Автор Тема: Съмнения за бедна смес  (Прочетена 941 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Svetlin01

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 16
  • Кара: Балкан 50 ; Симсон С51 (70 cc) ; Yamaha ybr 125 i
Съмнения за бедна смес
« -: октомври 19, 2020, 03:51:03 pm »
Здравейте! Имам въпрос относно моята yamaha ybr 125 .  Скоро направих 12000 километра  и смених  свещта по каталог с оригиналната , която дават в ръководството.  Не бях свалял оригиналната  свещ през тези 12000 километра и като го направих видях , че не е с керемиден нагар , както трябва да е попринцип  ,  а е с бял отенък .  Разрових се в интернет , за да видя характеристиките на свещите и излезна , че бялата свещ означава , че двигателят работи с бедна горивна смес .  Наистина ямахата харчи много малко -  около 2 литра на 100 километра .  Понякога като отпусна газта на мотора , той придърпва леко , като прави същото и като я навия за част от секундата. Друго , което ми прави впечатление е , че в движение се чуват леко клапаните . Скоро им правих реглаж , но пак същата работа. Ямахата е инжекция , така че предполагам единственото място за промяна на горивната смес е от ЕКУ-то.  Четох в разни чужди форуми , че производителите нарочно оставяли моторите с по-бедна смес , заради екологичните норми . Друго , което ми прави впечатление  е , че като запаля мотора за първи път през деня , той пали от втория опит . После вече си пали от първия път .Иначе ямахата си държи оборотите на празен ход , не се опитва да гасне . Според вас възможно ли е наистина от завода моторът да е излязъл с по-бедна горивна смес ? 

Неактивен Гошко

• Hero Member
  • Публикации: 2716
Re: Съмнения за бедна смес
« Отговор #1 -: октомври 19, 2020, 03:56:29 pm »
Не се занимавай с глупости. Това не е Москвич.
Гадаенето по свещи е ала-бала вуду магия от миналия век.

Идеално работилата свещ трябва да е чиста и светла.
Ако е оцветена в червено или керемидено, това е признак на наличие на желязо (ръжда) в горивото.

Неактивен kokoVmaxa

• Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 3913
  • "RBT Custom motors" Ltd.
    • www.racebiketuning.com
  • Кара: мотор със четири свещи
« Отговор #2 -: октомври 19, 2020, 04:04:54 pm »
lol Керемиден нагар .......... :o :o :o :o :o

:notworthy:
Гаражът e вече подреден:
 R1200R'09 for Тоuring 748R '02 Race Track bike CB500Four K1'71Classic Cafe

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • Публикации: 8011
  • E няма такъв кеф!
  • Кара: Suzuki GSX 1100 E
« Отговор #3 -: октомври 20, 2020, 03:31:21 pm »

Е, ако не е, к'во правим?

П.П.
Едва ли някой в завода ще настройва компа да работи с бедна смес. Някакви градски легенди са това. Ако зареждаш от една и съща бензиностанция, на първо време я смени. Паралелно с това огледай входящия колектор с каквито там гумени уплътнения има след филтърната кутия, за евентуално наличие на пукнатини, през които двигателят може да смуче допълнително въздух. Компът по принцип би следвало да компенсира някакво количество въздух в повече, ама не и всичкото. А повече въздух води до бедна смес. Провери и горивния/те филтър/филтри. Ако е/са зацапани, може да не пускат достатъчно гориво, което при нормален въздух същу води до бедна смес. Ако пък е комбиниран случай, смятай...
При работа с бедна смес двигателят е склонен да загрява повече и се появява едно чукане в него, защото се получава детонационно горене. Не винаги, разбира се. Ако не си забелязал да вдига температура, не смуче въздух от където не трябва и няма задръсени горивни пътища, едва ли работи с бедна смес. За по-сигурно можеш да отидеш в сервиз, където да включат компа на диагностика и то ще си покаже.
Why do you think I ride alone?
Cause you don't know about it anymore.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен Veselin_YZE 750

• Hero Member
  • Публикации: 281
« Отговор #4 -: октомври 22, 2020, 11:54:29 am »
Първо закарай мотора да ти свалят и почистят дюзата , при нашите горива , това е най-честата причина ако горивната смес е бедна на гориво. А още по-често се случва когато горивния филтър е просто една цедка в резервоара.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #5 -: ноември 10, 2020, 04:31:04 pm »

Е, ако не е, к'во правим?

Купуваме си нова и ПРАВИЛНА, и ползваме качествени масло и гориво, тва правим.
Колкото по-близко е една свещ до чисто нова, толкова по-добре е работила.

Керемидите са за покривите.
Ти извадя една от Ивекото да ми кажеш дали ми е бедна или богата сместта, щото нямам резервоар...

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #6 -: ноември 10, 2020, 07:31:41 pm »
Ти па къде ме видя да говоря за керемиди?
И пак питам, ако свещта е опушена в яко черно, мокра е в мазно черно, има бели налепи по електродите и т.н., какъв извод да си направим? Моторът примерно няма възможност да бъде тестван с комп и диагностика и освен това се експлоатира с най-качествените масло и гориво.
Да отричаш методи, работили десетки години и приложими към хиляди движещи се все още машини по пътищата, не е много умно. Винаги можеш да забучиш нова свещ.  Ама най-вероятно и тя ще стигне до същото положение като старата, защото нещо в двигателя не е наред, а вместо да го оправиш, ориентирайки се за проблема по състоянието и на свещта, ти просто ги сменяш.
I think you all oughta get back on your bikes and go out and ride the highway until you remember what riding's all about.

Неактивен 5ров

• Hero Member
  • Публикации: 410
  • Кара: стари мотори....
« Отговор #7 -: ноември 11, 2020, 04:57:31 pm »
Личните ми наблюдения, че първите и най-забелязващи се симптоми при работа на двигателя с бедната смес са припукване при връщане на газта, а след това се забелязва и промяна на цвета на колекторните тръбе на ауспуха, посиняват дори и при нормално каране, тъй като при изгарянето на бедната смес се отделя по-голяма температура, но тъй като не си забелязъл тези признаци, според мен се вкарваш във филм.

Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не можеш да го обясниш теоритически.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #8 -: ноември 11, 2020, 06:26:38 pm »
Ивчо, таа свещ, дето я описваш... е лепнАла срамна болест, да знаеш!

Неактивен Veselin_YZE 750

• Hero Member
  • Публикации: 281
« Отговор #9 -: ноември 11, 2020, 07:17:19 pm »
В случая съм съгласен с Гошко.  Свещта трябва да е чиста , ако е мокра , черна , опушена , това не значи , че проблема задължително е в горивната смес. Проблема най-често е в самата свещ , защото е менте или защото е карано с некачествено гориво. 

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #10 -: ноември 11, 2020, 08:47:55 pm »
Направо ме изумявате как с лека ръка зачеркнахте над 100 години опит в диагностиката на ДВГ, когато не са се ползвали компютри за тази цел.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #11 -: ноември 11, 2020, 09:05:18 pm »
В случая съм съгласен с Гошко.  Свещта трябва да е чиста , ако е мокра , черна , опушена , това не значи , че проблема задължително е в горивната смес. Проблема най-често е в самата свещ , защото е менте или защото е карано с некачествено гориво.

Евала за което!

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #12 -: ноември 11, 2020, 09:11:43 pm »
Направо ме изумявате как с лека ръка зачеркнахте над 100 години опит в диагностиката на ДВГ, когато не са се ползвали компютри за тази цел.

Ко да прайш, гадни компютри...

Аз НИКОГА не съм фърлЯл боб по свещ и все някак съм се оправил.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #13 -: ноември 11, 2020, 10:00:05 pm »
Е, аз пък съм се оправял с диагностика по свещите. И съм установявал проблеми по тях, не заради тях.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #14 -: ноември 12, 2020, 08:24:57 am »
Е, аз пък съм се оправял с диагностика по свещите. И съм установявал проблеми по тях, не заради тях.

И аз така.
Веднъж по свещ разбрах, че имам спукана гума. Беше се забила в нея.

Ако със сетивата си не мога да разбера дали имам проблем с мотора, свещите ще са ми първия "Наръчник на дебила", който ще погледна - обещавам.
Ама не е сигурно...

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #15 -: ноември 12, 2020, 10:13:26 am »
Нямаше те известно време да ръсиш мозък и гледам си се открехнал и към обиди нещо. Или си въобразявам?

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #16 -: ноември 12, 2020, 12:10:20 pm »
Въобразяваш си.
Целта не беше да те обидя, нито съм го мислел.

Целта беше да "нахраня" шаманството, митовете и легендите. Кой как ще да го разбира.
Животът е твърде кратък да се обяснявам.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #17 -: ноември 12, 2020, 01:28:35 pm »
И аз се надявах да си въобразявам.

Неактивен Гошко

• Hero Member
« Отговор #18 -: ноември 12, 2020, 05:48:00 pm »
Ма надявай се на к'вото искаш.
Главата си залагам, че моторчето работи перфектно, но авторът се е филмирал точно заради едновремешни простотии.

Ела ти изкарам на всички мои мотори свещите и понеже са бели да им направиш диагностика на кой какво му е...
Ела ти изкарам на Москвича или на Авото и да ми кажеш що са черни.
Нито едното, нито другото е мотор, затова.
бОли го фара ква му е свещта след 50 години служба.

Неактивен ivchotr

• Hero Member
  • E няма такъв кеф!
« Отговор #19 -: ноември 12, 2020, 07:48:58 pm »
Даскалите ми казваха следното: За да се ремонтира бързо и качествено един двигател, най-важното нещо е точната диагностика на проблема. Здрав двигател няма нужда от ремонт. Тези, които са с проблеми и имат нужда от ремонт, трябва да се диагностицират, за да не се превръща ремонтът в подмяна на всякакви възли и детайли, докато се уцели проблемният. Състоянието на свещите ориентира към някои възможни проблеми. Това е установявано десетки години наред, когато не е имало компютърни диагностики. Всеки има право да вярва в каквото му душа иска, само не се изказвайте като последна инстанция, щото в случая просто не сте прави. Ако някой от вас е професор по материята и може да си обоснове теорията за невъзможността да се диагностицират проблеми в ДВГ по състоянието на запалителните свещи, съм склонен да го изслушам, образно казано.

П.П.
Аво не съм имал, ама с Москвичи съм се занимавал доволно дълго, за да ме погребат прав някой ден ^-^ ^-^ ^-^