Автор Тема: За вярата и религиите  (Прочетена 118760 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Публикации: 669
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
Re: За вярата и религиите
« Отговор #1540 -: май 01, 2019, 09:09:13 pm »
Цитат
Най-вече в Светата инквизиция
... която няма нищо общо с християнството, ама ти си пееш една песен, като религиозен фанатик ;).
It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7481
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #1541 -: май 03, 2019, 08:03:50 pm »
Е как да няма нищо общо с Християнството, като е част от Църквата?!? Сега само не почвай пак с това, че Християнството няма нищо общо с Църквата, че рискуваш да те анатемосат ^-^ Ако ти е интересно, прочети ТОВА.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #1542 -: май 04, 2019, 10:03:00 am »
@ivchotr,
Цитат
Е как да няма нищо общо с Християнството, като е част от Църквата?
Е, как да има? Къде в християнството е подкрепено? Чиста политика и борба за власт.
Цитат
Сега само не почвай пак с това, че Християнството няма нищо общо с Църквата...
Няма да започвам,... Има църква, има и Църква. Тази, която е насърчавала походите е църква, водена от политика.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1543 -: май 04, 2019, 03:21:24 pm »
Посочи ми една ц(Ц)ърква, която да не провежда политика. Защото аз не се сещам за такава. Дори и нашата по времето на кръстоносните походи, макар и да не ги е насърчавала (за това не съм много сигурен), е стояла по-високо в столицата на царството, отколкото царският дворец. И това ако не е политика, здраве му кажи. Явно се налага пак да посоча, че Християнството се е превърнало в политика, в момента, в който в него се е заговорило за църква, без значение дали буквата отпред е малка или главна. Когато Христос е вижил насам - натам с учениците си, можем да приемем, че все още е ставало въпрос за учение. Все пак той е ходил да се учи на изток при будистите. Това сме го обсъждали вече. И ако не го бяха разпънали на кръста, нещата щяха да са съвсем различни. Щеше да мине и да замине както Муун, примерно. Ама едно грешно взето решение от управник и гледай какво става...
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #1544 -: май 04, 2019, 04:24:15 pm »
Цитат
Посочи ми една ц(Ц)ърква, която да не провежда политика. Защото аз не се сещам за такава.
Адрес ли ти трябва?
Тази Църква, която не се интересува от политика, тази, която следва учението оставено от Христос и не се интересува от "силните не даня".
Цитат
Все пак той е ходил да се учи на изток при будистите. Това сме го обсъждали вече.
:violent: :violent:Глупости.
Ние много работи обсъждахме, но това не е нещо с което съм съгласен. Не подвеждай така, че ако някой който сега започва да чете ще си помисли, че това е "факт".

Неактивен ВладиЧ

• Hero Member
  • Публикации: 416
  • Кара: BMW R1100GS
« Отговор #1545 -: май 05, 2019, 08:04:29 am »
Тука има едно много интересно интервю, което може да даде отговори на някои от въпросите повдигани в тази тема. http://kweekly.bg/publication/1709
« Последна редакция: май 05, 2019, 08:08:38 am от ВладиЧ »

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1546 -: май 05, 2019, 10:39:24 am »
Много интересни неща има изказани в това интервю. Дано Дъртлего го прочете цялото.

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
  • Публикации: 194
  • Всички гласове в главата ми казват, че съм добре.
  • Кара: Suzuki SV650
« Отговор #1547 -: май 05, 2019, 07:34:49 pm »
Ами хората са го обяснили. Не виждам причина аз да го повтарям. Не съм специалист, но звучи доста убедително от гледна точка на физиката и химията.
  Тц, не звучи никак убедително, не звучи даже задоволително, нито откъм физиката, нито откъм химията. Ама ти си вярвай.
А пък водородът, както вече бе споменато, е най-разпространеният елемент във Вселената. Не мога да разбера защо все за това се хващате, че баш нашата планета са нацелвали. Както се разбира и на Марс има някаква вода. На Венера е имало, но по ред причини в момента няма. За сметка на това пък се срещат много от елементите, които ги има и на Земята. На всички предполагам ви е известно, че животът тук виси на косъм от космическа гледна точка - едно леко отклонение от орбитата на планетата и приключваме.
  Водородът е най-разпространеният елемент във Вселената, но как си обясняваш, че най-лекият елемент образува най-масивните космически тела?
  Другото: между "някаква вода" на Марс и тази на Земята е като моите или твоите пари съпоставени срещу тези на Бил Гейтс.  ^-^ Меко казано несъпоставими са.  ;D
И тук идва резонният въпрос - защо му е трябвало на Господ да създава всичкия този камъняк, щом е можел да създаде само нашето Слънце и нашата планета, да ги настрои да си се въртят около себе си и един спрямо друг, да засели Земята с необходимите твари, които да се усъвършенстват духовно за да се постигне не знам си какво и да не се стига до спорове като нашия. Да, ама на практика имаме милиарди звезди и планети и ако са празни, си е истинско разхищение на материал и труд. За труда както и да е, ама материалът откъде се взе? И защо му е трябвало на Господ да създава едноклетъчните организми, при положение, че е имал възможността да създаде същества като динозаврите или хората? И защо е създал вирусите и бактериите, които са способни да убиват най-великото му творение? Все въпроси, на които Библията отговаря просто - ами защото така Бог наказва онези, които не вярват в него и не му служат. Пълни глупости...
  Ами Господ не е счел за нужно да ни се отчита. А пък "материалът откъде се взе" нали и учените се опитват да обосноват. :)
На Луната има вода в агрегатното си състояние лед. Др.аго да коментира, той е фен на приказката как Бог е създал водата на Земята.
  Ако ще в центъра на Слънцето да намерят вода, нищо не обяснява количеството вода на Земята.
« Последна редакция: май 05, 2019, 08:16:49 pm от Dr.Ago »
Всички минуси, погледнати през средния ти пръст са плюсове.

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
« Отговор #1548 -: май 05, 2019, 08:12:01 pm »
  Предният ми пост стана твърде дълъг, затова тук ще коментирам поста на ВладиЧ.
Тука има едно много интересно интервю, което може да даде отговори на някои от въпросите повдигани в тази тема. http://kweekly.bg/publication/1709

Амос Оз и ivchotr изразяват мнение без факти, а на база лични разсъждения. И приликите свършват до тук. Амос Оз, обаче, няма претенции написаното от него да са факти.
Цитат
– Очароват ме вярващите хора – дори ако вярват в нещо, което аз напълно отричам. Но религиозните институти съвсем не ме впечатляват – били те християнски, юдейски или мюсюлмански.

Ето това е мнение на един мислещ човек. Както и следните:
Цитат
– Йерусалим е донякъде сюрреалистичен град, тъй като е изпълнен с мечтатели – повечето жители много силно вярват в нещо, всеки вярва в нещо свое. Но вярват. А аз съм скептик. С голяма предпазливост се отнасям към хората, които вярват в нещо с цялото си сърце, защото те не задават достатъчно въпроси, а аз може би задавам твърде много. Йерусалим е много напрегнат град, често изпълнен с ярост и страсти. Всички искат да говорят, но никой не слуша; всички искат да наставляват и да проповядват, но никой не обръща внимание какво говорят другите. В това има и трагедия, и комедия, а, като знаете, трагедията и комедията не са противоположности – те са тясно преплетени, както казва споменатият Чехов.

Цитат
– Ако всеки от нас е остров, то това е картина на света по Дарвин, в която ние се раждаме и умираме в безкрайна борба с останалия архипелаг. Но аз не бих искал ние да бъдем просто молекули на материка. Доколкото това е тоталитаризъм. Аз смятам, че всеки от нас е роден като полуостров – наполовина съединен с материка чрез семейството, цивилизацията, езика, наследството, религията. Но другата половина от нас трябва да бъде оставена намира – насаме със самотата, със загадките на вселената, със смъртта. Ние сме родени като полуострови и трябва да живеем като полуострови, а не като острови или като молекули на голям остров.

Цитат
– Доколко вярвате – или се съмнявате – в Стария завет?

– Той ми харесва като литературно произведение, по-голямата му част поне. Вярвам ли в него като в книга за историята – доста частично. Това е съчетание от хроники, легенди, митове, религиозни проповеди и много остарели закони. Затова ми харесва като разказ, като прекрасен източник на литературно вдъхновение. Учебник по история ли е? Разбира се, че не.

– Какво мислите за юдаизма като държавна религия?

– Не вярвам в държавните религии. Смятам, че държавата и религията трябва да бъдат взаимно изключващи се понятия.

Цитат
– Последен въпрос, който задавам на всички: Какво бихте казали на Създателя, когато се срещнете с него?

– Не бих казал, бих попитал. Не искам да го уча на каквото и да било, но имам множество много строги въпроси към него – или нея – не е важно.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1549 -: май 05, 2019, 09:58:12 pm »

Ако ще в центъра на Слънцето да намерят вода, нищо не обяснява количеството вода на Земята.

Ти как би обяснил количеството вода на Земята?

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
« Отговор #1550 -: май 06, 2019, 02:16:14 pm »
Ти как би обяснил количеството вода на Земята?
  Стратегията да не се отговаря, а да се задава контра-въпрос, не се ли изтърка вече?  ;D Аз не знам задоволително научно обяснение.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1551 -: май 06, 2019, 03:13:31 pm »
Тази стратегия я ползвате най-вече вие с Дъртлего.

Хем не можеш да дадеш задоволително обяснение, хем не приемаш научните обяснения. Предполагам, че не си и учен, най-малкото в обсъжданата сфера. Тогава с какво право отхвърляш научните обяснения?!?

Очаквах направо да кажеш, че Бог може всичко.

П.П. Между другото, днес си махнахме приятелски с Папата. Май имам шанс  ^-^ ^-^ ^-^

Неактивен александър александров

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Кара: kawazaki 454 ltd
« Отговор #1552 -: май 10, 2019, 07:45:22 am »
Здравейте ! Говорите си тука , но само пренасяте приказките от обществото , като ги преповтаряте . 21 век от съвременното летоброене ,А човечеството като че ли си е същото   :)   . Моралноетичните ценности проповядвани от Христос са все още и само на хартия . Какви християни са днешните ? Да не говорим за други религий и там е същото . Да вземем десетте божи заповеди от стария завет . И те не се спазват . Какво остава за любовта която Христос проповядва и е писана в новия завет . Има и достойни хора , но болшинството живеят по вълчите закони . Какво остава за втората риза към ближния или като видиш човек в нужда да му помогнеш . Учението на Христос е да се обичаме като братя , не да се крадем и заробваме .

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #1553 -: май 10, 2019, 08:00:17 am »
@александър александров,

Добре дошъл в темата. Радвам се, че някой друг се включва.
Цитат
Моралноетичните ценности проповядвани от Христос са все още и само на хартия
Мисля, че не се познаваме, така че аз не бих генерализирал.
Цитат
Да вземем десетте божи заповеди от стария завет . И те не се спазват
Познавам много, които го правят.
Цитат
Какво остава за любовта която Христос проповядва и е писана в новия завет
Опитвам се да я живея, доколко успявам, само Господ може да каже.
Цитат
Учението на Христос е да се обичаме като братя, не да се крадем и заробваме.
Ти какво предлагаш, как да стане?

• Newbie
  • *
« Отговор #1554 -: май 10, 2019, 09:12:16 am »
Само казвах , че това което се афишита като християнство , не е точно това което Христос е проповядвал .Това са религийте , човешка адаптация . За да сеговори сериозно по темата , първо това е добре да се отбележи .
А за вярата . Това което съм приел за най достоверно е , че вярата е една идея преди познаннието . Винаги вярата е  стъпка преди познанието . Когато вярваш в нещо , търсиш и работиш да го ,,видиш" , така ли е . Най обикновен пример е сутрешния изгрев на слънцето . Човек вярва че ще го има на другия ден и не може да се каже че го знае . То е продукт на разбирането , няма значение какви операций правим с ума . Винаги изграждаме някава вяра .
Например сега вярвам че хората са много по благородни , по християнски . От колкото са били преди 150 г. Примери за кланета и др. подобни има в историята .
С включването си исках само да подчертая , че единственото важно нещо в християнството . Негова есенция може да се каже  , е любовта към себе си , към ближния , към другите живи същества , към природата и земята .
Интересно от къде програмата знае колко пръста на ръката имам  :P

Неактивен Dr.Ago

• Sr. Member
« Отговор #1555 -: май 10, 2019, 10:25:58 pm »
Хем не можеш да дадеш задоволително обяснение, хем не приемаш научните обяснения. Предполагам, че не си и учен, най-малкото в обсъжданата сфера. Тогава с какво право отхвърляш научните обяснения?!?
  Не съм учен хич, даже съм малко прост (в смисъл, че не съм сложен  ;) ). Ами как да им приема теориите, като все едно да си поръчам рибена чорба, а да ми дадат вода от аквариум.  ::)

• Newbie
  • *
« Отговор #1556 -: май 12, 2019, 10:59:06 pm »
@александър александров,

Добре дошъл в темата. Радвам се, че някой друг се включва.

Цитат
Да вземем десетте божи заповеди от стария завет . И те не се спазват
Познавам много, които го правят.

Цитат
Учението на Христос е да се обичаме като братя, не да се крадем и заробваме.
Ти какво предлагаш, как да стане?
Аз съм нов и във форума . За сега само разглеждам дали има нещо полезно за моето Кавазаки ......
Та , че познаваш такива хора е чудесно . Защото до сега чисти хора както си претставям истинския християнин , не съм сигурен че познавам . Когато поопозная човека , все нещо откривам , да не ми пасва .
А какво да предлагам ? То всеки си го прави , иска или не иска . Нали за това е кармата , да уреди въпроса . Да изглади характера . :) 

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #1557 -: май 13, 2019, 07:19:33 am »
@александър александров,

С търпение и пресяване ще намериш и полезна информация във форума.
Цитат
Защото до сега чисти хора както си претставям истинския християнин , не съм сигурен че познавам . Когато поопозная човека , все нещо откривам , да не ми пасва .
Нормално. Няма начин да намериш "идеалният" християнин, такъв не съществува. Аз и ти, сме човеци с нашите недостатъци и различия. Християнин се нарича този, който се опитва да живее според Библията, думите на Христос. Взел е решението в живота си, че ще прави всичко по силите си, за да следва примера. При един се получава, при друг не съвсем. Прочети повече за същността на християнството.

Цитат
Нали за това е кармата , да уреди въпроса . Да изглади характера.
Я разясни малко повече, като на обикновен човек. Какво значи "кармата"?

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #1558 -: май 20, 2019, 09:03:49 pm »
Поредното смесване на понятия. Християните обичат да казват "Писано е..."

П.П. Сашо, добре е да запомниш, че множественото число на думи като теория, религия и подобните им, се образува с двойно "И" накрая, а не с "иЙ". Пример за правилен изказ е теорИИ, а не теориЙ.

Неактивен Mit

• Full Member
  • Публикации: 74
  • Кара: Honda NC750 XD
« Отговор #1559 -: май 20, 2019, 10:24:43 pm »
Да Александър.
Подобна правописна грешка прави лошо впечатление. Не мисля, че има дума в Българския език, която в множествено число да завършва на Й.