Автор Тема: Отново досаден новак...  (Прочетена 3158 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен apollo11

• Hero Member
  • Публикации: 429
  • Кара: TDM900
Re: Отново досаден новак...
« Отговор #20 -: юни 24, 2018, 06:47:55 pm »
Fz6, gsx,kn6, xj6 са все добри голи мотори, които се развихрят над 6-7000 оборота..до там са послушни, та не е лошо да се погледнат - на 2 гуми и 50 коня са стряскащи като няма човек опит..
И задължително според мен да се гледа инжекцион, стига вече с тия карбове ;)

Неактивен totopz

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 23
« Отговор #21 -: юли 12, 2018, 12:42:23 pm »
Ако авторът все още не си е купил мотор бих искал да изкажа и моето мнение като друг новак, който съвсем скоро се метна на мотор.

Като за начало ще кажа, че според мен за града е по-добре скутер отколкото мотор. Сега ще обясня защо.

За предистория ще кажа, че до сега бях карал само 50-кубикова Симсонка производство 1969 и едно 50-кубиково скутерче ямаха мисля беше от 1995 г. Още преди 8 години изкарах категория А, но я карах на доста слаб мотор - някаква 150 кубикова Хонда мисля, че беше по спомен. От тогава на сам все ми се иска и се заглеждам по пистарките, но максимум до 600 кубика. Никога не съм искал по-голям мотор и да е някакъв брутален от към коне. Чак това лято доживях да дойде удобен момент за мотор и започнах да се оглеждам. Не исках да взимам по-малък, защото знаех, че няма да е същото като с 600 кубиков, за който от години мечтая. От много гледане и четене стигнах до извода, че съм за Yamaha FZ6, понеже хем изглежда както аз си го представях - като пистов, хем се води нещо като Sport Tourer. По-спокоен е, по-удобен за каране и т.н.

Гледах доста обяви, но окото ми хвана един Yamaha FZ6 S2, който беше тук в София и ми беше удобен. Въпреки, че нищо не разбирам и нямаше кой да взема с мен реших да се доверя на продавача и го купих. След това се засилих да си купувам всякаква екипировка, защото от всякъде бях чувал, че трябва.

След като започнах да го карам ми се видя много чанч цялата работа. Обличам се сумати време с тази екипировка, след това ми е супер неудобно и умирам от жега докато карам. За в града ми беше някакъв ужас - едвам успявах да се справя със съединителя и да тръгна плавно, жегата ме убиваше, спазвах големи дистанции от колите, защото пустия мотор с задна спирачка почти не спира, а предната ме е страх да я използвам, за да не се пребия, ако се хлъзна или законтря гумата. Мислех си, че на магистралата ще е повече кеф - ами не беше. При по-висока скорост (над 120 км/ч) става много страшно, вятърът ме брули адски много и си мисля, че не мога да разчитам на никакви спирачки. Като карам до 120 км/ч пък всички ме надминават и ми е супер отегчително.

Общо взето реших, че тази работа не е за мен и пуснах мотора да се продава. През това време обаче започнах да му се мятам почти без екипировка и да се движа бавно все едно карам скутерче до работа и обратно. Слагам само каска, ръкавици и сутрин, когато е по-хладно съм с коженото яке.
Интересното е, че така усещането е съвсем различно и дори започна да ми харесва. С карането стигнах до някои изводи - такъв мотор не ми трябва. Много по-приятно и удобно ще ми е със скутерче. Веднага ще изброя минусите:
- С мотора тръгването със съединителя е малко гадно и дори сега все още не съм свикнал и от време на време ми гасне.
- Доста по-тежък е съответно някои маневри са си трудни с него. Мисля си, че със скутер по-лесно ще се вра между колите.
- Това, че е с ръчни скорости ми е мъка особено, когато съм свикнал на кола автоматик. Непрекъснато трябва да ръчкам скоростите в града.
- Това, че имам 98 коня почти не ме грее. Наистина мога да ускоря от 40 до 100 км/ч адски бързо, но защо? Нали с по-високата скорост идва много по-големия риск и много по-трудното спиране.
- Задната спирачка е на крака и понякога е неудобно, когато искаш хем да спираш хем да пуснеш краката. Ако вземеш скутер и двете спирачки ще са на кормилото.

В началото като карах към работа се опитвах да се гоня с колите - където мога да ги дърпам и да ги надминавам. След това стигнах до прозрението, че хич не ми трябва. Карам си с 40-60 км/ч, някои "рейсъри" с коли се пънат покрай мен, но не ми дреме. Карам бавно и спокойно и накрая те като се наредят на светофара аз просто си минавам най-отпред и рейсърите остават далеч назад. Това го разказвам, за да ти обясня, че според мен не ти трябва мощност. Трябва ти до толкова, че да се движиш в трафика. Няма смисъл на бул. България да се пънеш да изпредварваш. Карай си с 70-80 км/ч и като всички се наредят на светофара просто минаваш най-отпред.

Бая се улях с писането, но исках да изкажа всичките си впечатления и мисли. Помиси и ти над идеята за скутер и колко по-удобно ще ти е. Аз ако го продам моя ще си взема някой скутер 150-250 кубика и ще си джъткам с него с кеф. А 150 кубиков скутер може и нов да си купи човек - не са чак толкова скъпи.
« Последна редакция: юли 12, 2018, 12:45:47 pm от totopz »

Неактивен rumensat

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Кара: sym xs125-k
« Отговор #22 -: юли 12, 2018, 03:47:53 pm »
съгласен съм с totopz
ако караш в града за работа  - това не е състезание а спокойно и сигурно каране
препоръчвам 250 кубика - сравнително лек и маневрен мотор можеш да го качиш по стъпало и т.н.
нисък разход , евтина поддръжка - аз имам Honda CBF250 2007  и не мисля че за града трябва повече.
за екскурзии и почивки трябва кола, мотора е за ходене на работа в задръстванията и липса на паркоместа.
ако не си състезател разбира се - което е смъртоносно в българия

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 7175
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #23 -: юли 12, 2018, 07:23:43 pm »
Ами ти ако не ходиш на екскурзии с мотора при всеки удобен случай, какъв моторист си, бе :violent:
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен yamaha1100cc

• Hero Member
  • Публикации: 613
  • Кара: Lifan LF 150-9J 1.РЕГ:17.07.2014 Сега с Двигател Zongshen 167FMM 229сс 17 коня
« Отговор #24 -: юли 12, 2018, 10:07:04 pm »
Напълно съгласен с тотопз и руменсат, 250 е много универсално моторче. Моя до 70км/ч. Дава разход от 2.4 до 2.6 лт./100. За магистрала нестава,но за в града е супер и леки разходки на 150-200км. Не, че не съм правил и повече по около 400+ ,но не е приятно много.
« Последна редакция: юли 12, 2018, 10:09:16 pm от yamaha1100cc »

Неактивен valentyno

• Hero Member
  • Публикации: 676
  • Кара: Majesty 400
« Отговор #25 -: юли 16, 2018, 01:19:10 pm »
Отново отиваме на там, че избора се свежда до лични нужди и предпочитания. Аз 250 бих карал само 2Т и с рошави гуми, иначе и за подарък да ми дават ще се намръщя, даже и за скутер това е слабо.
Валентин Андреев

Неактивен китан

• Hero Member
  • Публикации: 1169
  • Кара: изтребител
« Отговор #26 -: юли 17, 2018, 04:59:36 am »
Ако авторът все още не си е купил мотор бих искал да изкажа и моето мнение като друг новак, който съвсем скоро се метна на мотор.

Като за начало ще кажа, че според мен за града е по-добре скутер отколкото мотор. Сега ще обясня защо.

За предистория ще кажа, че до сега бях карал само 50-кубикова Симсонка производство 1969 и едно 50-кубиково скутерче ямаха мисля беше от 1995 г. Още преди 8 години изкарах категория А, но я карах на доста слаб мотор - някаква 150 кубикова Хонда мисля, че беше по спомен. От тогава на сам все ми се иска и се заглеждам по пистарките, но максимум до 600 кубика. Никога не съм искал по-голям мотор и да е някакъв брутален от към коне. Чак това лято доживях да дойде удобен момент за мотор и започнах да се оглеждам. Не исках да взимам по-малък, защото знаех, че няма да е същото като с 600 кубиков, за който от години мечтая. От много гледане и четене стигнах до извода, че съм за Yamaha FZ6, понеже хем изглежда както аз си го представях - като пистов, хем се води нещо като Sport Tourer. По-спокоен е, по-удобен за каране и т.н.

Гледах доста обяви, но окото ми хвана един Yamaha FZ6 S2, който беше тук в София и ми беше удобен. Въпреки, че нищо не разбирам и нямаше кой да взема с мен реших да се доверя на продавача и го купих. След това се засилих да си купувам всякаква екипировка, защото от всякъде бях чувал, че трябва.

След като започнах да го карам ми се видя много чанч цялата работа. Обличам се сумати време с тази екипировка, след това ми е супер неудобно и умирам от жега докато карам. За в града ми беше някакъв ужас - едвам успявах да се справя със съединителя и да тръгна плавно, жегата ме убиваше, спазвах големи дистанции от колите, защото пустия мотор с задна спирачка почти не спира, а предната ме е страх да я използвам, за да не се пребия, ако се хлъзна или законтря гумата. Мислех си, че на магистралата ще е повече кеф - ами не беше. При по-висока скорост (над 120 км/ч) става много страшно, вятърът ме брули адски много и си мисля, че не мога да разчитам на никакви спирачки. Като карам до 120 км/ч пък всички ме надминават и ми е супер отегчително.

Общо взето реших, че тази работа не е за мен и пуснах мотора да се продава. През това време обаче започнах да му се мятам почти без екипировка и да се движа бавно все едно карам скутерче до работа и обратно. Слагам само каска, ръкавици и сутрин, когато е по-хладно съм с коженото яке.
Интересното е, че така усещането е съвсем различно и дори започна да ми харесва. С карането стигнах до някои изводи - такъв мотор не ми трябва. Много по-приятно и удобно ще ми е със скутерче. Веднага ще изброя минусите:
- С мотора тръгването със съединителя е малко гадно и дори сега все още не съм свикнал и от време на време ми гасне.
- Доста по-тежък е съответно някои маневри са си трудни с него. Мисля си, че със скутер по-лесно ще се вра между колите.
- Това, че е с ръчни скорости ми е мъка особено, когато съм свикнал на кола автоматик. Непрекъснато трябва да ръчкам скоростите в града.
- Това, че имам 98 коня почти не ме грее. Наистина мога да ускоря от 40 до 100 км/ч адски бързо, но защо? Нали с по-високата скорост идва много по-големия риск и много по-трудното спиране.
- Задната спирачка е на крака и понякога е неудобно, когато искаш хем да спираш хем да пуснеш краката. Ако вземеш скутер и двете спирачки ще са на кормилото.

В началото като карах към работа се опитвах да се гоня с колите - където мога да ги дърпам и да ги надминавам. След това стигнах до прозрението, че хич не ми трябва. Карам си с 40-60 км/ч, някои "рейсъри" с коли се пънат покрай мен, но не ми дреме. Карам бавно и спокойно и накрая те като се наредят на светофара аз просто си минавам най-отпред и рейсърите остават далеч назад. Това го разказвам, за да ти обясня, че според мен не ти трябва мощност. Трябва ти до толкова, че да се движиш в трафика. Няма смисъл на бул. България да се пънеш да изпредварваш. Карай си с 70-80 км/ч и като всички се наредят на светофара просто минаваш най-отпред.

Бая се улях с писането, но исках да изкажа всичките си впечатления и мисли. Помиси и ти над идеята за скутер и колко по-удобно ще ти е. Аз ако го продам моя ще си взема някой скутер 150-250 кубика и ще си джъткам с него с кеф. А 150 кубиков скутер може и нов да си купи човек - не са чак толкова скъпи.
няма да е лошо да се научиш да караш мотора и тогава да си правиш изводи.доста от тях сега са грешни

ако имаш желание,кажи и ще ти кажа къде бъркаш на първо четене.ще ти пратя и нещо за четене.никой не се е родил научен,а мотора е доста сложно нещо и се учи цял живот.лошото е само ако загубиш желание да се усъвършенстваш,тогава наистина е по добре да го продадеш тоя мотор,щото най-вероятно ще се осакатиш с него

Неактивен Mit

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 40
  • Кара: Honda NC750 XD
« Отговор #27 -: юли 23, 2018, 02:41:32 pm »
На колегата Totopz просто му трябва скутер, той иска лесно предвиждане в ежедневието с минимална екипировка и максимален комфорт. Скутера затова е измислен и затова във всеки Италиански или Френски град, например, са десетки хиляди. Скутера се управлява супер лесно, няма скорости, има добра ветрозащита за голяма част от тялото, има много място за багаж и вещи , има всякакви аксеори, които позволяват да се кара в студено и изобщо по-лошо време и т.н. Аз имах скутер 125сс, 15моня, събираше две каски под седалката ,  с топ каса и пола за карта зимата . За една година му навъртях 14500 К м и твърдя убедено, че няма по-лесно и удобно превозно средство за града.
Както каза един колега по-горе, обаче всичко е въпрос на лични нужди и предпочитания. Сега аз карам мотор, защото обичам да пътувам с него, харесва ми да има поче мощност, повече бързина и контрол на извънградските пътища и магистрали . Замислям се и за по-голям и по-мощен мотор пак по същите причини. И също така си мисля, че ще е най-добре човек да си има и двете МПС-та в гаража :)
Поздрави

Неактивен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2378
« Отговор #28 -: юли 25, 2018, 06:55:15 am »
Замислям се и за по-голям и по-мощен мотор пак по същите причини.

:D Баш по тая причина и на мен едни гласове ми говорят едни африкански неща. Ама пустият му разход...
 ;D

И също така си мисля, че ще е най-добре човек да си има и двете МПС-та в гаража :)
Поздрави

В същия ред на мислене съм ги събрал:
Велосипед сгъваем, велосипед нормален, велосипед на ток, педалетка, мотопед, скутер и мотор...
Доскоро имаше и чопър, и Он-Оф, ама мястото взе да става кът.

Скутерът си е скутер. Перфектният градски транспорт на две колела!

Неактивен Mit

• Jr. Member
  • **
« Отговор #29 -: юли 25, 2018, 08:48:03 am »
Сега ме развесели, точно Африкански мисли имах предвид, че ме налягат от време на време  ;D

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #30 -: юли 25, 2018, 10:37:05 am »
Тя логиката няма много варианти. Особено след туй, онуй ти се струва по-така... щото по-удобно, по-височко, по-мощно... не те боли толкова много задника и тъй нататък.
Само се чудя след африканската идея... щото и тя рано или късно ще ми отеснее, после кое ще ми се стори още по-така..?

Ееех, бели кахъри...

;D

Неактивен steki

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 47
  • Кара: Honda Forza 300A
« Отговор #31 -: юли 25, 2018, 06:53:43 pm »
...Само се чудя след африканската идея... щото и тя рано или късно ще ми отеснее, после кое ще ми се стори още по-така..?

;D
Може би някоя идейка, понесена на "златни криле" ;)

Неактивен Mit

• Jr. Member
  • **
« Отговор #32 -: юли 25, 2018, 08:02:11 pm »
Ами, има  кростурър ВФР 1200 преди  златните крилца да речем, ама аз викам да се насладим напълно на това, което имаме и да се молим на дядо господ да дава здраве и живот пък акъли всякакви може да ни дойдат отпосле

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #33 -: юли 26, 2018, 06:16:42 pm »
To като гледам на къде отиват нещата, май ще е най-удачно да се насочваме към джетове ^-^
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #34 -: юли 26, 2018, 07:02:56 pm »
Ужасно време...  >:(
Провали ми много планове...
Нито за мотори, нито за палатки, нито за летището. Много тъпо лято.

Неактивен Mit

• Jr. Member
  • **
« Отговор #35 -: юли 26, 2018, 07:56:43 pm »
Карам си  из София за да не съм капо, ама сега преди уикенда направо ми се плаче .
Тоя лаф с джетовете, обаче ме накара истински да се разсмея- мерси колега  :)

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #36 -: юли 26, 2018, 09:44:03 pm »
За нищо ;)

Обаче тази година като се замисля, май навъртях повече километри през зимата, отколкото през лятото. Пролетта не я броя.

Неактивен Mit

• Jr. Member
  • **
« Отговор #37 -: юли 26, 2018, 09:54:02 pm »
Маааму, утре купувам един дъждобран и тръгвам

Неактивен jorkata88

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 5
  • Кара: 2000' Yamaha TDM850
« Отговор #38 -: август 07, 2018, 02:36:25 pm »
 Четох какво сте написали всички. Големи благодарности, за написаното, изказаното и отделеното време. Всичко ми е било от полза...

Ако авторът все още не си е купил мотор бих искал да изкажа и моето мнение като друг новак...

Колега totopz: Карах и тествах и скутери ('щото всичко требва да се пипне, а и ми беше минавало през акъла поначало)... Скутери, обаче 250сс и 300сс, по-малко ми се струва, че не е адекватно за голям, столичен, мултикултурен, многоцветови, разнофилософски и препълнен мегаполис, а за по-големите искат пари като за сравнително нов автомобил от висок клас в много добро състояние и ми избяга смисъла... Това, което ми каза "Вземи скутер" е по-малко екипировка и по-безпроблемно придвижване... Ноооо... 267сс Yamaha XC300 Vercity си ускори до 90 за има-няма нула време... А с 90 дали си с мотор или скутер, не е кой знае колко различно. Падането си е падане.. А ако те тресне някой отстрани си е направо същото... Т.е. ако караш скутер по къси гащи, тениска и една каска само в диапазона от 0 до 80, то така и мотор можеш да караш само по едната каска... Или обратното - Като си караме моторите със каска, яке и дълги гащи, то е добре (честно казано) и скутер да се кара така... Или ми е крива логиката?..
А и скутерите ми се видяха суууупер мудни и на големите булеварди автомобил със 150кс, ще ги притесни, ако свали рязко на трета...

А и мотора се оказа по-стабилен и по-директен... Почувствах се мнооооого добре сред колите, а дори и с по-голям скутер се чувствах малко подтиснат... Депресирах се почти  :-[

И за това реших гаргата да е рошава. Да е мотор като мотор. Да има обем, макар и да няма кой знае каква мощност... Голям пич, ама с нежна душица... Та - ендуро (или ендуро-подобен турър)... И ме насочиха към един търговец столичен, много бил сериозен бил... Че и CBF 600 има при него, да го видя, ако ми хареса да го вземам... Ама като ми дойде висока цената и не стана... Та при него видях и това, което всъщност взех...

Yamaha TDM850 с първа регистрация от 2000г. По ЧДП не е имала пререгистрации до отчисляването през 2018, (  :-\ когато собственика бил отишъл в Ducati, оставил тоя и си взел бърсак Multistrada...  :-\ Като има пари, ще си вземе, разбира се...) От един час ми е в гаража след около 2 часа врът-врът из столицата веднага след регистрацията... Не съм карал мотор от изпита (началото на юли) а и това не беше колко кой знае колко каране... Но му посвикнах бързичко, супер стабилен и спокоен мотор... За тия два часа не успях да се притесня за живота и здравето си нито веднъж... (Предполагам, че ми предстои...  ::) ) (не е най-добрата снимка, ама засега нямам по-добра...)

Не можах да пробвам всичко, което ми препоръчахте (а и всичко, което аз исках) и не пробвах всички произведени мотори... Така и не карах нито един 250сс... Но пък това ми е "първи" мотор. Ще има и втори и трети и живот и здраве  :) Зарязвайте всички джетовете... Купих си мотор и грейна, та сега - каране, каране, каране и пак каране... Сега ме чака фукане пред френдс енд фемили ;D

На всички - умната и само бензин...  8)
« Последна редакция: август 07, 2018, 02:52:31 pm от jorkata88 »

Неактивен apollo11

• Hero Member
  • Публикации: 429
  • Кара: TDM900
« Отговор #39 -: август 07, 2018, 05:57:04 pm »
Такаааа, честито..,айде сега беж У www.tdm-bg.org  , а в четвъртъка ще се появиш да почерпиш бира на ежеседмичната сбирка на ТДМ..
Адреса е..в тема у форума ;)