Автор Тема: За вярата и религиите  (Прочетена 87272 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7128
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
Re: За вярата и религиите
« Отговор #1120 -: юли 08, 2018, 09:15:03 pm »

ivchotr, два пъти съм чел Библията, ама не се сещам това, което твърдиш, че било писано. Че има предначертани неща - да, ама за всеки човек целия му живот?...  ??? Би ли постнал цитат или да дадеш приблизително къде да го намеря това, че цялата Библия не се чете за час-два!  ::)

Ами то почти на всяка страница, дето се вика, пише "писано е". Всичките пророци обясняват какво ще стане и т.н. Скоро четох точните цитати за това, което писах по-горе, ама не се сещам в коя глава точно.

Впрочем пак да попитам - каква е разликата между Ванга, която Дъртлего нарича презрително "пророчица" и пророците от Библията, които се смятат за "говорители на Божието слово", при положение, че всички те чуват гласове, за които смятат, че са на Бог, и ги предават на хората?
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
  • Публикации: 152
  • Всички гласове в главата ми казват, че съм добре.
  • Кара: Suzuki SV650
« Отговор #1121 -: юли 08, 2018, 11:28:15 pm »
Dr.Ago, четеш между редовете. Неслучайно поставих условието
Цитат
Уточнявам условието, детето ми е под непрестанен мой надзор, 24 часа, 7 дена нон стоп и така цял живот.
  Така, че детето ми не може да реши нищо по нататък в примера който си дал.
  Ако детето ти те обича/уважава ще постъпва както му кажеш, ако не те обича/уважава - ще прави каквото си иска, въпреки че знае че си около него. Държа на думите си - това, което описваш е молитва. И все пак не разбрах къде в твоя пример е свободната воля на детето. Искането е молба, а не избор.

ivchotr, два пъти съм чел Библията, ама не се сещам това, което твърдиш, че било писано. Че има предначертани неща - да, ама за всеки човек целия му живот?...  ??? Би ли постнал цитат или да дадеш приблизително къде да го намеря това, че цялата Библия не се чете за час-два!  ::)

Ами то почти на всяка страница, дето се вика, пише "писано е". Всичките пророци обясняват какво ще стане и т.н. Скоро четох точните цитати за това, което писах по-горе, ама не се сещам в коя глава точно.

Впрочем пак да попитам - каква е разликата между Ванга, която Дъртлего нарича презрително "пророчица" и пророците от Библията, които се смятат за "говорители на Божието слово", при положение, че всички те чуват гласове, за които смятат, че са на Бог, и ги предават на хората?
  Ами нали и аз това ти казвам за писаното. Има предначертани събития, но животът на всеки си е негова грижа.
  За Ванга смятам, че dirtlego е прав за нея. Пък и доколкото знам тя не е предричала нищо и не се е наричала пророчица, така са я нарекли хората. Като нея са стотици само в България. А пророците далеч не само са "чували гласове".
Всички минуси, погледнати през средния ти пръст са плюсове.

Неактивен Rossonero76

• Full Member
  • Публикации: 77
  • Кара: Kawasaki Versys 650 '09
« Отговор #1122 -: юли 09, 2018, 10:30:52 am »
Цитат
Ако детето ти те обича/уважава ще постъпва както му кажеш, ако не те обича/уважава - ще прави каквото си иска, въпреки че знае че си около него.
Значи хората които не вярват, могат да правят каквото си искат прескачайки божията воля, така ли?

Цитат
Държа на думите си - това, което описваш е молитва. Искането е молба, а не избор.
Независимо какво действие се описва, накрая минава през моето решение какво ще се случи.

Цитат
И все пак не разбрах къде в твоя пример е свободната воля на детето.
Точно това казвам, ако се приеме, че Бог знае минало, настояще и бъдеще, то всичко е предопределено и човек няма свободна воля.

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
« Отговор #1123 -: юли 09, 2018, 02:47:41 pm »
Значи хората които не вярват, могат да правят каквото си искат прескачайки божията воля, така ли?
  Ще ти отговоря с цитат от Еклесиаст 11 глава 9 стих:
Цитат
Весели се младежо, в младостта си И нека те радва сърцето ти в дните на младостта ти, И ходи по пътищата на сърцето си, И според каквото гледат очите ти! Но знай, че за всичко това Бог ще те доведе на съд.

Независимо какво действие се описва, накрая минава през моето решение какво ще се случи.
  Искането не задължава даването, така е и при молитвите.

... ако се приеме, че Бог знае минало, настояще и бъдеще, то всичко е предопределено и човек няма свободна воля.
  Първия цитат частично отговаря относно свободната воля. И все пак какво означава да знаеш бъдещето? Мога да ти кажа как го разбирам аз, но без гаранция за истинност. Все пак:
Цитат
Защото, както земята е дадена за гората, а морето – за вълните му, тъй обитателите на земята могат да разберат само онова, що е на земята, а обитателите на небесата могат да разберат онова, що е в небесните висини”. - 3 Ездр. 4:21

Неактивен Rossonero76

• Full Member
« Отговор #1124 -: юли 09, 2018, 05:33:22 pm »
Цитат
Добре де, толкова ли сложен въпрос зададох, че не можеш да ми отговориш? Или погледнат през християнските разбирания се оказва такъв. Посочения цитат от Библията по никакъв начин не ми отговаря, още повече, че е изваден от контекста.

Цитат
Аз не съм казал подобно нещо. Казвам само, че следвайки християнската догматика, каквото и действие да извърши човек, то минава през одобрението на по висша инстанция. Ние хората не можем да прескочим волята на Създателя.

Цитат
Защото, както земята е дадена за гората, а морето – за вълните му, тъй обитателите на земята могат да разберат само онова, що е на земята, а обитателите на небесата могат да разберат онова, що е в небесните висини
Не виждам защо си вкарваш автогол с този цитат. Като сме обитатели на земята и можем да разберем само това що е на земята, как изобщо обсъждаме съществуването на Бог и Вселена? Значи хем ни се казва един вид, че сме ограничени към тези понятия, хем да вярваме в тях.

Цитат
И все пак какво означава да знаеш бъдещето?
Според моето разбиране -  бъдещето е един пластелин, който се моделира от миналото и настоящето. И може да бъде прогнозирано с определена точност. Но щом искаш да разбереш какво означава да знаеш бъдещето, попитай древните хора, които са дали на Бог това качество.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1125 -: юли 09, 2018, 07:39:35 pm »
Да знаеш бъдещето означава, че то вече е написано. Като в компютърна програма, примерно. Или при наличие на възможност да се връщаш в миналото. В първия случай се вкарваме в сценарий като на филма "Матрицата" или някои подобни. Във втория случай нещата си се движат оформяйки пластелина и някой в бъдещето решава да си го осигури по най-добрия възможен за него начин, връщайки се в миналото и полагайки основите на тази и другата религии.
Това сме го обсъждали вече някъде в началото на темата. На мен вторият вариант ми изглежда по-достоверен. С няколко посещения в миналото е възможно да се поставят основите - кеф ти пророчества, които няма как да не се сбъднат, защото по отношение на бъдещето за онова време вече са се сбъднали. Кеф ти непорочно зачатие с участието на "светия Дух". Кеф ти възкръсване. Кеф ти херувими с техните криле и огнени колесници. Кеф ти "изгонени" от седмото небе ангели, които се чифтосват с древните жени. И т.н.
Ако приемем обаче, че няма как да се знае бъдещето, защото то е продукт на нашите сегашни решения, горните варианти отпадат. Поне за сега не ми е известен модел, по който някой да може да се върне в миналото. За краткотрайни скокове в бъдещето съм чувал, но за такива в миналото, не. Или поне за сега са налице само теории.
Цитатите от Библията, дето ги пуска Драго, може да ги каже всеки един достатъчно живял и опитен човек, защото те са общожитейски. Разликата е, че аз например няма да тръгна да плаша когото и да било с някого, който не съществува. Както например са направили тези, които са сглобили Библията.
Преди малко срещнах един познат, който се занимаваше с внука си на улицата. Малкият беше награбил шепа камъчета с явното намерение да ги хвърли на някъде. А дядо му тъкмо му обясняваше, че така не бива, защото щели да им се карат. Нямах време да чуя кой ще се кара, но то и хлапето беше твърде малко за да му се поднася такава подробна информация. Важното беше, че има грешно решение, което би могло да бъде санкционирано. Като в Библията. Само че в Библията са прекалили със зомбирането и налагането на страх чрез идеята за Страшния съд.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
« Отговор #1126 -: юли 12, 2018, 12:41:52 am »
Цитат
Добре де, толкова ли сложен въпрос зададох, че не можеш да ми отговориш? Или погледнат през християнските разбирания се оказва такъв. Посочения цитат от Библията по никакъв начин не ми отговаря, още повече, че е изваден от контекста.

Цитат
Аз не съм казал подобно нещо. Казвам само, че следвайки християнската догматика, каквото и действие да извърши човек, то минава през одобрението на по висша инстанция. Ние хората не можем да прескочим волята на Създателя.

Цитат
Защото, както земята е дадена за гората, а морето – за вълните му, тъй обитателите на земята могат да разберат само онова, що е на земята, а обитателите на небесата могат да разберат онова, що е в небесните висини
Не виждам защо си вкарваш автогол с този цитат. Като сме обитатели на земята и можем да разберем само това що е на земята, как изобщо обсъждаме съществуването на Бог и Вселена? Значи хем ни се казва един вид, че сме ограничени към тези понятия, хем да вярваме в тях.

Цитат
И все пак какво означава да знаеш бъдещето?
Според моето разбиране -  бъдещето е един пластелин, който се моделира от миналото и настоящето. И може да бъде прогнозирано с определена точност. Но щом искаш да разбереш какво означава да знаеш бъдещето, попитай древните хора, които са дали на Бог това качество.
  С думи прости в първия цитат се казва: прави каквото и колкото щеш (Бог няма да ти пречи), но ще дойде време и Бог ще ти държи сметка за доброто и лошото, което си извършил. Без значение в какво вярваш. Това отговаря и на въпроса с искането и "одобрението".
  Автоголът не е всъщност автогол (и совите не са това, което са, ама това е друга тема  ;)) Това, че не можем да разберем нещо, не значи, че то не съществува. И не значи, че не е фактор в живота ни.
  Ах, бъдещето... Само за обясняването му и за различните тълкувания сигурно могат да се напишат няколко тома по философия.  ;D Наскоро хванах част от един филм ("Магистрала 60"), та в него един индивид, който можеше да изпълнява по едно желание на всеки (и който го правеше с известна доза хумор), беше казал: "аз знам бъдещето във всичките му разклонения". Странното е, че и аз така го разбирах знанието на Бог за бъдещето, само че с едно леко уточнение - в крайна сметка в световен мащаб нещата неизбежно вървят в една посока. Разклоненията в бъдещето не променят неизбежното, важните за много хора неща неизменно ще се случат - въпрос на човешка природа.  :)
  Не мисля, че е възможно пътуване във времето. Ако отидеш в бъдещето и се върнеш, то вече е минало, защото си го преживял, но все пак предстои, т.е. минало, което евентуално предстои пак (ако не промениш нещо). И ако имаш възможност да се връщаш в миналото, значи то става евентуално бъдеще. Пълна каша ^-^

Неактивен Rossonero76

• Full Member
« Отговор #1127 -: юли 12, 2018, 05:00:15 pm »
Цитат
  С думи прости в първия цитат се казва: прави каквото и колкото щеш (Бог няма да ти пречи), но ще дойде време и Бог ще ти държи сметка за доброто и лошото, което си извършил. Без значение в какво вярваш. Това отговаря и на въпроса с искането и "одобрението".

Само да ти кажа, че частта Еклесиаст от Стария завет, разглежда съвсем друга проблематика. Там акцента пада върху това, че човек трябва да следва пътя към Бога. Пътя, който води към Бога, всъщност е стремежа на човека към съвършенство от морален характер. Може да бъде разглеждано и като развиване на  всички добродетели в човека. Изначало каквато е и философията на Християнството за смисъла на човешкия живот. Всичко което го отклонява от този път е суета на суетите. В по точен смисъл означава, че всичко извън този път е безмислие. Извадил си някакъв цитат, който изобщо не е по зададения въпрос, още повече извън контекста на смисъла на Еклесиаст.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1128 -: юли 12, 2018, 07:56:20 pm »
... "аз знам бъдещето във всичките му разклонения". Странното е, че и аз така го разбирах знанието на Бог за бъдещето, само че с едно леко уточнение - в крайна сметка в световен мащаб нещата неизбежно вървят в една посока. Разклоненията в бъдещето не променят неизбежното, важните за много хора неща неизменно ще се случат...

Почвам да се обърквам - ти в крайна сметка към нашия отбор ли си или срещу него ^-^

Ако някой знае всички разклонения на бъдещето и особено общия им край, значи то е предначертано във всичките му варианти и е все едно по кое разклонение ще минеш, докато стигнеш където ти е отредено. Което пак ни отвежда до народното вярване, че каквото и да стане, "тъй е било писано".

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
« Отговор #1129 -: юли 13, 2018, 12:14:31 am »
Цитат

Само да ти кажа, че частта Еклесиаст от Стария завет, разглежда съвсем друга проблематика. Там акцента пада върху това, че човек трябва да следва пътя към Бога. Пътя, който води към Бога, всъщност е стремежа на човека към съвършенство от морален характер. Може да бъде разглеждано и като развиване на  всички добродетели в човека. Изначало каквато е и философията на Християнството за смисъла на човешкия живот. Всичко което го отклонява от този път е суета на суетите. В по точен смисъл означава, че всичко извън този път е безмислие. Извадил си някакъв цитат, който изобщо не е по зададения въпрос, още повече извън контекста на смисъла на Еклесиаст.
  Болднах ти най-важната дума в поста ти. Именно, че трябва, ако искаш да ти се случат обещаните неща за праведните, ама не си длъжен, ако не искаш. Кеф ти да си щракаш с пръсти, кеф ти да се надяваш на награда на оня свят. Т.е. искаш вечен живот в Царството небесно - старай се да си съвършен като Бога, не ти пука какво ще стане с живота ти - прави каквото искаш, но своеволие в ущърб на божиите думи ще бъде наказано. Точно затова цитатът ми е точно на място. "Не си длъжен" = "свободна воля", а "трябва" не означава "задължен".  Пак ли не бях ясен?
  ivchotr, продължаваш да разглеждаш нещата строго индивидуално. Отделният индивид не е определящ за бъдещето на човечеството. Дали утре ще ядеш спагети или мусака едва ли е важно в световен мащаб, дали ще идеш на работа с колата или с мотора - също. Неща, които са си твой избор, но не променят бъдещето на повече от няколко човека и то за кратко. Но познавайки човешката природа на Бог никак не му е трудно да предвиди как ще свършим и простичко ни казва, че ще дойде време и ще се намеси. Пък и изразът "тъй е било писано" едва ли има по-дълбок смисъл от опит за примиряване с действителноста.
« Последна редакция: юли 13, 2018, 12:19:29 am от Dr.Ago »

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1157
  • Кара: изтребител
« Отговор #1130 -: юли 13, 2018, 03:55:32 pm »
а дали пък изобщо не му пука,кво правите???
замисляли ли сте се над тоя аспект?

например второто пришествие си идва и така и така и каквото и да правите си идва

може спусъкът за него да е броя на населението на земята,като мине лимита и...пришествие
или цикли от време

абе самата дума е малко гадна-пришествие
демек иде нещо и ни коси като зелен боб и нямаме никакъв шанс за спасение или борба

много ми е интересно,какво е изкосило предишната глобална цивилизация?
някой някаква идея???

по скоро защо е по-интересният въпрос

Неактивен Rossonero76

• Full Member
« Отговор #1131 -: юли 13, 2018, 06:59:24 pm »
Няма значение какво си удебелил в поста ми. Разисквахме въпроса за свободната воля. Дадох и конкретен пример. Казвам ти го в прав текст. Притежаваното качество от Бог да знае бъдещето, го поставя в противоречие със свободната воля на човек. Не могат да съществуват едновременно.

Цитат
Най вероятно природен катаклизъм. Мисля, че ако използваме информацията от Библията (описания воден потоп), не може да кажем в колко голям периметър е станало това. Според мен е било от локален характер. Изобщо хората по това време не са знаели на нашата Земя къде какво съществува. Великите географски открития започват от 15век. Едва тогава са започнали малко по малко да опознават заобикалящия ги свят.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1132 -: юли 14, 2018, 07:38:55 pm »

ivchotr, продължаваш да разглеждаш нещата строго индивидуално. Отделният индивид не е определящ за бъдещето на човечеството. Дали утре ще ядеш спагети или мусака едва ли е важно в световен мащаб, дали ще идеш на работа с колата или с мотора - също. Неща, които са си твой избор, но не променят бъдещето на повече от няколко човека и то за кратко. Но познавайки човешката природа на Бог никак не му е трудно да предвиди как ще свършим и простичко ни казва, че ще дойде време и ще се намеси. Пък и изразът "тъй е било писано" едва ли има по-дълбок смисъл от опит за примиряване с действителноста.

Е, че как да ги разглеждам, бре друже? Човек вярва за себе си, не глобално. Всеки се моли Богу да му се случват индивидуалните неща, в краен случай на най-близките хора. Доколкото може да се вярва на Библията, Бог не предвижда, а знае какво ще се случи. Пише го на много места в указанията на Бог към този и онзи. Дадени са така, че е неуместно да се мисли нещо друго. Бог ЗНАЕ какво ще се случи. При това тези указания са дадени към конкретни лица, а не въобще и в глобален аспект. Така че тълкуванието ти е безпочвено.
Ясно е, че според Библията нещата са предопределени. Което предполага, че човек колкото и да се напъва, ще му се случи точно това, което му е "писано". Това пък противоречи на идеята за свободния избор. В комбинация с най-новата информация за намираните в по-ново време свещени писания, които не са намерили своето присъствие в Библията, може да се направи обоснованият извод, че този, който е сглобил Библията с писанията, за които е сметнато, че трябва да намерят място в нея или просто с тези, които са им били под ръка тогава, не е проумял тези противоречия. Можеха да я направят така, че да не възбужада такива въпроси. Обаче в сегашния й вид не може да върже хора, които поне малко от малко се замислят за написаното в нея.

Цитат
Най вероятно природен катаклизъм. Мисля, че ако използваме информацията от Библията (описания воден потоп), не може да кажем в колко голям периметър е станало това. Според мен е било от локален характер. Изобщо хората по това време не са знаели на нашата Земя къде какво съществува. Великите географски открития започват от 15век. Едва тогава са започнали малко по малко да опознават заобикалящия ги свят.

Абсолютно вярно. Някой да не си мисли, че Ной е имал идея за съществуването на Тихия или Атлантическия океан? То и без това болшинството изследователи вече са локализирали къде са се разиграли събитията с потопа в Библията. В района на Черно море, ако не ме лъже паметта. Интересното е също, че в Библията се говори за места все в и около земите на Близкия изток. Дума не се обелва за далечния Север, за Америките или за Австралия, например. Индианците в Америките не са познавали колелото до 10-и век, че и след това, и са почитали техните си богове. Познайте колко им е дремело за Библията, Християнството, Кръстоносните походи и т.н. Поне докато не са им отишли на гости и не са започнали да ги вкарват в "правата" вяра с огън и меч.

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
« Отговор #1133 -: юли 14, 2018, 11:29:03 pm »
  Kitan, може би ще узнаем някой ден, ако се е случило нещо извън описаното от Библията, но най-вероятно ще е късно за коментар.  ;)
Разисквахме въпроса за свободната воля. Дадох и конкретен пример. Казвам ти го в прав текст. Притежаваното качество от Бог да знае бъдещето, го поставя в противоречие със свободната воля на човек. Не могат да съществуват едновременно.
  Въпрос на гледна точка. Чети след цитата на ivchotr:
Е, че как да ги разглеждам, бре друже? Човек вярва за себе си, не глобално. Всеки се моли Богу да му се случват индивидуалните неща, в краен случай на най-близките хора. Доколкото може да се вярва на Библията, Бог не предвижда, а знае какво ще се случи. Пише го на много места в указанията на Бог към този и онзи. Дадени са така, че е неуместно да се мисли нещо друго. Бог ЗНАЕ какво ще се случи. При това тези указания са дадени към конкретни лица, а не въобще и в глобален аспект. Така че тълкуванието ти е безпочвено.
Ясно е, че според Библията нещата са предопределени. Което предполага, че човек колкото и да се напъва, ще му се случи точно това, което му е "писано". Това пък противоречи на идеята за свободния избор. В комбинация с най-новата информация за намираните в по-ново време свещени писания, които не са намерили своето присъствие в Библията, може да се направи обоснованият извод, че този, който е сглобил Библията с писанията, за които е сметнато, че трябва да намерят място в нея или просто с тези, които са им били под ръка тогава, не е проумял тези противоречия. Можеха да я направят така, че да не възбужада такива въпроси. Обаче в сегашния й вид не може да върже хора, които поне малко от малко се замислят за написаното в нея.
  А да сте се замисляли за вероятността за няколко клона на бъдещето? В Библията на няколко места пише: ако сторите това, ще се случи еди си какво, ако сторите онова, ще се случи... жална ви майка (е, не буквално, де  ^-^). Например при една битка на израилтяните (еврейския народ) Бог казва на Мойсей да държи жезъла си вдигнат и докато го държи така, те ще надделяват в битката, ако си смъкне ръката с жезъла, ще губят битката и  точно така се случва на няколко пъти, та се наложило да подпрат ръката на Мойсей. Ето ви правото на избор и двата варианта на бъдеще. Друг пример: Бог им казва, че ако му принасят жертви Той ще им умножи неколкократно придобивките, ако ли не - ще ги накаже и дори изостави (това е цената да са богоизбрания народ) и съответно така се е случвало и т.н.
  Има много примери, но не се сещам в момента. Все пак би трябвало да сте разбрали идеята, че ги има едновременно и свободната воля, и знанието на бъдещето от Бог.  :) А за "разликите" между вярващи и мислещи е твърде грозно дори за споменаване, така че ще пропусна коментара.
  Хайде оставям ви да поразсъждавате, че няколко дни няма да влизам във форума. И без това dirtlego се справя по-добре от мен. Късмет на всички!  :bravisimost:

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1134 -: юли 15, 2018, 01:33:21 pm »
Ама ти наистина ли го вярваш това? А замислял ли си се, че тези притчи в Библията са написани хилядолетия след като са се случили? Много удобно е за съставителите на Библията да вкарат идеята за собствения избор така, че да накарат вярващите да ги приемат за канон. Комбинирали са това, което наистина се случва, с идеята за всевиждащия и наказващ Бог.
Впрочем, примерите които даваш, отново са в подкрепа на нашата теза. А именно, че написано няма. Става това, което сам си направиш. Някои народни мъдреци са казали, че каквото си надробиш, това ще сърбаш. Тази истина очевидно е по-стара и от Библията.

Като стана въпрос по-горе за Хитлер и Холокоста, някой спомня ли си събитията около Царичината дупка. И това, че Хитлер, имайки информация за нещо, заровено край населено място, наречено Царичина, чието притежание би го направило господар на света, е предприел действия да се домогне до него. И не е изключено най-скритият повод за войната на изток да е бил свързан именно с търсенето на това нещо. Обаче очевидно е сбъркал локацията, нападайки СССР. Понеже старото име на Сталинград е било Царицин. Ако в СС са знаели за село Царичина, нещата може би е можело да се развият по друг начин. А пък за "нещото" се е знаело, че е двуполово същество, първото което е дошло на Земята. Нещо, което се различава от написаното в Библията. Счита се, че евреите са пазители на тази тайна и не е изключено това да е поводът да бъдат преследвани и избивани от хората на Хитлер. Защото от КГБ също са проявявали интерес към тази тайна. И т.н.

Между другото, счита се, че по нашите земи са се появили първите хора в Европа. Това май го коментирахме някъде наред в темата, ама няма значение. В пещерата Козарника са открити скелети на пра-човеци, които са живели по нашите земи преди милион и половина години. По откритите артефакти се съди, че тези хора са се опитвали да записват броя на нещата, които имат или нещо друго, защото са броили с резки върху кости. И т.н. Все неща, които се различават от написаното в Библията. Защото в Библията се разказват истории, случили се в земите, в които са живели хората, които са я написали. Тези хора едва ли са предполагали за случилото се по нашите земи.

Помислете върху това. Не вярвайте сляпо, просто защото други преди вас са повярвали на Библията. И ако толкова ви харесва да я четете тази книга, погледнете я под друг ъгъл. Като доказателство за Големия взрив и извънземните ;D Поне Старият завет, де.