Автор Тема: Избор на каска среден клас.  (Прочетена 13511 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1125
  • Кара: изтребител
Re: Избор на каска среден клас.
« Отговор #20 -: декември 24, 2016, 04:56:31 pm »
и ниският клас е достатъчен,ма да не е за моята глава.

що не каза че ти се мре,имам един шоей,само веднъж съм падал с него.от вън си изглежда здрав,поне аеродинамиката ще ти е 6,а и не изпотява джама.

Активен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2210
« Отговор #21 -: декември 24, 2016, 07:01:22 pm »
Били са с онези кожени каски, тип "тройка кебапчета". 

Всъщност това са летателни бонета. Предвидени са да спасят главата на пилота на изтребител. Ползват се като лично средство. Това е подплатата на иначе металната каска.
Аз карам с такава. Има поне 10 предимства пред най-скъпото композитно лайно, което е за нормална цивилна НЕСПОРТНА употреба.

Неактивен ХХХ

• Hero Member
  • Публикации: 1118
  • Родих се изморен и живея за да си почивам:)
  • Кара: скутер WANGYE GRACE 150cc и мечтае за още нещо
« Отговор #22 -: декември 24, 2016, 09:32:40 pm »

що не каза че ти се мре,имам един шоей,само веднъж съм падал с него.от вън си изглежда здрав,поне аеродинамиката ще ти е 6,а и не изпотява джама.
Щом и отвън изглежда здрав значи не си го праснал както трябва :)Аз пък ще вдъхна кураж на колегата и ще му пожелая да няма случай за реално изпробване здравината на каската. :cheers:
След всяко надолнище идва нагорнище.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7008
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #23 -: декември 24, 2016, 10:43:11 pm »
Били са с онези кожени каски, тип "тройка кебапчета". 

Всъщност това са летателни бонета. Предвидени са да спасят главата на пилота на изтребител. Ползват се като лично средство. Това е подплатата на иначе металната каска.
Аз карам с такава. Има поне 10 предимства пред най-скъпото композитно лайно, което е за нормална цивилна НЕСПОРТНА употреба.

Приличат, ама тези си имаха и козирка отпред. Мисля, че са взаимствани, но са предназначени баш за мотор. Ама може и да бъркам. И мен ме возеше с такава години наред. При падане ще защитят само темето. А пък моторите, дето се караха в България по онова време, развиваха по 120 - 140 км/ч, така че по-сериозно падане с такава каска си е изпитание на късмета. Но така или иначе такова беше положението.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен васко-57

• Hero Member
  • Публикации: 620
  • Кара: Honda Hornet, Suzuki VX-800, Honda ANF 125i Wave
« Отговор #24 -: декември 25, 2016, 02:03:53 pm »

По едно време каските даже не бяха и задължителни, така си карахме, да си оправим прическата. Мисля, че чак към 1985-6 г. вкараха това задължение, та тогава за 16 лв. се сдобих с първата си каска - маслено зелено, чехословашко пластмасово канче с малко дунапрен околовръст на кратуната, затворен с оранжев плат за темето. Така беше, ама тогава карахме на 26 ст. за литър бензин, докато има пари в джоба, бензина го даваха с бонове, а и се смятахме за безсмъртни. ;)
Като за първа каска изборът на момчето не е лош, ще покара, ще прецени, ще попрочете това-онова за каските и сам ще си реши. Тогава тази каска ще му е за втора, или за пасажер. И аз преди 5-6 години взех един Лазер с много звезди на краш, но е шумен и не ми е удобен, та отвреме-навреме го ползва жената, ако се съгласи да се качи на задната седалка. :D

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #25 -: декември 25, 2016, 02:59:56 pm »
Каските и сега, струва ми се, не са задължителни в много държави. Това естествено не означава, че не трябва да се ползват. Даже напротив. Въпросът е човек да кара така, че да не му е каската последната преграда преди онзи свят. Щото може да се окаже неприятно изнендан.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Активен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2210
« Отговор #26 -: декември 25, 2016, 07:37:13 pm »
Въпросът е човек да кара така, че да не му е каската последната преграда преди онзи свят. Щото може да се окаже неприятно изнендан.

Съгласен съм 100%!!! Точно това казах и аз.
В много случаи каската създава фалшиво чувство за сигурност. Освен това повечето каски драстично намаляват зрителния ъгъл.
За какво ми е каска със 100 сертификата, струваща няколко стотин или хиляди, когато с нея не виждам добре?
За какво ми е супер безшумна каска, след като не мога да чуя какво се случва около мен?
За какво изобщо да се качвам на мотор?

Неактивен sev80

• Hero Member
  • Публикации: 321
  • Кара: SUZUKI GSXR 750 L5;HONDA CBR 1000RR-2014;APRILIA SPORTCITY 125-2009г.
« Отговор #27 -: декември 25, 2016, 08:32:59 pm »
Мога ли да попитам какъв мотор караш?Каква е тази каска която ти намалява зрителния ъгъл,че чак да е трудно да караш.Може би си единствен ,на който не му пречи шума на вятъра след 180,а може би караш някоя пърпоретка с 70-80?
Аз лично искам от една каска,да ми е удобна,да е безшумна след 200,да не ми се тресе и мятка китарата след 200,да е с хубава шарка,да е ........Ами те все са от реномиран производител.Колкото пъти съм си купувал каска,не мога да намеря такава за 100-200 лева,баси.
"Всичко навътре от морето е провинция"-Хемингуей

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #28 -: декември 25, 2016, 09:34:03 pm »
Дано не му се налага на човек да пада с над 200 по нашите пътища, щото тогава с каква каска е ще му е последна грижа.

Неактивен kiko22

• Hero Member
  • Публикации: 1079
« Отговор #29 -: декември 25, 2016, 10:35:05 pm »
То момчето си купи каска и вече не се обажда,но е хубаво,че се заформи дискусия и дано поне чете... ;D
Сега,дайте да не се формализираме толкова.Много ясно,че при челен удар с 200+ км/ч няма абсолютно никакво значение с каква каска е моториста.Чисто и просто ще си строши врата и мозъка му ще се размаже от удара в черепа с 200+ км/час...Кел файда,че каската може да запази черепа здрав...
Тук дискусията обаче в определен аспект ми напомня една друга тема,в която автора питаше как да взима бързо завоите със спортен байк (S1000RR ако не се лъжа) и веднага колеги с чопъри,големи туристи и ендура започнаха да му дават акъл.Тези от тях пък,които бяха достатъчно разумни да си дадат сметка,че нямат опит със спортни байкове,започнаха да го питат за какво му е притрябвало това и да му разясняват безопасността на движение по пътищата.В крайна сметка колегата не получи желания отговор и продължи да си пита това,което го интересуваше...
Та колко от вас,колеги,които взехте отношение по тази тема,са претърпели истинска,сериозна катастрофа с мотоциклет?Разберете ме правилно-да не дава Господ на никой да преживява подобно нещо,но знам,че все ще се намерят някои от вас,които ще кажат,че не е нужно да си катастрофирал,за да си даваш сметка за някои неща.На тези колеги ще кажа-ооо...далече сте от истината...Практиката е много различна от теорията...
Веднъж вече в една друга тема казах,че разбирачите затова са разбирачи,защото са платили цената да са такива.Твърде висока цена...Другите все още я карат на кредит и дай Боже да я карат така...
Но нека дървените философи,като колегата Гошко,се замислят малко и си дадат сметка,че всеки може да чете тоя форум,включително деца и начинаещи мотористи и е много важно те да си създадат правилно отношение и начин на мислене.
Честита Коледа на всички!Бъдете здрави!

« Последна редакция: декември 25, 2016, 11:07:57 pm от kiko22 »
Всеки умира,но не всеки живее!

Неактивен HrdStL

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 45
« Отговор #30 -: декември 26, 2016, 02:16:51 am »
Продължавам да чета с интерес.  :) Може би не съм направил най-добрия избор, а и няма как като тепърва ще навлизам в тези неща, но ми е интересно какво коментирате и добивам допълнителна информация, която ще ми е полезна.
Не мислете, че не знам, че има много по-добри каски, и че да си купиш нова винаги е по-добре, знам го и прочетох доста неща. Просто като сега прохождащ в тази сфера имам да купувам, сменям и да се обурудвам много неща, а в крайна сметка всичко опира до парите.

Живи и здрави, и Весели празници!

Неактивен sev80

• Hero Member
  • Публикации: 321
  • Кара: SUZUKI GSXR 750 L5;HONDA CBR 1000RR-2014;APRILIA SPORTCITY 125-2009г.
« Отговор #31 -: декември 26, 2016, 08:41:13 am »
Дано не му се налага на човек да пада с над 200 по нашите пътища, щото тогава с каква каска е ще му е последна грижа.
При челен удар с такава скорост,ако ще с пет екипа и каска от луната,края е ясен.Аз пиша за разликата,като  караш с висока скорост , едната каска свисти,мятка се главата(не е оптекаема),а другата е много по-безшумна,и не мърда нагор-надолу,наляво-надясно.Аз имам няколко катастрофи,дали екипировка,дали огромен късмет(благодаря на всичко опазило ме),не съм имал сериозни поражения,счупване и др.Моторите бяха тотал.До колегата с темата,никой не е роден научен.Не бързай,научи се да ходиш,първо,после бягай.Надявам се ме разбра.

П.П. Като карам скутера,той вдига 100 по надолнище 120 :D там каските се държат прилично,дори си позволявам ако е до магазина или плажа или ей така в града ,карам с една отворена каска.
"Всичко навътре от морето е провинция"-Хемингуей

Неактивен Karaboev

• Full Member
  • Публикации: 50
  • Кара: Honda CBR f4
« Отговор #32 -: декември 26, 2016, 09:48:45 pm »
Бях пуснал преди време тема за избор на каска,  но не че старата ми каска неставаше,  точно защото беше много шумна и нестабилна след 160+км.  То и с 60 при челен удар врата ти се чупи и край стеб. Аз съм моторист от 2002г., но дълги години съм се заблуждавал да карам с евтини каски като съм си мислил "1000 лева за каска да не съм луд", но сега усъзнавам че това е по важна инвестиция дори и от мотора.  Разликата е пъти по добро удоволствието от шофирането на мотора,  няма шум няма въздух да влиза и да свести, аз живея в Горна Оряховица,  но често пътувам към София с моторетката това са 240 км. със старата каска се изморявах много повече от шофирането бях като убит след 2 часа каране после вратът ми се схващаше от вятъра и т.н. Ако бях пробвал преди време каска от висок клас щях много по рано да си купя. А за градско няма значение карам си със опен фейс даже.  Весели Празници колеги !!!

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #33 -: декември 27, 2016, 11:30:09 am »
Слагате разни мои цитати и лекинко ги преиначавате  ;D Не съм писал нищо за челен удар с 200+, а само за падане. Като почнат пързалянето и търкалянето, срещите с мантинелите и крайпътните дървета, каската и екипът едва ли ще бъдат от кой знае каква полза. За мое щастие не съм падал с такива скорости и се надявам нито на мен, нито на когото и да било другиго да му се случва. Така че от тази гледна точка нямам опит. Но в ръцете ми загина колега, на когото му се прекъсна основата на черепа при катастрофа с ван. Със скорост около 100 км/ч и едно преобръщане през таван. Та в общи линии имам представа от първо лице какво се случва с крехкото ни тяло при непривични за него натоварвания. А пък колегата беше и здравеняк при това.
По въпроса за каските ще кажа още нещо, което съм казвал и преди. Цената не винаги е определяща за качеството. На жена ми първата каска я взехме от ЛИДЛ. Беше от първите, дето ги пуснаха там (следващите поне на вид не ми вдъхваха и на мен доверие). Тази каска какъв бой е яла, идея нямате. Двойно повече падания от мотора на всякакви настилки, в сравнение с моята, удари по разни ръбове на стени и т.н. Имаше и няколко падания с мотор докато караше курса. Продължава да си е здрава. Хастарите и се поожулиха, но корубата е здрава. Та предполагам, че вероятно ще издържи по-сериозно падане с мотора.
Колегата с темата предполагам няма да се впуска в сериозно каране на първо време, така че каската втора употреба от по-висок клас би трябвало да му свърши добра работа.
А иначе пожелавам на всички достатъчно средства за да могат да си позволят карането на мотор с по-малко рискове и повече комфорт. Весели празници на всички!

Неактивен kiko22

• Hero Member
  • Публикации: 1079
« Отговор #34 -: декември 27, 2016, 12:35:28 pm »
Ивчо,приятелю,точно "хастарите" както се изразяваш,са не по-малко важни от "корубата".Те са тези,които омекотяват удара и поемат кинетичната му енергия.И като изключим челния удар,точно при търкалянето и пързалянето каската е от полза.Разбира се,ако при пързалянето с висока скорост срещнем дърво или мантинела,ползата от екипировката е спорна,както казваш.Но при първоначалния удар на главата в асфалта и последващите неколкократни такива при търкалянето,хубавата каска full face с висок клас на защита е незаменима.В такива случаи като този,"танкистката" каска е абсолютно безполезна,а ако някой е решил като колегата Гошко,че каска не му трябва,още при първоначалния удар в афалта главата му ще се пукне като тиква.И падане от този тип,при което добре екипирания моторист ще се размине със сътресение на мозъка,натъртвания и евентуално леки счупвания,за зле екипирания или неекипирания моторист ще е смъртоносно.
Да не дава Господ!
« Последна редакция: декември 27, 2016, 12:43:25 pm от kiko22 »
Всеки умира,но не всеки живее!

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1125
  • Кара: изтребител
« Отговор #35 -: декември 27, 2016, 01:49:13 pm »

Щом и отвън изглежда здрав значи не си го праснал както трябва :)Аз пък ще вдъхна кураж на колегата и ще му пожелая да няма случай за реално изпробване здравината на каската. :cheers:
абе праснах си го,при това добре.счупих механизъма за затваряне на каската.огънах един знак с нея,после минах през короната на едно дърво и спрях на доста добро разстояние от точката на излитане.
каската е ок отвън,но от вътре е за боклука.
са една каска пвц,няма какво толкова да и се случи от изпускане,но каските от пвц хич не са висок клас.
колегата кара мотор с който да вдигнеш 200 е ташак работа,а вие му давате съвети за кожени презервативи с краставици за подплата.
я ела да те повозя с твойта каска и после пак я препоръчай на някой,ако си я намериш разбира се.
каската не е защита от падане,въпреки че и това и е функция.
основната и функция е да не предизвика падане.да осигури максимален комфорт,видимост и шумоизолация при това при висока скорост.
ако няма нужната аеродинамика,при висока скорост се мести нагоре,надолу и ти скрива доста голяма част от пътя.все фактори ускоряващи прибиването.
изхвърли тоя кенеф и си вземи каска за ТВОЯ мотор

Неактивен yamaha1100cc

• Hero Member
  • Публикации: 587
  • Кара: Lifan LF 150-9J 1.РЕГ:17.07.2014 Сега с Двигател Zongshen 167FMM 229сс 17 коня
« Отговор #36 -: декември 27, 2016, 02:37:03 pm »
Или си вземи мотор за каската.

Неактивен steki

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 39
  • Кара: Honda Forza 300A
« Отговор #37 -: декември 27, 2016, 05:14:12 pm »
Здравейте!
Използвам темата на колегата. Аз съм тотален новобранец. Все още нямам мотор и единственото ми каране е по време на курса за А. Това обаче не ми попречи да си избера каска. Направих го и я поръчах от e-bay. Около 10.01. трябва да е при мен. Жената ми вика, че нямам акъл. Моят довод обаче е: като си харесам мотор и реша да го купя, как ще го докарам до нас без каска? А, да. Поръчах си Schuberth C3 pro.  :headbang:

Неактивен ХХХ

• Hero Member
  • Публикации: 1118
  • Родих се изморен и живея за да си почивам:)
  • Кара: скутер WANGYE GRACE 150cc и мечтае за още нещо
« Отговор #38 -: декември 27, 2016, 05:50:16 pm »
Ееее колега, ти направо изби рибата с избора на каска, ей на тва му се вика да скочиш направо в дълбокото. Чел съм за тая марка, и то все хубави неща, но честно казано не съм виждал нито един колега с такава. Жената правилно ти се кара, ама пък каквото и да направиш пак ще мрънка тъй че свиквай ;DЩе споделиш ли на каква цена ще ти дойде с доставката, ако не си я хванал с някаква отстъпка са скъпички, това е висок клас каска.
След всяко надолнище идва нагорнище.