
« Отговор #951 -: декември 28, 2017, 12:13:45 pm »
Цитат
Коледа може и да няма общо с християнството, обаче всички християни си я празнуват баш като християнски празник. Като най-християнския може би. Въобще цялата религия и вярата, свързана с нея, са легнали на куп езически ритуали и вярвания./quote]

Много вярно казано. Първообраза на всяка една религия е вяра базирана на езичество. Напълно нормално предвид оскъдния мироглед за света, който са имали хората тогава. С времето всичко това търпи развитие и се е наложило обичаите и традициите да бъдат приспособени към нова наложена религия. Тоест създаден е плавен преход към новото със запазване на корените.
Та в този смисъл мисля, че дали ще кажеш Коледа или Рождество Христово, не е чак толкова фатално.
« Последна редакция: декември 28, 2017, 12:21:27 pm от Rossonero76 »

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #952 -: декември 28, 2017, 06:19:26 pm »
...Тъжно е когато имаш вяра или светоглед основан на "така съм чул", "така се прави или "моята баба така казваше"...

A, това исках да чуя. В случая с Иисус не е ли същото? Човекът се е обръщал към последователите си с думите "Истина ви казвам". И те са му вярвали. Защо? И защо останалите да не вярват на това, което някой друг е казал? Да не говорим, че това, което Иисус е казал, е стигнало до нас препредадено от кого ли не. Мислиш ли, че преписвачите на евангелията не са влагали и по нещо от себе си? В момента Папата се налага да казва как трябва да се преправи текстът в най-известната молитва, която май води началото си от Иисус. Като е толкова всемогъщ Бог, не може ли да се яви и да каже: "Пу..и майни, ще казвате молитва ето така, че иначе ще ви поразя с гръммммм!" Пък то какво става - някой казал нещо, друг го изменил, не можеш да му хванеш края. И каква е гаранцията, че това, в което ти вярваш, е най-точното във вярата. Все пак четеш неща, които са препредадени от кого ли не и вероятността да са изменени в годините Божиите слова, е огромна.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • V-twinner
« Отговор #953 -: януари 11, 2018, 07:17:20 am »
Цитат
A, това исках да чуя. В случая с Иисус не е ли същото? Човекът се е обръщал към последователите си с думите "Истина ви казвам". И те са му вярвали. Защо? И защо останалите да не вярват на това, което някой друг е казал? Да не говорим, че това, което Иисус е казал, е стигнало до нас препредадено от кого ли не. Мислиш ли, че преписвачите на евангелията не са влагали и по нещо от себе си...
Зашото са виждали делата, били са свидетели на чудесата, които са ставали. Винаги можем да подложим на съмнение писанието, затова има хора, които търсят доказателства „против“ и такива които търсят „за“. Разликата между теб и мен е точно тази. Ти гледаш, как да обориш Библията, а аз търся как се затвърждава. В крайна сметка и двамата намираме, каквото търсим и избора е само личен на кое да повярваме.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • V-twinner
« Отговор #954 -: януари 11, 2018, 07:19:29 am »
Нали четете и ледате новини?
Забелязвате ли градацията относно модерните напоследък, конвенции, 3-ти вид пол и т.н.?
Преди няколко години имаше много шум как обществото трябва да признае и приеме хомосекссуализма. Започна се орагинизирането на пради и се афишираше гласно. Е, това вече не е интересно. Публиката вече се насити и постепенно се приема. Сега на дневен ред е модерната дума „джендър“ и пак обществото трябва да го приема за „нормално“. Убеден съм, че след това идва, педофилията, зоофилията, некрофилията и т.н. –филии, които трбва да бъдат приети. Ми и те са хора, и за тях пече слънце. Що да няма парад на зоофилите, да речем и да демонстрират своята сексуална ориентация публично? Да протестират, ако се чувстват дискриминирани? И те са хора да изискат правата си. Или пък инцестта, друг пример??? С какво един некрофил е по-малко човек от хомосескуалистта? И двамата са с нетрадиционна ориентация?

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #955 -: януари 11, 2018, 02:15:43 pm »
Общоприетите медицински норми за некро, зоо и другите подобни филии, са, че са болестни състояния на психиката. Едва ли ще ги официализират, ама кой знае. За педофилията и хомосексуализма има исторически свидетелства много хилядолетия преди Христа. Даже, струва ми се, когато в Рим са утвърдили Християнството като официална религия, още е било обичайна практика да се прави секс с малки момчета или между големи мъже. Извратено е, ама хората така са ги разбирали нещата. В смисъл че Бог, преди да се появи с аватара си Христос, явно не е имал нищо против да се шибат еднополови партньори. После Църквата е определила, че това е грях. Макар, че и някои отчета са се шибали един друг. Те и сега го правят, де. Та явно е дошло времето човечеството да се върне към корените си  ;D Хомосексуални са и някои видове животни, така че общо взето нищо ново под Слънцето.

Дъртлего, похвално е, че възприемаш вярата си по този начин. За много вярващи обаче нещата опират до получаване на прошка след всяко извършено прегрешение и хората си лягат вечер с чувството за липса на вина. Нали след смъртта на Христос всички се водят спасени ;D Е те това е най-големият проблем в тази вяра. Няма как да накараш някого да се чувства виновен, след като вече той е наясно, че е спасен. Ама това сме го разисквали май ::)

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • V-twinner
« Отговор #956 -: януари 11, 2018, 02:47:36 pm »
@ivchotr,
Цитат
За педофилията и хомосексуализма има исторически свидетелства много хилядолетия преди Христа.

... както и за содомията.
Цитат
В смисъл че Бог, преди да се появи с аватара си Христос, явно не е имал нищо против да се шибат еднополови партньори. После Църквата е определила, че това е грях.

Ооо, не. В грешка си. Имал е и то много против много години преди Христос. И не е Църквата, която определя кое е грях и кое не.
Цитат
Хомосексуални са и някои видове животни, така че общо взето нищо ново под Слънцето.
Добре, но дори и при животните се смята за отклонение и забележи, защо се принизява сранението в този случай с животно, нима човек не претендира, че е по, по, най?
Цитат
За много вярващи обаче нещата опират до получаване на прошка след всяко извършено прегрешение и хората си лягат вечер с чувството за липса на вина. Нали след смъртта на Христос всички се водят спасени ;D Е те това е най-големият проблем в тази вяра. Няма как да накараш някого да се чувства виновен, след като вече той е наясно, че е спасен.

Не е това проблем на вярата. Проблема идва, когато хората са непросветени и тълкуват, както им изнася. Тогава се появява проблема.

Във връзка с "третия пол"
"Три въпроса ме терзаят днес:
1. На каква възраст ще се пенсионира третият пол?
2. Женен или омъжен ще е?
3. Какво ще му лекуват - яйчниците или простата?"
Интересна статия:
http://www.glasove.com/categories/na-nov-glas/news/prozorecyt-na-overton

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #957 -: януари 11, 2018, 08:27:11 pm »
То като стане време за законодателство, ще му намерят цаката. Нали затова са и протестите против Истанбулската конвенция - защото чрез нея сеопитват между другото да прокарат идеята за социалното начало при определяне на пола, а не биологичното. Ако мине, по-натам ще се наложи и промяна в законодателството, та чак до разрешаване на еднополовите бракове.
Впрочем, все още не сме изяснили кой точно бог не е имал нищо против хомосексуализма, защото по времето на древните римляни, гърци, юдеи и египтяни, за бога от Библията никой не е бил чувал. Нали се сещаш?