Автор Тема: За вярата и религиите  (Прочетена 364547 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Публикации: 879
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
Re: За вярата и религиите
« Отговор #2320 -: юни 10, 2022, 08:04:09 am »
Та, какъв е проблема със снахите?
Щом, като и те били в ковчега, значи не сме от една двойка, така ли? Или съм разбрал грешно?
It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 8219
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #2321 -: юни 10, 2022, 11:09:49 am »
Не бе, човек.
Първо стана въпрос, че някакви учени установили, че днешните хора са потомци на една двойка хора. (Китан) От статията стана ясно, че биологично сме почти идентични с останалите живи твари на Земята и дори с птиците, което е основната идея за Еволюцията. Пак от статията стана ясно, че двойката, дето е дала начало на днешното човечество, е свършила тази работа след някакъв адски катаклизъм, който кажи-речи бил изтрепал хората, живели до тогава.
В този момент се намеси ти и попита риторично дали този катаклизъм не е бил Потопът, като ясно се виждаше, че имаш предвид Библейския потоп.
Очевидно няма как да е той, защото преди него са живели доста хора, а на Ковчега са се качили представители на няколко рода, щом и снахите на Ной са били там. Което означава, че Ной и жена му, чрез синовете им НЕ са родоначалниците на днешното човечество. Те НЕ са двойката, визирана в онази статия на Китан. Което пък автоматично прави Библейския потоп някакво регионално събитие, а не глобално за планетата.
От друга страна не може да се дава вяра и на библейската история за Адам и Ева, защото очевидно днешните хора не са техни потомци според статията. Техни потомци може да са неандерталците или по-скоро по-древни от тях човекоподобни. В този ред на мисли се оформя изводът, че историята за Адам и Ева е стерилизиран разказ за Еволюцията, при която Природата (Бог) е създала мислещите същества.
Главният извод е, че Библията е някаква книга с истории, които може и да са верни, може и да не са (Ной бил живял 600 години, а други типове и повече). Но да ѝ се вярва безрезервно е меко казано глупаво. Нещата в нея, както и във всичко друго, трябва да се поставят под съмнение и да се търси истината, защото сляпата вяра винаги води до застой, а понякога и до упадък.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #2322 -: юни 10, 2022, 12:55:05 pm »
Тегава е дискусията във форум и писане.

Цитат
В този момент се намеси ти и попита риторично дали този катаклизъм не е бил Потопът, като ясно се виждаше, че имаш предвид Библейския потоп.
Очевидно няма как да е той, защото преди него са живели доста хора, а на Ковчега са се качили представители на няколко рода, щом и снахите на Ной са били там. Което означава, че Ной и жена му, чрез синовете им НЕ са родоначалниците на днешното човечество. Те НЕ са двойката, визирана в онази статия на Китан. Което пък автоматично прави Библейския потоп някакво регионално събитие, а не глобално за планетата.
Не съм твърдял, че Ной, жена му и останалите са дали началото човечеството, нито Библията твърди подобно нещо.
Първата двойка са Адам и Ева, всички хора са потомци. Това според Библията.
Което пък не прави "очевидно", че потопът не е бил глобално събитие, напротив.

Цитат
От друга страна не може да се дава вяра и на библейската история за Адам и Ева, защото очевидно днешните хора не са техни потомци според статията.
Разбира се, ако статията съвпада с твоите аргументи, всичко е "очевидно".

Цитат
Главният извод е, че Библията е някаква книга с истории, които може и да са верни, може и да не са....
Ти си по изводите и по очевидините неща  :bravisimost:

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2323 -: юни 10, 2022, 01:52:18 pm »
С теб не може да се води конструктивен дебат. Това беше преди няколко дни:

Цитат
...почти цялата живееща до тогава човешка раса е била изтрита от лицето на Земята заради някакъв катаклизъм.
Ха,... ти да видиш. Този "някакъв катаклизъм" да не се окаже потопа?

Писал си "потопа". Очевидно имаш предвид един определен потоп. Само не знам защо не го пишеш като мен с главна буква. Както и да е.
Когато за теб всичко се крепи на една единствена книга, без да те интересува какви открития са направени през последните почти 2000 години след събирането ѝ, е нормално да се получават недоразумения в комуникацията.
Повечето хора знаят, че няма как да се появи потомство от представителите на различни видове живи същества. Доказано е, че различни видове хора са създавали потомство помежду си. Неандерталците и хомо сапиенс, неандерталците и кроманьонците, и т.н. Австралопитекът е първият човекоподобен вид, който е използвал оръжия за да ловува, но по-важното е, че е погребвал мъртвите си с почести - полагане на цветя в гробовете, обграждане на гробовете с камъни и т.н. Неща, които правим и днес.
Та, кой от всичките тези видове е наследник на Адам и Ева?
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2324 -: юни 11, 2022, 01:35:11 pm »
Няма как да е конструктивен дебата, понеже постоянно твърдиш, че много събития за теб са очевидни, а те не са.

Цитат
без да те интересува какви открития са направени през последните почти 2000 години след събирането ѝ
Грешиш, интересувам се и то много. И точно затова твърдя, че досега не са намерени доказателства, за твоите твърдения. Има само теории и преположения и науката продължава да работи.
Докато за моята вяра аз не търся доказателства. (Доказателства в смисъла, който науката влага - тест, наблюдение и заключение).

Цитат
Писал си "потопа". Очевидно имаш предвид един определен потоп. Само не знам защо не го пишеш като мен с главна буква.
За мен има само един потоп и той е бил глобален. Незнам защо трябва да го пиша с главна буква?! Вярно, че не живея в България от много години, но смятам, че писането ми е грамотно. Ти защо го пишеш с главна буква?

Цитат
Доказано е, че различни видове хора са създавали потомство помежду си. Неандерталците и хомо сапиенс, неандерталците и кроманьонците, и т.н.
Тук ти е проблема,... Не е доказано, а се предполага. Научният смисъл на "доказателство" го обяснявах много пъти. Всичко, което ти натичаш "очевидно" и "доказателство" са теории.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2325 -: юни 11, 2022, 05:59:38 pm »

http://www.youtube.com/watch?v=lFS3PgH6pXg

Пусни си субтитрите с превод, ако е английският е проблем.
« Последна редакция: юни 11, 2022, 06:03:08 pm от dirtlego »

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2326 -: юни 12, 2022, 11:39:32 am »
И какво?!?
Този пич преразказа накратко нашата тема. Сравнението на процеса по създаването на неживи предмети с живи същества обаче е крайно некоректно. Като идея за заблуда на умствено изостанали е добра, но не е в състояние да повлияе на хора, които могат да мислят. И изобщо не се учудих, че в един момент нещата опряха и до Христос. Тук идва и цялото противоречие в опита му да обясни сътворението от един основен Създател - от тленните останки на нещо живо, което е умряло, нямало как да се появи нещо друго живо... Христос обаче, нищо, че е роден от човек, е нетленен и това му свойство му помага да опровергае науката ^-^ ^-^ ^-^ :violent: :violent: :violent:
И някой въобще замислял ли се е защо в Библията пише, че Бог е създал човека от кал? Демек от пръст и вода. Че когато погребем мъртвите си, те стават на пръст в едим момент. Че без вода нищо не се случва на тази планета? Не и животът...
Ама пичът вярвал, че нямало как този съвършен човек да се появи ей така от нещо друго преди него. На пича вярата му стигала. О'к. На мен обаче не ми е достатъчно просто да вярвам. Трябват ми доказателства. Защото съм наясно, че след взрив всичко се разпръсква на съставните си части. Както е при Големия взрив. Пичът от видеото бил виждал взривове, ама не бил виждал нещо да се създадяло след тях. Ами ако можехме да се видим с него след 4.5 милиарда години, можеше и да видим какво - що. Ама понеже не можем, трябва да вярваме, че нещо е невъзможно да стане от самосебе си и затова трябва да вярваме, че го е направил Бог. Типично за религиозно вярващ.

Аз твърдения нямам. Всичко, което съм излагал в тази тема, е открито от някой друг. Споделям и някои теории за определени етапи от еволюцията на вида ни, но очаквам да се потвърди някоя от тях. Бих се радвал да дочакам, де, щото някои неща стават бавно, а човешкият живот колкото и да е дълъг, не стига. За това, че има няколко вида човеци и те са живяли заедно в даден момент, има достатъчно доказателства. Не само теории. Начини на доказване, които се основават на "написаната от Създателя неповторима ДНК на всеки един от нас" (цитат от видеото на пича). Та, ако човек вярва, че нашата ДНК е божествено създадена, не виждам причина да отрича доказателствата, базирани на разчитането ѝ, когато се сравняват различните видове човеци и предшествениците им, та така чак до амебите, чехълчетата или първичния "бульон".

П.П.
А Потопа го пиша с главни букви заради теб - за да го отлича от всички останали наводнения и да не се налага да обяснявам за кое точно става въпрос. Затова пиша и Библията с главна буква, и Бог също. Защото на мен ми е известно, че има куп други богове, в които хората са вярвали далеч преди Библията. Иначе тази книга с нищо не заслужава да бъде изписвана с главна буква, ама заради темата няма как.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2327 -: юни 12, 2022, 10:06:50 pm »
Цитат
На мен обаче не ми е достатъчно просто да вярвам. Трябват ми доказателства.
Да, де,... ама ги няма.
Цитат
Ако сме можели да се видим след 4.5 милиярда години,...
Не можем и там е проблема. Ако, ама ако,...Типично за невярващ. Всъщност, понеже не можеш да дадеш обяснение, ти сам незнаеш колко много си вярващ, ама в други неща.
Цитат
Аз твърдения нямам. Всичко, което съм излагал в тази тема, е открито от някой друг. Споделям и някои теории за определени етапи от еволюцията на вида ни, но очаквам да се потвърди някоя от тях. Бих се радвал да дочакам, де, щото някои неща стават бавно, а човешкият живот колкото и да е дълъг, не стига.
Ха,... значи и ти чакаш,... смяташ, че нещо се случи, да се докаже. Да не се окаже, че имаш повече вяра от мен?

Цитат
Та, ако човек вярва, че нашата ДНК е божествено създадена, не виждам причина да отрича доказателствата, базирани на разчитането ѝ, когато се сравняват различните видове човеци и предшествениците им, та така чак до амебите, чехълчетата или първичния "бульон".
Прочети какво казва ръководителят на проекта "Човешки геном" и пак помисли, какво ще кажеш.
https://iztok-zapad.eu/ezikat-na-bog
« Последна редакция: юни 12, 2022, 10:11:12 pm от dirtlego »

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2328 -: юни 13, 2022, 11:34:23 am »
Ей, цар си да вадиш друг смисъл от контекста на това, което казвам.

И защо всеки път ми даваш примери с това, че някой си бил станал вярващ? Особено пък такива, които от люлката в родилния дом ги помъкват по съботно-неделните литургии в най-зависимата от религията държава в познатия ни свят?!?

Но по принцип се вижда, че има още шанс човекът да се върне в лоното на безпристрастната наука. Стига само да осъзнае, че Бог всъщност е Природата и че тя НЕ може да говори като човек с човека. Нещо, което уж се случвало на някого. Ама няма очевидци. А иначе познавам хора, които получават смс-и от Космоса. Държат ги изолирани по принцип :friends:

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2329 -: юни 21, 2022, 10:15:23 am »
Цитат
И защо всеки път ми даваш примери с това, че някой си бил станал вярващ? Особено пък такива, които от люлката в родилния дом ги помъкват по съботно-неделните литургии в най-зависимата от религията държава в познатия ни свят?!?
Ако се беше поинтересувал повече ще знаеш, че този учен всъщност не е бил вярващ. В процеса на своите изследвания за човешкият геном е стигнал до някой изводи, които показват, че науката изобщо не е в противоречие на Библията, когато става дума за ДНК.

Цитат
Но по принцип се вижда, че има още шанс човекът да се върне в лоното на безпристрастната наука. Стига само да осъзнае, че Бог всъщност е Природата и че тя НЕ може да говори като човек с човека.
Тук фундаментално грешиш. Бог не е природата, тя е творение, която според атеизма се е появило от нищото  ;). Кометирахме го,..., но ти си знаеш.

Цитат
...Нещо, което уж се случвало на някого. Ама няма очевидци.
А за еволюцията и големият гръм има очевидци?!?!
Освен хипотези, които могат да се променят с времето друго няма. Тези хипотези ти наричаш "очевидно". ??? ??? ???

Цитат
А иначе познавам хора, които получават смс-и от Космоса. Държат ги изолирани по принцип :friends:
Не всички са изолирани. Кой получава СМС-и, кой сигнали,...
Наскоро имаше пак писано за получени сигнали в Китай,... и тях въобще не ги държат изолирани, напротив. Наричат ги учени.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2330 -: юни 22, 2022, 08:56:40 pm »
Ето един типичен пример как при липсата на доказателства, разни размисли и страсти се привеждат като такива:

https://y-jesus.org/russian/lp/6-jesus-rise-from-dead-ttn-n/10/