Автор Тема: Разтегната верига  (Прочетена 573 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен заркооо

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 31
  • Кара: Honda Transalp
Разтегната верига
« -: февруари 02, 2018, 10:00:10 pm »
Здравейте! Ще сменям верига, понеже е разтегната. Гледах доста варианти за пиньони и вериги и се спрях на някакъв оптимум, според мен, комплект на JT (веригата е златна), x рингова. За пиньоните знам, че са един от водещите производители, надявам се и веригата да е добра. На веригата пише, че е произведена в Тайланд, което не го считам за кой знае какъв недостатък. Те и RK имат изнесено производство в Малайзия, ДИД Тайланд и Европа и т.н.
Някой кара ли с такъв комплект, да сподели мнение?

Неактивен Moni

• Hero Member
  • Публикации: 846
  • Кара: XL 700
Re: Разтегната верига
« Отговор #1 -: февруари 03, 2018, 01:36:19 pm »
Аз взех на бившия ми пистак златна верига и пиньони.Красиво е но някак различно от естественото.Не помня каква марка бяха но за около 8хил.км. което е малко де проблеми не съм имал.

Неактивен заркооо

• Jr. Member
  • **
« Отговор #2 -: февруари 03, 2018, 03:05:13 pm »
Веригата е златна само странично. Пиньоните са си стомана, даже задния стои като опушен, не е като хром да блести. Но мотора има доста черни елементи и се вързва, естетически. Ще видим как ще се държи въпросната JT. Цената е добра и ако осигури пробег към 20 000 км. ще съм доволен. 

Неактивен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2073
« Отговор #3 -: февруари 03, 2018, 03:36:28 pm »
"Златното" е покритие от титаниево съединение. В 95% от случаите е титаниев нитрид.
Нанася се термостатично ПРЕДИ сглобяването на веригата. Представлява повърхностен суперздрав слой. На практика е неразрушим, ако е нанесен правилно.
Нанася се на водачите (планките) на веригата с цел аксаиална устойчивост на износване.
Нанася се на ролките пак по същата причина. Най-устойчива е веригата с покритие на всички детайли плюс венците. Но... цената...
Титанирането предпазва от износване, но стига да е направено качествено.
Има и доста козметични видове титаниране...

Проверява се лесно. Шкурката не би трябвало да надраска такова покритие.
« Последна редакция: февруари 03, 2018, 03:58:28 pm от Гошко »

Неактивен заркооо

• Jr. Member
  • **
« Отговор #4 -: февруари 03, 2018, 08:51:29 pm »
Да, много добро обяснение наистина. При мен планките са обработени явно, но мисля е важно като цяло да се окаже сполучлив вариант. Да, виж за шкурката не се бях сетил, че може да се тества, но проблема е че сигурно няма търговец, който да се съгласи на такъв тест, преди да се закупи. Иначе постфактум, може да се пробва поне човек да събира някаква информация и опит. Иначе пиньоните имат малко износване, не са изострени, но задния има леко странично износване, след последния баланс на гумата, явно е останала не центрирана добре, но така или иначе сменям целия комплект направо.

Неактивен Moni

• Hero Member
« Отговор #5 -: февруари 04, 2018, 09:18:22 am »
Тя ако не е била центрирана леко се чува едно ромолена,когато се движиш.От време на време се вслушвай за не характерни шумове.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 6828
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #6 -: февруари 04, 2018, 11:59:08 am »
Ако търговецът ти продава верига с неразрушимо покритие, няма да има нищо против да я тества с шкурка. Ако не се навие, значи не е сигурен какво продава, а това е лоша реклама за търговеца.
Преди години, когато на битака продаваха нови неща, реших да си купувам кожена шуба. Беше в кризите, някъде 1996 - 97 г. и по магазините тези дрехи бяха на безумни цени. Та на битака почвам аз пазарлък с някакъв дето продава кожени шуби. Търся всякакви недостатъци за да смъкна цената, а онзи като почна - дърпа я по шевовете, гори я с цигара, даже накрая си плю на пръста и взе да търка кожата, за да покаже, че боята е здрава. А бе яка шуба излезе - ни цигарата я нарани, ни слюнката ^-^ ^-^ ^-^ Аз все пак свалих някой лев... И още я нося от време на време.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен заркооо

• Jr. Member
  • **
« Отговор #7 -: февруари 06, 2018, 10:07:24 am »
Относно центрирането, да след последния баланс на гуми, явно е била не добре центрирана, но аз си я регулирах. Въпроса е че нямам представа как е карана преди мен от предишния собственик. Така или иначе взех вече комплекта на JT. Всичко отиде по местата си, само се чудя на Трансалпа по книжка свободния ход на веригата, при ненатоварено положение (на стойка), го дават от 3,5 до 4,5 см., вярно че е ендуро, но си мисля дали и 2,5 - 3 не са му достатъчни, при положение, че не качвам втори човек.
Предишната я карах на 3,5 и малко ми се струваше хлабава, ама то не е представително, понеже беше почнала да разтяга.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #8 -: февруари 06, 2018, 10:22:07 am »
Колкото пише - толкова!!!
Иначе... пак ще я хвърлиш.
Ако веригата е по-хлабава от нужното,  няма да се случи нищо. Ако е по-натегната, я унищожаваш.
« Последна редакция: февруари 06, 2018, 10:23:56 am от Гошко »

Неактивен Moni

• Hero Member
« Отговор #9 -: февруари 06, 2018, 10:24:51 am »
Заради по големия ход на окачването е по голям луфта на веригата.Ако я стегниш на 2,5 на първия легнал полицай ще усетиш (шут в гъза).

Неактивен заркооо

• Jr. Member
  • **
« Отговор #10 -: февруари 10, 2018, 04:58:18 pm »
Днес взех мотора от бокса, обслужен за сезона сменена верига и пиньони, обаче на свободна като се движи веригата вие, нещо средно на стържене и ромолене. Като чух тоз шум полека лека се прибрах, бутнах веригата уж има луфт, ама като го замерих, оставен е едва 2 см. Утре първата ми работа е да я разхлабя, като майстора каза че можело да шуми от заводската смазка, и напасването на веригата с пиньоните, да съм я почистил и смажа на ново, вие как мислите?
Аз ще си я регулирам утре с лазарен нивелир и отпусна на 3,5 см, свободен ход, (по книжка 3,5 до 4,5 за Хонда Трансалп) както си го дават в ръководството. Хем казах да ми я направят на 3,5 свободен ход, кой да чуе. Колеги надявам се за 5 км. докато придвижа машината, в това състояние да не се е деформирала веригата, как мислите? Че вече незнам какво да кажа ...

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #11 -: февруари 10, 2018, 07:33:22 pm »
Едва ли се е деформирала за толкова кратко разстояние. От заводската смазка няма ка да ромоли. Ромоли, защото трябва да си я смажеш както трябва. Аз на твое място бих я нагласил на 4 см провисване.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #12 -: февруари 10, 2018, 07:43:49 pm »
Ромоли заради 4 неща в комплект:
1. Нова и стегната.
2. В студа е още по-корава.
3. Не е смазана.
4. Пренатегната!!!

Както ти казва Ивчо, направи я в ГОРНАТА граница, а не в долната. И 5 санта да е, няма да се случи нищо лошо. От хлабава верига проблеми НЯМА.
Направи я 4 - 4,5. След 200км пак. И я смажи!!!
В студа ще е корава, докато топлината от двигателя и раздвижването не я стоплят.

За 5км й няма нищо. В началото ще я чуваш, дори да е с нужния луфт.

Неактивен заркооо

• Jr. Member
  • **
« Отговор #13 -: февруари 11, 2018, 11:34:36 am »
Да, благодаря, като така и ще направя! Чудя се новата верига с какво да я чистя, дали да продължавам като старата с керосин (газ за горене) ефекта трудно се постига, доста четкане трябва, понеже газта не може да постигне обезмасляващ ефект и донякъде мръсотията остава, или се разтрива. Идеален ефект има меглиото, ама се чудя дали и то не допринесе да хвърля старата верига, съмнявам се да е толкова агресивен препарат за гумените пръстени. Мога да взема и спей за почистване на вериги, ама като гледам повечето са на обезмасляваща основа с ЛОС, което предполага съдържание на органични разтворители, които не съм убеден, че са пасивни за гума и каучук. Та незнам кой е най-добрият начин за почистване, с цел удължаване живота на веригата и постигане на приемлив почистващ ефект. Тоест, търся ефикасно решение не само ефективно.

Неактивен apollo11

• Hero Member
  • Публикации: 313
  • Кара: TDM900
« Отговор #14 -: февруари 11, 2018, 11:44:48 am »
Ойлер!
П.с.
Спри да ползваш спрей за смазване на вериги
Почиствай с вд40 и смазвай с хидравлично масло ;)

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #15 -: февруари 11, 2018, 02:23:38 pm »
Вд40 не чисти, нито смазва.
То отблъсква вода. Това му е основната функция.

Мелиото е обезмаслител. Разтвор на калиева основа. Като повечето обезмаслители предизвиква ръждясване. За каучука е безвреден, но не и за стоманата и алуминия.

Ойлерите предизвикват обилно омазване на задната гума и джанта.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #16 -: февруари 11, 2018, 03:53:11 pm »
Аз я мия с ВД 40. Веригата и зъбчатките светват. Върши същата работа като специален спрей за миене на верига. После смазвам с двигателно масло и съм о'к.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #17 -: февруари 11, 2018, 04:28:53 pm »
Много добро решение!
Вд е основно лека "нафта" и фреони. Но съдържа и парафини, които отблъскват водата. Всъщност повечето професионални смазки за вериги (имам предвид индустриални за сериозни производства)  включват в състава си леки и плътни парафини.
Много, ама наистина много добър продукт за вериги предлагат Вюрт. Използва се на нефтени платформи и супер агресивни производства. Много по-агресивни среди, отколкото на мотоциклет.

Много правилно решение е смазването с масло. Аз използвам синтетично масло за предавки от клас EP 90-140. Още по-добър вариант е маслото за редуктори с вискозитет над 320. Не пръска и не се налепва с боклуци, но... цената е убийствена.
Практикувам следното: след почистване на веригата я смазвам добре с масло докато е топла. Правя няколкостотин метра много бавно раздвижване да се разнесе добре. Изчаквам да изстине. Така маслото се просмуква по-добре. След това попивам с чист парцал излишното масло.
Така веригата е смазана за дълъг период и не цапа.
Процедурата отнема 20 минути. Правя го на 500км или при възможност/миене.

Неактивен apollo11

• Hero Member
  • Публикации: 313
  • Кара: TDM900
« Отговор #18 -: февруари 11, 2018, 06:03:41 pm »
Ойлера колко па да цапа?!..освен да смазва,той и почиства буквално веригата..в момента съм заредил червеното атф масло(щото имам литри от него)
Иначе за вд-то ,Жоре,малко си противоречиш в двс поредни поста, но,няма значение!
 :cheers:
П.с.
На вюрт само обезмаслителя и спрея за карбурстори съм ползвал..същия ефект като на абро,в5 и т.н.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #19 -: февруари 11, 2018, 07:21:58 pm »
Ойлера колко па да цапа?!..освен да смазва,той и почиства буквално веригата..в момента съм заредил червеното атф масло(щото имам литри от него)
Иначе за вд-то ,Жоре,малко си противоречиш в двс поредни поста, но,няма значение!
 :cheers:
П.с.
На вюрт само обезмаслителя и спрея за карбурстори съм ползвал..същия ефект като на абро,в5 и т.н.

Не си противореча. Чети внимателно!
И в двата поста казвам, че отблъсква водата!

Изразът "Много добро решение" се отнася за смазването с масло.

"Фреонът" във ВД-то е течен при излизане от флакона и в тази си фаза за около 2-3 секунди при силна струя би издухал някой и друг налеп, но до тук.
За вериги си има евтини почистващи препарати. Продават се в баки специално за тая цел.

Утре ще снимам конкретния продукт на Вюрт. Всъщност са два.
Нашите вериги работят денонощно в агресивна среда в т.ч. алкална, киселинна, силно абразивна и каквото човек се сети. Захар, желатин, лимонена киселина, сода, нишесте, канела............. са най-безобидните. Веригите буквално се засипват. Денонощно.