Автор Тема: Зарядно???  (Прочетена 681 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Samcro

• Full Member
  • Публикации: 67
Зарядно???
« -: май 28, 2018, 07:19:11 pm »
Здравейте на всички, някой може ли да ми каже защо не работи. Гледах го по схемите из Интернет. 7805 стабилизатор и два кондензатора, всичко съм свързал както трябва  дата изходите са запоени един за др. и само ми свети и не зарежда. Трябва ли да се излъжат тези дата кабели, ако някой се е занимавал с такова зарядно, да сподели малко опит http://prikachi.com/images.php?images/375/9337375t.jpg
Благодаря предварително, знам че мога да купя готово и да го вържа ама не е там въпроса искам да го направя.

Неактивен Pancho77

• Hero Member
  • Публикации: 2790
Re: Зарядно???
« Отговор #1 -: май 29, 2018, 06:04:10 pm »
Вземи нов 7805 и пробвай... не е скъп.
Какво зареждаш с него? Имай предвид, че е до 1 А. И що са тея кондензатори?

п.п. първия крак е вход...последния изход... средния общ. т.е. това което ще го стабилизираш го очакваш на 2 и 3 ти... а това което го подаваш - го даваш на 1-2....

Неактивен Samcro

• Full Member
« Отговор #2 -: май 29, 2018, 08:35:27 pm »
Ми така го видях, в една схема из интернет според мен са за да няма шумове и реших да го пробвам, ама си мисля че си прав за стабилизатора  прегрял е и за това не бачка, иначе пък свети, че зарежда. Трябва да му измисля някво радиаторче. Иначе за дълъг път е идялка и е стотинки и четох, че зарежда много по-добре от купешките. Ще взема друг и ще пробвам пак и ще го ъплоудна тука.

Неактивен edd

• Sr. Member
  • Публикации: 107
« Отговор #3 -: май 30, 2018, 08:30:40 am »
Там св лагат принципно керамични кондензатори против самовъзбуждане. Нещо от сорта на 100нф май бяха.

За какво ти е това зарядно?

Неактивен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2389
« Отговор #4 -: май 30, 2018, 02:16:43 pm »
Какво е предназначението на това "зарядно"? Това, което виждам е прост стабилизатор и по-скоро е правилно да се нарече "захранване"? Само че какво захранва? Мобилен телефон?
Ако е мобилен телефон от по-старо поколение - става. Но за смарт-устройства... не. Особено ако са лакоми за 2 и нагоре ампера.
И каква всъщност е идеята на тази схема? Ако е за зареждане на някакъв тип батерии - определено не става.

Неактивен Samcro

• Full Member
« Отговор #5 -: май 30, 2018, 11:29:50 pm »
За телефон, искам да го пъхна в мотора и да ми се зарежда телефона докато въртя някой др километър надалеч, тва е идеята. В datesheet- a на стабилизатора го дават да вади консумаиция до 1,5А що да не става???

Неактивен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2389
« Отговор #6 -: май 31, 2018, 04:41:59 pm »
Ако идеята е да създадеш нещо сам и да се кефиш на резултата - подкрепям с две ръце! Проба, грешка и пак до успех!

Но ако идеята е да зареждаш телефон и да си 100% сигурен откъм безопасност и водозащита, трябва да подходиш по-различно. Стойността на изделието ще е аналогична - няколко лева.

Аз ползвам телефон, който лапа над 3 ампера. Ако карам и го ползвам за навигация, стандартните 2,1 амперови не могат да го поддържат жив...

Мога да споделя резултати в реални условия, стига да искаш.

Неактивен Pancho77

• Hero Member
« Отговор #7 -: май 31, 2018, 05:51:50 pm »
Ми така го видях, в една схема из интернет според мен са за да няма шумове и реших да го пробвам, ама си мисля че си прав за стабилизатора  прегрял е и за това не бачка, иначе пък свети, че зарежда. Трябва да му измисля някво радиаторче. Иначе за дълъг път е идялка и е стотинки и четох, че зарежда много по-добре от купешките. Ще взема друг и ще пробвам пак и ще го ъплоудна тука.

Ако си му набил 12 волта от мотора, както си мисля, дори не са 12,...а на моменти може и 15 да стигнат... и му ги подаваш на входа и чакаш на изхода 5... и е греел 3 секунди... много е греел....то си стабилизира напрежението идеално...прави го точно 5 ама трябва да му подадеш примерно 5.5V.. ако искаш да заеждаш ГПС или някакво устройство което има консумация над 1 А също ще грее..т.е. ако е около 1 А ще грее, ако е над ще изгори.

п.п. преди години един циганин-съсед ми дава да му ремонтирам усилвател ...и гледам вътре вързани три 7812 една след друга вързани последователно, питах го що и той ми каза "за да стабилизира по-добре"

Неактивен Pancho77

• Hero Member
« Отговор #8 -: май 31, 2018, 05:57:01 pm »
Може и 1.5 А да е,... останало ми е като спомен 1 А и 100мА за L серията...

Но пак телефона ще го изтормози... а преди това трябва да му подадеш напрежение близко до 5 В...  най-лесния начин е с делител на напрежение...не е много добър, но иначе трябва да мислиш нещо по-сложно...

п.п. делителя на напрежение представлява два резистора свързани последователно и тази именно схема 7805 я захранваш от средната им точка... хубавото е че е много просто, лошото е че половината от енергията се отделя като топлина, резисторите трябва да ги подбереш мощни.

Неактивен Pancho77

• Hero Member
« Отговор #9 -: май 31, 2018, 06:03:29 pm »
Май чета през ред после пиша и после па чета...

...значи ако свети, че зарежда не е изгорял: ако свети че зарежда и измерваш напрежение на изхода всичко е ОК. Ако не измерваш нищо сменят 78 цата...радиаточето не е лоша идея, но консумацията е пак не трябва много да превишава..

Неактивен Samcro

• Full Member
« Отговор #10 -: юни 02, 2018, 12:32:52 pm »
То няма никаква консумация, затварям веригата с амперметъра а той е настроен на 10А и ми пказва 0.06, сваля скалата на 200мА и пак ми показва 0.06, и така до най ниската скала, защо така???. На изхода си ми дава 5V , даже го тествах на зарядно за акомулатор, пак същото.  ще пробвам с 7806 входящото му варира до 15V а на изхода 6V/1.5А  и ще го сваля до 5 волта. Правя го както трябва ама не става, за това си мислех че трябва да излъжа дата кабелите.

Неактивен Samcro

• Full Member
« Отговор #11 -: юни 02, 2018, 12:37:07 pm »
Ако идеята е да създадеш нещо сам и да се кефиш на резултата - подкрепям с две ръце! Проба, грешка и пак до успех!

Но ако идеята е да зареждаш телефон и да си 100% сигурен откъм безопасност и водозащита, трябва да подходиш по-различно. Стойността на изделието ще е аналогична - няколко лева.

Аз ползвам телефон, който лапа над 3 ампера. Ако карам и го ползвам за навигация, стандартните 2,1 амперови не могат да го поддържат жив...

Мога да споделя резултати в реални условия, стига да искаш.

Сподели, Видях че из интернет има схеми и за 5V/3А  изход същи стабилизатор с няколко трназистора.

Неактивен edd

• Sr. Member
« Отговор #12 -: юни 02, 2018, 08:43:05 pm »
Май имаха защита от късо. ... Как да е .. що се занимаваш с глупости. Сложи си една "запалка" и в нея включвай зарядно с usb. Има читави от ибей/алиекспрес за къде 5 лева.

Неактивен Pancho77

• Hero Member
« Отговор #13 -: юни 03, 2018, 09:20:10 pm »
Ммм, да!
При меренето с амперматъра, което си е направо късо, нищо няма да покаже... давай на някакъв консуматор..примерно телефона и тогава А метъра последователно на 10А.
...наистина що се занимаваш, в автоморга  ми поискаха 2 лв. за запалка, извадих два лева, те ми я подариха...ама ако е за кефа от майсторлъка....

Неактивен edd

• Sr. Member
« Отговор #14 -: юни 03, 2018, 09:46:31 pm »
Ако на автора му се занимава да се вземе един кит за сглобяване.
... Щото това да се вземе един 78хх не е съвсем майсторлък  ... Даже и за баш начинаещи

Неактивен Samcro

• Full Member
« Отговор #15 -: юни 07, 2018, 04:16:56 pm »
Ммм, да!
При меренето с амперматъра, което си е направо късо, нищо няма да покаже... давай на някакъв консуматор..примерно телефона и тогава А метъра последователно на 10А.
...наистина що се занимаваш, в автоморга  ми поискаха 2 лв. за запалка, извадих два лева, те ми я подариха...ама ако е за кефа от майсторлъка....

Не го връзвам на късо панчо, включил съм банк батерия като консуматор и тогава затварям с амперметъра.

Неактивен Pancho77

• Hero Member
« Отговор #16 -: юни 11, 2018, 06:30:02 pm »
И пак ли нищо не дава?
п.п. вземи друга 7805 за да пробваш, мисля че са левче...
п.п2 има и схеми по които може да си сглобиш стабилизатор, но 78ХХ стабилизират много добре.