Автор Тема: За вярата и религиите  (Прочетена 393570 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Публикации: 890
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
Re: За вярата и религиите
« Отговор #2340 -: август 04, 2022, 09:45:09 am »
Ти вярваш ли го това?

Даже признават, че все пак всемирен потоп е имало и потвърждават написаното в Библията.
Втори всемирен потоп няма да има, карай си спокойно мотора.  :cheers:

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 8249
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #2341 -: август 04, 2022, 04:10:13 pm »
Защо да не вярвам на нещо, което хората са видяли с очите си?

А дали потопът е като библейският, няма как да знаем. Сравняват го с библейския според написаното в Библията, макар че никой не е виждал кои точно земи са били залети от него. Ама това сме го дъвкали и друг път.

П.П.
В Библията ли пише, че няма да има друг потоп или просто така си мислиш? Щото, ако написаното в Библията е вярно, е по-вероятно да има ;)
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2342 -: август 10, 2022, 09:15:22 pm »
Понеже станаха много страници, а не съм сигурен дали пусках това филмче, ще го пусна пак. С риск да се повторя. Обяснено е нагледно как е възникнал животът на Земята, как се е променял с времето, мутации, Еволюция...
Интересно е.

https://www.dailymotion.com/video/xxklen
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1395
  • Кара: изтребител
« Отговор #2343 -: август 13, 2022, 05:42:20 am »
За същите готи християни, в края на IV в. Св. Йероним - човекът, който нарича Мизия с името България (Mesia hec et Vulgaria) споделя следното: “Рижите и русокоси гети карат своите църковни шатри заедно с армиите си и навярно поради това имат успех в борбата си с нас – поради факта, че изповядват същата религия” -“The Getæ, ruddy and yellow-haired, carry tent-churches about with their armies: and perhaps their success in fighting against us may be due to the fact that they  believe in the same religion.”

Неактивен китан

• Hero Member
« Отговор #2344 -: септември 14, 2022, 09:12:53 pm »
Шах и би трябвало МАТ...ама да видим.може Ивчо да извади някое асо от ръкава

https://www.youtube.com/watch?v=OuAJgWJpFJY

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2345 -: септември 14, 2022, 11:06:16 pm »
Китане, батьов... надявам се това да е поредният ти майтап. Щото, ако му вярваш на този тупан, яко си се заблудил. Тоя ще го матирам с два хода. Три са му много ^-^ ^-^ ^-^
Този шемет се опитва да блесне като оспори Дарвин и всичко, което е поствано в нашата тема като доказателство за надежността на теорията за Еволюцията.
Обясненията му обаче издишат. Някъде към втората минута на клипа вече ми беше станал безинтересен, но го изгледах докрай, щото все очаквах да каже, че Земята е плоска ;D
Разочарова ме малко, не мога да си кривя душата ^-^ ^-^ ^-^ю
Та ще карам наред, доколкото успях да запомня опорките му, че стана и без това късно, пък съм и малко поуморен...
1. Той твърди, че имало десетки хиляди опити да се създаде жива клетка от нежива материя и те се били провалили. В едно от филмчетата, които аз съм пускал, беше заснет такъв успешен опит. Ама този е като Бойко Борисов - говори небивалици, като се надява слушателите да са слепи и глухи или поне да не помнят. Е ми объркал се е . И определено има слаби, да не казвам никакви познания по материята.
2. Не било наблюдавано еволюиране от по-сложен към по-прост организъм. Той май даде пример от човек да е произлязла маймуна... По принцип това не е възможно и той би трябвало да го знае. Самият смисъл на думата Еволюция е градивно развитие. Не ретроградно. Различните видове питеци били от един вид и затова можели да се чифтосват. Този направо откри топлата вода :notworthy: Ами ествествено, че ще могат да се чифтосват - нали са произлезли от един прародител... Когато прародителите са измрели, е останало потомството. Тук говорим за десетки и стотици хиляди години. Не вярвам някой да очаква, че ще може да се чифтоса с пра-пра-пра-... и така нататък баба си, която е умряла преди 100 000 години. Затова го няма и свързващото звено. Библията го е посочила като Адам и Ева. На толкова голяма площ като земната суша и вода, ествествено, да намериш първите двама еволюирали питеци, които са дали началото на човечеството, е като да търсиш игла в купа сено, само че милиарди пъти по-трудно.
3. За изчисленията, които доказвали, че промяната в генома щели да се случат за няколко пъти по-дълго време, отколкото била съществувала Вселената... Пак греда. Хората са започнали да си играят с ДНК промени още от '70-те години на миналия век и може да се каже, че вече могат да правят почти всичко с нея:
https://www.ted.com/talks/jennifer_doudna_how_crispr_lets_us_edit_our_dna/transcript?language=bg
От гледна точка на случайното преподреждане на ДНК веригите някъде в далечното минало в хода на Еволюцията, Природата не е имала проблем да въздейства със случайни явления, радиация или високоволтово електричество, или по какъвто и да е друг начин на дадени организми, за да еволюират в нещо ново и по-сложно. Щом ние случайно сме се научили да го правим, не виждам проблем то да се е случило без човешка или божествена намеса при определени условия. Онзи ден даваха едно филмче за някакъв остров, фауната на който всеки път изумява учените. Постоянно откриват нови видове. А пък островът е познат от време оно и не за пръв път там ходят естествоизпитатели, за да търсят рзлични видове живи твари.
4. Нормално е този тупан да изпадне в безтегловност с разсъжденията си за подредената Вселена, защото откакто е започнал да чете и да се прехласва по Библията, явно е спрял да следи какво откриват учените. Като например да заснемат сблъсъка на две галактики:
https://www.nationalgeographic.bg/a/xbl-zasne-sblsk-mezdu-dve-galaktiki
5. Та толкова за този чалгарски опит да се отрече очевидното, а именно, че Еволюцията, а не Бог е създала Всичко от Нищото. Самият той звучеше твърде неубедително като взе да обяснява за Бог и Иисус, дето щял да ни спаси чрез саможертвата си... Ако не беше жалък, щеше да е забавен.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
  • Кара: Ducati Diavel; Harley Davidson Night Rod Special; Yamaha FZ1, Yamaha FZ8; Honda Hornet 600
« Отговор #2346 -: септември 15, 2022, 08:33:33 am »
ivchotr,
За шахматист не ставаш.
Цитат
Той твърди, че имало десетки хиляди опити да се създаде жива клетка от нежива материя и те се били провалили. В едно от филмчетата, които аз съм пускал, беше заснет такъв успешен опит.
Ако гледаш анимационни филмчета, друг въпрос. Никой, никога, не е успял да създаде жива материя от нежива.
Цитат
Не било наблюдавано еволюиране от по-сложен към по-прост организъм.....
Еволюцията не е наблюдавана и не може да се докаже, но ivchotr ВЯРВА в нея.
Цитат
Хората са започнали да си играят с ДНК промени още от '70-те години на миналия век ...
Гредата  е за теб, защото точно тези, които си играят с ДНК и по-точно са открили човешкият геном смятат, че няма как да се случат нещата чрез еволюция.
Цитат
Нормално е този тупан да изпадне в безтегловност с разсъжденията си за подредената Вселена, защото откакто е започнал да чете и да се прехласва по Библията, явно е спрял да следи какво откриват учените. Като например да заснемат сблъсъка на две галактики:...
И? Какво от това, като са се сблъскали двете галактики? Какво доказаваш?
Цитат
Та толкова за този чалгарски опит да се отрече очевидното, а именно, че Еволюцията...
Ти си пееш песента за "очевидното", без да осъзнаваш, че не е очевидно.
Ти си забавен, "батьов"  ;D ;D ;D

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2347 -: септември 15, 2022, 03:24:41 pm »
А, от теб не съм очаквал нищо друго като коментар. Когато нещо ви оборва теорията за божествения произход, както сблъскващите се галактики тази за "подредената Вселена", се измъкваш с "и какво от това?" Ами такова - щом галактиките се движат, значи Вселената не е подредена и не стои на едно място, а се движи. Демек с хаос. Не ред. Хаос. Чаткаш ли? Като при взрив. В случая Голям взрив.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2348 -: септември 15, 2022, 04:38:58 pm »
Е то е ясно, че не си очаквал друго. Не се притеснявай, "чувствата" са взаимни.
Някъде да съм спорил, че Вселената стои на едно място?
Като спец по взривове и особено по "Големите" взривове, я кажи какво е грънало, къде и кога?
За "кога" някои се опитват да смятат, по простата аритметика (време=пътя/скоростта), ама какво правим, ако скоростта не е постянна?
И как големият взрив доказва еволюцията,...?! Вземи се обади на учените, които нямат отговорите и им обясни да не се мъчат хората.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2349 -: септември 15, 2022, 06:53:53 pm »
За скоростта има достатъчно изписано. Сега, ако ще се заяждаме за някоя и друга година при всичките тези милиарди такива от Началото, няма смисъл изобщо да се мъча. Ти кажи как се прави нещо от нищо и как забременяват жените без мъж. Може и да се повтарям, ама така и не получих отговори на тези въпроси.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2350 -: септември 15, 2022, 07:11:19 pm »
Цитат
...Може и да се повтарям, ама така и не получих отговори на тези въпроси.
Нито аз получих отговор на моите въпроси. Понеже казваш, че ти е ясно и очевидно, си помислих, че имаш отговорите.
Уви, нямаш и няма как да ги имаш, понеже науката и тя мълчи, и незнае отговорите.
Затова пак ще ти кажа,.... и ти си вярващ, ама в друго.  :bravisimost:

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2351 -: септември 15, 2022, 10:31:01 pm »
Уфффф! 118 страници по темата са пълни с научни доказателства, които не само аз, ами и други колеги са показвали. Не става въпрос за нашите размишления, ами за открития, направени от хора, на които това им е работата. Ти ги прескачаш, защото не ти отърва да ги обсъждаш, че вярата ти ще се обърне на фанатизъм отричайки очевидния факт, че няма Бог. Ако вече не се е обърнала, де. Та, ако искаш все пак да видиш нещо различно от Библията, поразгледай какво сме поствали. Пълно е с линкове към интересни материали. Особено от поредицата за чудесата на Вселената и чудесата на живота на проф. Браян Кокс.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2352 -: септември 16, 2022, 12:04:26 pm »
Казваш, че ги прескачам доказателствата,... остави мен заблудения, аз съм фанатик  ;D, вярвам в нещо, което за теб "очевидно" не съществува. Ако това, което наричаш доказателства бяха наистина такива, тази тема изобщо нямаше да съществува.
Цитат
Ти ги прескачаш, защото не ти отърва да ги обсъждаш
Какво има да обсъждаш, ако нещо е доказано?
Много ти се иска да има доказатства за еволюция и голям взрив, но НЯМА.
Има само хипотези и теории, как не можа да го разбереш това, незнам.

Неактивен dirtlego

• Hero Member
  • Ducater
« Отговор #2353 -: септември 17, 2022, 05:58:47 pm »
Ivchotr спомена как "очевидно" нямало Бог и много хора смятат така. Все пак някои учени имат или са имали по-различно мнение.

Четох едно интервю на проф. Матиас Десме, преподавател по психоаналитична психотерапия в Катедрата по психоанализа и клинично консултиране към Университета в Гент, Белгия.
Стана популярен наскоро с изследването на обществото и поведението му по време на пандемията и локдауните. Много умен човек, смея да твърдя. Та, ето част от интервюто:

- Религиозен ли сте?

-Бях атеист, когато бях 18-годишен, от 16 до 20 годишна възраст. Не ми харесваше да бъда атеист, но наистина вярвах, ок, какво е вселената, ако не е система от материални частици, от тези атоми, които взаимодействат според законите на механиката, просто няма начин веселената да е нещо друго. Вселената е материален феномен и може да бъде разбрана чрез законите на механиката и може да бъде разбрана строго рационално. Но след това бавно, докато четях всякакви научни теории, бавно започнах да разбирам, че всички значими учени са започнали от тази рационалистична идеология, но всички са я изоставили, един по един, всички са стигнали до заключението: не, същността на вселената не е материална. Не, не може да бъде разбрана, тя нее от механичен порядък.

Някой, като на Нилс Бор, нобелист по физика, който е изучавал елементарните частици през целия си живот, изучавал е поведението на атомите през целия си живот, казва, че когато става въпрос за атомите, езикът може да бъде използван единствено като поезия и наистина го мисли сериозно. Казва, че поведението на елементарните частици е толкова неотклонно ирационално, че надхвърля всяко рационално разбиране. Имаме нужда от поетичен или мистичен дискурс, за да резонираме с това, да го усетим. И аз трябваше да стана на 35 години, когато се задълбах навътре в математическите основи на теорията за комплексните динамични системи, за да започна внезапно да разбирам, че това, което наричаме реалност, това, което наричаме факти, просто не е рационално. Те не са рационални.

Теорията за комплексните динамични системи, и това е парадокс, но тъкмо него ни показва тази теория по строго рационален начин – че същността на живота е ирационална, буквално, че всички комплексни динамични феномени в природата, а това са повечето феномени в природата, имат поведението на ирационалните числа в математиката. Те са непредсказуеми, например комплексна динамична система като конвекционните модели в турбуленцията и течността или газът, могат да бъдат описани с математически формули, с формулата на Навие-Стокс, но дори и с тези уравнения под ръка, ние не можем да предскажем нито една секунда по-рано как ще се държи този конвекционен модел. Това напълно разбива илюзията, че някога ще бъдем в състояние наистина да предскажем живота. Никога няма да бъдем.

Нашето рационално разбиране се препъва в абсолютния си предел и отвъд този предел се намира същността на живота.

Мистерията на живота надхвърля рационалното разбиране и ако ние продължим да строим тази стена около себе си, стена от логическо разсъждение, защото логическото разсъждение наистина изгражда стена около нас, ние свързаваме една логическа идея с друга и по този начин се изолираме от обкръжението си. Но веднага щом започнем да бъдем достатъчно смирени, веднага щом осъзнаем факта, че рационалното ни разбиране е ограничено, тези логически блокове буквално ще започнат да се раздалечават един от друг и вечната музика на живота ще потече през празните пространства на стената и ще докосне струните на телата и душите ни. И в този момент ние ще започнем да резонираме с мистерията на живота около нас, с вечния дух на живота. И точно в този момент от моя живот аз разбрах, че мога да започна да понасям идеята за смъртта и умирането. А това е най-първичната болест в нашето общество, защото ние вярваме, ние сме толкова обсебени от рационалното разбиране, че вече не знаем какво да правим с идеята за смъртта, умирането, страданието.

- Точно така е. И ние ги отричаме. Правим се, че не съществуват. И това поражда голямо безпокойство, не мислите ли?

- Разбира се, това води до определено безпокойство, води до неспособност да приемем, че животът понякога е риск, че можем да загубим нещо. То води по странен начин до редуциране на живота посредством рационалистичната идеология до нещо напълно безсмислено, до един биохимичен процес в мозъка или биохимичен процес в тялото, но същевременно ние се вкопчваме в този живот, сякаш той е единственото нещо, което има значение. Това е парадокс.

- Къде Ви отведе всичко това, от атеист до какво?

- Превърна ме поне в някой, който разбира, че трябва да бъдем достатъчно смирени да признаем, че нашето рационално разбиране е важно, но то е само първият етап и никога не трябва да бъде цел в нашия живот. Има нещо, което надхвърля рационалното разбиране и което е много по-важно. Вярвам също и че ме направи, ще цитирам Макс Планк, също носител на Нобелова награда физик, който казва: „Прекарах целия си живот в лабораторията, изследвайки елементарните частици и дойдох до заключението, че нашето рационално разбиране е крайно ограничено. Накрая единственото нещо, което има значение, е онова, което надхвърля рационалното разбиране. След него е контактът с нещо, което ние можем само да резонираме“ и той го казва по съвсем буквален начин, „нещо, което надхвърля всяко рационално разбиране.“ И продължава: „Ще бъда ясен, за мен това е личният Бог.“ Това казва – личен Бог. Той казва още, „По мое мнение, науката накрая пристига там, откъдето някога е започнала религията. Това е контактът с онова, което надхвърля всяко рационално разбиране. И това нещо, което надхвърля всяко рационално разбиране, за мен е личният Бог.“ По този начин го изразява Макс Планк, книгата е чудесна, трябва да я прочетете, наистина чудесна книга. В нея той описва опита на повечето значими учени, а именно, че ако следваме разума и наистина стигнем до предела на рационалното разбиране, внезапно ще пристигнем на този предел и точно там ще започне истинското пътешествие на живота.

Ето го цялото интервю, ако на някой му се чете:
https://glasove.com/na-fokus/matias-desme-predstoyat-mnogo-trudni-godini-vseki-nesaglasen-s-tehnokratskiya-totalitarizam-shte-bade-otlachvan?fbclid=IwAR2AzKRMeo2dtgNyKwAn0Q2TzuW_dYWyUNodrF8BH-1mOqJSTyNxa1Qmzvs
« Последна редакция: септември 17, 2022, 06:01:19 pm от dirtlego »

Активен ВладиЧ

• Hero Member
  • Публикации: 482
  • Кара: BMW G 650 GS Sertao
« Отговор #2354 -: септември 17, 2022, 06:12:42 pm »
Това беше интересно за "Личният Бог". :)
Както каза и алпинистът Методи Савов в едно интервю, когато го попитаха дали е вярващ. Да. Каза той. Аз съм вярващ, но не вярвам в глупостите, които е измислила църквата, за да баламосва хората... :D
Преди две седмици се прибрах от Грузия. Там бях на пътешествие с мотора. Направи ми силно впечатление, че в техните църкви от 14 век и в Ананури и в църквата на Гергети иконата на Свети Георги няма нищо общо с иконите на Свети Георги в нашите църкви, които са от 17-18-19 век. Там Свети Георги е воин с корона на главата, със скръстени ръце, като в дясната ръка държи меч. Няма кон и копие, нито ламя в краката му. Всичко това е измислено и променено допълнително от църквата.
Имах желание да влезем и в Армения, защото бяхме на 20 км от граничен пункт на Арменско-Грузинската граница, но другите двама, с които бяхме нещо бързаха и отказаха. Там Арменската църква е още по-стара от Грузинската и щях да видя и други аномалии. ;)

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2355 -: септември 18, 2022, 06:14:06 pm »
Владич е разбрал за какво бърборим 118 страници. Всеки вярващ в Бог интерпретира вярата както той я чувства.
Сега се намеси и личен Бог. Нали Бог е един и Иисус е неговият син? Или пророк? Като Мохамед...

И кой твърди, че всичко около нас е непременно рационално? Самият факт, че боравим с ирационални числа и уравнения е сам по себе си показателен. Обаче да се обяснява, че ирационалното е проявление на Бог, е меко казано нелепо. Някой от вярващите по-напред в темата обясняваше, как Бог е направил всичко с промисъл и подреденост. Кое е вярното в крайна сметка?!?

И пак не получавам отговори на конкретните, не много сложни въпроси, които зададох отново малко по-горе в темата. Личните вярвания на този или онзи професор не са отговор на тези въпроси. Дайте някакъв отговор, ако ще и ирационален да е, за осеменяването от дух. Може и от някой вярващ професор да е този отговор ;)

Неактивен китан

• Hero Member
« Отговор #2356 -: септември 19, 2022, 10:10:56 pm »
Владич е разбрал за какво бърборим 118 страници. Всеки вярващ в Бог интерпретира вярата както той я чувства.
Сега се намеси и личен Бог. Нали Бог е един и Иисус е неговият син? Или пророк? Като Мохамед...

И кой твърди, че всичко около нас е непременно рационално? Самият факт, че боравим с ирационални числа и уравнения е сам по себе си показателен. Обаче да се обяснява, че ирационалното е проявление на Бог, е меко казано нелепо. Някой от вярващите по-напред в темата обясняваше, как Бог е направил всичко с промисъл и подреденост. Кое е вярното в крайна сметка?!?

И пак не получавам отговори на конкретните, не много сложни въпроси, които зададох отново малко по-горе в темата. Личните вярвания на този или онзи професор не са отговор на тези въпроси. Дайте някакъв отговор, ако ще и ирационален да е, за осеменяването от дух. Може и от някой вярващ професор да е този отговор ;)
Осеменяването от дух е много лесно,особено ако се опитваш да изкараш човек-бог

Това са си чисти алабализми на църквата,която няма много общо с истинското "християнство"

Абе да питам само,знае ли се коя е кометата която е прелетяла при рраждането на Христос?

Активен ВладиЧ

• Hero Member
  • Публикации: 482
  • Кара: BMW G 650 GS Sertao
« Отговор #2357 -: септември 20, 2022, 07:39:27 am »
Не е ли Халеевата комета минала тогава?

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #2358 -: септември 23, 2022, 12:59:39 pm »
В прелитането на кометите няма никаква божествена предопределеност. Просто съвпадения, които се обличат в мистериозност от блеещото на Земята стадо.

Да. Така е явно, щом дори Дъртлего вярва в него. Ама устойчиво избягва да отговаря на този въпрос.

Неактивен китан

• Hero Member
« Отговор #2359 -: септември 23, 2022, 04:21:27 pm »
В прелитането на кометите няма никаква божествена предопределеност. Просто съвпадения, които се обличат в мистериозност от блеещото на Земята стадо.

Да. Така е явно, щом дори Дъртлего вярва в него. Ама устойчиво избягва да отговаря на този въпрос.
Ами мислех,че може изобщо да не е комета.Прелита "падаща звезда" и отведнъж се появяват 3ма "царе" носещи "подаръци".Носещите подаръци,дори не са един цвят на кожата,ма пътуват заедно.Преди 2000 години не знам как им се е струвало това нещо,но на мен сега ми прилича като на кацна кораб (или каквато и да е летяща техника) и дойдоха да ваксинират бебето,щото нищо повече не се говори за тия подаръци.