Автор Тема: Смяна на въздушен филтър  (Прочетена 1189 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kochtrela

• Full Member
  • Публикации: 92
  • Meine Ehre heißt Treue
  • Кара: Suzuki UX 150 Sixteen
Смяна на въздушен филтър
« -: април 09, 2017, 11:19:30 am »
Здравейте колеги. Нямам ръководство за експлоатация на скутера. Те не са и често срещани скутери като моя /Suzuki UX150/Sixteen/. Моторетката е инжекцион. Дайте съвет на колко километра би било редно да сменям въздушния филтър. Моя прилича на автомобилните филтри, но е с по-малък размер. Пред него има дунапрен. Скутера се кара само по асфалт. На черен път не е "стъпвал".

Неактивен yamaha1100cc

• Hero Member
  • Публикации: 613
  • Кара: Lifan LF 150-9J 1.РЕГ:17.07.2014 Сега с Двигател Zongshen 167FMM 229сс 17 коня
Re: Смяна на въздушен филтър
« Отговор #1 -: април 09, 2017, 11:21:20 am »
5000km

Неактивен васко-57

• Hero Member
  • Публикации: 633
  • Кара: Honda Hornet, Suzuki VX-800, Honda ANF 125i Wave
« Отговор #2 -: април 09, 2017, 11:46:29 am »
Ако това е точно твоят модел дръпни си го и виж: http://www.manualedereparatie.ro/manuale/SUZUKI/Manual%20de%20reparatie%20Suzuki%20UH125%20Burgman-2007-2009.pdf

Неактивен kochtrela

• Full Member
  • Meine Ehre heißt Treue
« Отговор #3 -: април 09, 2017, 12:13:14 pm »
Ако това е точно твоят модел дръпни си го и виж: http://www.manualedereparatie.ro/manuale/SUZUKI/Manual%20de%20reparatie%20Suzuki%20UH125%20Burgman-2007-2009.pdf

Това е Suzuki UH125/Burgman, моя е UX150/Sixteen. При този има опция за почистване на филтъра, моя направо се сменя. Благодаря все пак!

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7175
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #4 -: април 09, 2017, 09:23:48 pm »
Ми виж го, де. Ако е започнал да почернява, го сменяш. От някои направо си пада прах като ги изтупаш. Не е задължително да караш извън асфалта, че да се омърлят здраво.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен васко-57

• Hero Member
  • Публикации: 633
  • Кара: Honda Hornet, Suzuki VX-800, Honda ANF 125i Wave
« Отговор #5 -: април 10, 2017, 06:46:56 am »
..... При този има опция за почистване на филтъра, моя направо се сменя. Благодаря все пак!

Ръководството за UX-150 и за 125 е едно и също, но го има за теглене срещу заплащане, поне аз не го намирам безплатно.
Струва ми се, че разликата между 125 Бъргман и 125 Сикстийн е като между @150 и SH-150 на Хонда - в цолажа на гумите, обема на резервоара и някои други дребни различия. При 125 кубиковите Сузукита UH и UX, има малка разлика и в диаметъра и хода на буталото, но според мен спокойно можеш да ползваш мануала за Бъргмана.
В него се вижда, че се ползват два вида въздушни филтри - полиуретанов (дунапренен) и класически (хартиен), какъвто е и при теб. Точно хартиеният се чисти на 4000, на 8000 км. и се подменя на 12000. Между другото точно същите интервали се препоръчват и за моята Хонда Инова-125. Чистенето го направих с тънкия накрайник на прахосмукачката, в посока обратна на въздушната струя при работа на двигателя, а докато направи 12000 вече ми беше пристигнал новия филтър и си го подмених. След 5-600 км. ми предстои първото чистене на новия филтър.

Неактивен yamaha1100cc

• Hero Member
  • Публикации: 613
  • Кара: Lifan LF 150-9J 1.РЕГ:17.07.2014 Сега с Двигател Zongshen 167FMM 229сс 17 коня
« Отговор #6 -: април 10, 2017, 07:28:19 am »
Въздушният филтър е много важен не чистя аз го сменям,но всеки си шета на акъла.

Неактивен ВладиЧ

• Hero Member
  • Публикации: 402
  • Кара: BMW R1100GS
« Отговор #7 -: април 10, 2017, 08:57:32 am »
Важен е въздушният филтър... Този хартиеният обикновено издържа и няколко пранета, преди да се сложи чисто нов. ;)

Неактивен Гошко

• Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 2378
« Отговор #8 -: април 10, 2017, 11:27:59 am »
Пранета??? След мокрене филтриращите му способности изчезват... Само си мислиш, че имсш филтър.

Достатъчно е издухване със силна струя, обратна на обичайния му поток. Имам предвид МНОГО силна.
Също така е много важно как се използва. Мога да покажа филтърна 20К неразличим от нов. Много е субективно.

Неактивен ВладиЧ

• Hero Member
« Отговор #9 -: април 10, 2017, 11:55:02 am »
Защо пък трябва да му изчезнат филтриращите способности на картона, от който е направен филтъра?!?! Пера си ги филтрите с Веро и топла вода, до като престане да пуска чернилки, и боклуци, а после сушене на слънце, и пак в мотора, колата, джипа, и т.н.  ;) Никакви ядове и проблеми в последствие никога не е имало. Не го правя това упражнение от вчера. От много години ги правя тези упражнения на най-различни МПС-та, които са минали стотици хиляди километри с прани въздушни филтри. Чистил съм ги и съм ги продухвал и с въздух, но така с въздух в никакъв случай не могат да се изчистят, така както прането ги чисти тези филтри.  ;)

Неактивен Гошко

• Moderator
  • Hero Member
« Отговор #10 -: април 10, 2017, 12:02:11 pm »
Хартиен филтър не се пере. Падат му фините нишки, които вършат цялата работа. На пръв поглед не можеш да го видиш, но под микроскоп можеш.
Пран хартиен филтър филтрира само камъне и дръвье... ама ти си знаеш.

Неактивен ВладиЧ

• Hero Member
« Отговор #11 -: април 10, 2017, 02:39:05 pm »
Размаза ме с тези много фини нишки и с тоя микроскоп.  :-\
Все още се карат мотори със спортни въздушни филтри без никакви картони с фини нишки в тях, а само с една метална мрежа, която не е необходимо да я гледаш под микроскоп, за да я видиш. ;)

Неактивен Гошко

• Moderator
  • Hero Member
« Отговор #12 -: април 10, 2017, 03:53:50 pm »
Владич, всеки може да слага каквото си иска на мотора. Само че аз не съм от хората, които ще сложат т.нар. "спортен филтър", защото тези лайна предпазват само от камъни.
Всеки филтър си има два параметъра. Единият е дебит, а другия е размер на частицата, която би преминала. Двата параметъра са в остър конфликт помежду си. Колкото повече е дебита, толкова повече лайна влизат в двигателя. Всеки сам преценя какво да сложи.
Но все още не е измислен хартиен филтър, който да се пере без да пострада от това. Да, изглежда чист след процедурата, но... нищо повече. Твоя работа е дали ги переш или не. Лично аз никога не бих го направил.
Не знам дали си се замислял какво представлява хартията, от която ти е направен филтриращия елемент, но аз съм в изключително тесни контакти и с двамата български производителя на такива неща. Купувам филтри за хиляди левове ежемесечно. В хранителната индустрия е почти като в болниците - иска се супер чист въздух.
В това число използваме и много хартиени елементи. Направени са от преплитащи се нишки, които след пресоване се обмазват. Идеята е да "улавят" частиците по два начина - чисто механически, чрез непреминаване и чрез полепване. Като изпереш филтъра и му ебаваш мамата на полепването и на най-фините власинки. След това т.нар. "хартия" ти пропуска всичко без по-едрите песъчинки. Ако беше толкова просто, нямаше да пише "R" (подмени), а щеше да пише "C" (почисти)... Въпреки, че в много менюъли се мъдри и "клийн" - чистене, въпреки хартиения елемент. Това е наследство от времето, когато евентуално моторът е снабдяван с перящи се дунапренени филтри.
Именно по тая причина дунапренените (перящите се) след изпиране трябва да се обмажат. Иначе не спират нищо.

Неактивен kochtrela

• Full Member
  • Meine Ehre heißt Treue
« Отговор #13 -: април 10, 2017, 04:05:03 pm »
Благодаря Ви колеги за отговорите. Понеже моя е на по-малко от 2000 км. ще го погледна и евентуално ще го продухам с компресора. Отново благодаря и бъдете здрави.

Неактивен AKP

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Кара: Malaguti Centro 50cc 2t
« Отговор #14 -: юли 27, 2017, 08:01:54 pm »
Здравейте колеги, прегледах темата и ми се струва, че трябва да сменя въздушния филтър - карам Малагути центро 50 1996г. някой може ли да ме насочи къде се намира въздушния филтър на този модел, че нямам manual и не съм много наясно? Благодаря предварително!