Автор Тема: Максимална скорост при вятър?  (Прочетена 681 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aerozol

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 49
    • Akatsky Racing Team
  • Кара: GSX-R
Максимална скорост при вятър?
« -: май 28, 2018, 02:57:52 pm »
Здравейте, колеги,
Излезе ми следния казус в днешните ветровити дни.
Каква е максималната скорост, която може да развиете при вятър?
Разбирам, че това е доста относително понятие... за това ще навляза в конкретика.
В неделя 27.05 между 18:00 и 19:30 беше доста ветровито. В прогнозата пишеше, че вятърът е между 3 и 4 м/с (до 4 м/с се води бриз), но тогава мисля, че беше стигнал между 5-6 м/с. Като не гарантирам за точност.

Данни за вятър:
https://www.meteoblue.com/bg/%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE/archive/windrose/%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%89%D0%B5-%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F_republika-b%C5%ADlgariya_6299309?daterange=2018-05-27+to+2018-05-27&params=32%3B80+m+above+gnd%3B31%3B80+m+above+gnd&polarunit=hour&degree_resolution=22.5&value_resolution=1&windspeedunit=METER_PER_SECOND

Максималната скорост, която успях да развия беше 202km/h. През цялото време имах чувството, че ще ме отнесе и не знаех колко още мога да продължа да ускорявам.
Мотора е 600 кубика 185 кг - 160 коня на вала.
При 3м/с - 4м/с вятър стигам до 230km/h.
Някой с опит дали ако може да ми каже при него как стоят нещата и каква скорост е развивал? Няма значение кубатурата и конете, аз ще си направя съпоставката.
Идеята е да знам до къде мога да стигна... защото може да имам чувството, че ще ме отнесе, но теглото на мотора да понася още по-голямо въздушно съпротивление и преценката ми да не е обективна.

Благодаря!

Неактивен ВладиЧ

• Hero Member
  • Публикации: 414
  • Кара: BMW R1100GS
Re: Максимална скорост при вятър?
« Отговор #1 -: май 28, 2018, 04:27:56 pm »
5 м/сек сила на вятъра, или 18 км/час не е вятър а въздушно течение за разхлаждане... "Вятър" е друго нещо и с него никаква шега не бива да се прави. ;)
http://meteo-ride.com/%d0%b7%d0%b0%d1%89%d0%be-%d0%b2%d1%8f%d1%82%d1%8a%d1%80%d1%8a%d1%82-%d0%b1%d0%be%d1%80a-%d0%b8-%d0%bc%d0%be%d1%82%d0%be%d1%86%d0%b8%d0%ba%d0%bb%d0%b5%d1%82%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%bf/

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7448
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #2 -: май 28, 2018, 07:37:00 pm »
Ти сега за какъв вятър питаш - за попътен, за насрещен или за страничен? Защото при попътен ще се движиш далеч по-бързо, отколкото при насрещен. За страничния зависи колко косо ти идва.

Сега майтапът настрана. Някъде назад във времето май бях писал какъв го ядох един ден от София до Пловдив и обратно. Натам бях сам. Мотор към 300 кила и аз към 72. Бях с 3-те куфара, което предполагам допълнително е помагало на вятъра в усилията му да ме събори. Вятърът беше ужасен. Променяше си посоката през няколко секунди. Имах чувството, че съм в центрофуга. Бората от клипа на Владич сигурно е бил като бриз сравнен с това нещо. Успях да вдигна най-много до към 80 - 100 км/ч и имах чувството, че ще ме отнесе от пътя. На моменти направо си ме местеше от едната лента в другата, почти без мое участие. А бе, кошмар. На връщане се качи и жена ми и положението стана трагично. Няколко пъти спирах на някакви бензиностанции с надежадата да утихне тази чудесия, ама не би. Та Пловдив - София го взех за малко повече от 4 часа. На първата бензиностанция след Пловдив се засякохме с някакъв пистаркаджия и като го питах с колко кара в този вятър, онзи вика - "ми не много бързо, с около 230 - 250". Аз като вдигнех 100 и ме отвяваше, а пък бях с двойно по-тежък мотор. За мое успокоение подминах няколко колеги с ендура и чопъри, които явно също срещаха особени трудности с вятъра.
След това преживяване четох, че в големия вятър не трябва да се стиска силно кормилото. Нещо, което аз правех, защото нали очаквах всеки момент вятърът да ме събори. След това ми се е случвало на няколко пъти да ме брули силен вятър, пробвах тази техника и установих, че това е начинът да караш безпроблемно в буря. Просто придържаш леко кормилото колкото да подаваш газ. Даже като го държиш с една ръка, моторът става още по-устойчив и както се казва сам си намира пътя във вятъра. С тази техника скоростта няма значение. С мотора на жена ми ми се е случвало вятърът да ме подмести странично след подскок от някоя неравност, но той е прекалено лек. И пак няма кой знае какви драми дори и в силен вятър.
Ей в тази ТАБЛИЦА можеш да намериш данни за характеристиките на различните видове вятър и ще разбереш, че ветрецът който те е впечатлил, наистина е бил просто полъх за разхлаждане. Пробвай да държиш кормилото хлабаво и не забравяй, че разрешената скорост за мотоциклети по магистрала е 100 км/ч.

Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1220
  • Кара: изтребител
« Отговор #3 -: май 29, 2018, 02:44:00 am »
160 коня на вала ;D ;D ;D ;D ;D ;D турбо ли имаш ;D ;D ;D ;D

няма как някой да ти отговори на въпроса за вятъра,защото както ти казаха,много зависи,от къде духа

Неактивен aerozol

• Jr. Member
  • **
    • Akatsky Racing Team
« Отговор #4 -: май 29, 2018, 10:43:36 am »
Ти сега за какъв вятър питаш - за попътен, за насрещен или за страничен? Защото при попътен ще се движиш далеч по-бързо, отколкото при насрещен. За страничния зависи колко косо ти идва.

Сега майтапът настрана. Някъде назад във времето май бях писал какъв го ядох един ден от София до Пловдив и обратно. Натам бях сам. Мотор към 300 кила и аз към 72. Бях с 3-те куфара, което предполагам допълнително е помагало на вятъра в усилията му да ме събори. Вятърът беше ужасен. Променяше си посоката през няколко секунди. Имах чувството, че съм в центрофуга. Бората от клипа на Владич сигурно е бил като бриз сравнен с това нещо. Успях да вдигна най-много до към 80 - 100 км/ч и имах чувството, че ще ме отнесе от пътя. На моменти направо си ме местеше от едната лента в другата, почти без мое участие. А бе, кошмар. На връщане се качи и жена ми и положението стана трагично. Няколко пъти спирах на някакви бензиностанции с надежадата да утихне тази чудесия, ама не би. Та Пловдив - София го взех за малко повече от 4 часа. На първата бензиностанция след Пловдив се засякохме с някакъв пистаркаджия и като го питах с колко кара в този вятър, онзи вика - "ми не много бързо, с около 230 - 250". Аз като вдигнех 100 и ме отвяваше, а пък бях с двойно по-тежък мотор. За мое успокоение подминах няколко колеги с ендура и чопъри, които явно също срещаха особени трудности с вятъра.
След това преживяване четох, че в големия вятър не трябва да се стиска силно кормилото. Нещо, което аз правех, защото нали очаквах всеки момент вятърът да ме събори. След това ми се е случвало на няколко пъти да ме брули силен вятър, пробвах тази техника и установих, че това е начинът да караш безпроблемно в буря. Просто придържаш леко кормилото колкото да подаваш газ. Даже като го държиш с една ръка, моторът става още по-устойчив и както се казва сам си намира пътя във вятъра. С тази техника скоростта няма значение. С мотора на жена ми ми се е случвало вятърът да ме подмести странично след подскок от някоя неравност, но той е прекалено лек. И пак няма кой знае какви драми дори и в силен вятър.
Ей в тази ТАБЛИЦА можеш да намериш данни за характеристиките на различните видове вятър и ще разбереш, че ветрецът който те е впечатлил, наистина е бил просто полъх за разхлаждане. Пробвай да държиш кормилото хлабаво и не забравяй, че разрешената скорост за мотоциклети по магистрала е 100 км/ч.

Благодаря за изчерпателния отговор! :cheers:
Значи вятърът със сигурност не е бил 5м/с, а вероятно от степен - 5 или 6, защото дърветата си се клатеха стабилно. Трудно може да се прецени все пак се движа, а данните са за статично измерване. Движех се посока изток, а вятърът беше от североизток (вижда се на схемата). В обратната посока не се чувствах изобщо по-сигурен буташе си ме по същия начин.
Моторът ти явно е турист щом е толкова тежък и има куфари. Те са доста високи за разлика от пистаците, може това да е било причината за ситуацията "ми не много бързо, с около 230 - 250".

160 коня на вала ;D ;D ;D ;D ;D ;D турбо ли имаш ;D ;D ;D ;D
няма как някой да ти отговори на въпроса за вятъра,защото както ти казаха,много зависи,от къде духа

Мотора е 125hp stock с power commander, цялостна генерация и сменен софтуер. За 160 коня със сигурност лъжа, но така ми казаха и го пиша по навик. (Малко става като рибата "с ей такова око", за което се извинявам!)  :violent:
Вероятно е между 140-145, коня не повече.
Ще му направя замерване със сигурност, да си знам :)
« Последна редакция: май 29, 2018, 10:46:58 am от aerozol »

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7448
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #5 -: май 29, 2018, 09:28:14 pm »
Да, турист е. И куфарите са давали със сигурност възможност вятърът да натиска върху по-голяма площ.
Просто следващия път пробвай да не стискаш кормилото. Не би трябвало да имаш проблеми.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен aerozol

• Jr. Member
  • **
    • Akatsky Racing Team
« Отговор #6 -: май 30, 2018, 09:06:06 am »
Ще пробвам, колега,
Скоро ми предстои извънградско. Благодаря!
 :cheers:

Неактивен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2496
« Отговор #7 -: май 30, 2018, 05:03:47 pm »
Ако вятърът е попътен - караш и пееш!
Ако е насрещен - имсш чувството, че се бориш.
Ако е силен, поривист и постоянно си сменя посоката - отпусни се върху мотора и НЕ стискай волана!!! Моторът с всичките си въртящи се джунгурляци е един огромен жироскоп и ще се стреми да си запази посоката, ако не му пречиш с инстинктите си.

Ако вятърът е силен страничен и те избутва, изнеси коляното от която страна духа силно навън! Ще останеш изумен от ефекта.