Ето първата схема от поредицата многоискрово плазмено запалване за мотоциклети с магнетни генератори (такива са повечето кросови мотоциклети без фар).
С какво тези схеми се различават от обикновените CDI - те са многоискрови, с увеличена продължителност и енергия на искрата, което води до по-добро изгаряне (особено при двутактови машини!), до увеличаване на мощността на двигателя и до намаляване на вредните отпадни емисии.
В тази схема, реших да ползвам принципа на осцилиращ LC кръг, съставен от високоволтовият кондензатор + първичната намотка на бобината и добавих тиристорен чакащ моновибратор, който държи основният тиристор отпушен за някакво време, докато траят осцилациите. Също така, реших да използвам и вторият пик на основната нагнетателна намотка, който по принцип не се използва изобщо. В случая го ползвам като умножител на напрежение. В някои схедващи схеми, след като тествам кое решение е по-ефективно, ще го ползвам директно през Грец, който помпи LC кръга с енергия през време на осцилациите (така наречената волтодобавка - основен способ за поддържане на квазирезонанс).
Авторът на основния принцип на работа на тези CDI e Владимир Андреевич Щербатюк от гр. Минск още в далечната 1991 година, дори са произведени серийно плазмени запалителни системи. Ето и темата, в която е писано повече за него и за неговите разработки:
http://mazeto.net/index.php/topic,418.msg2490.html#msg2490Принцип на работа (вижда се на следващите прикачени картинки):
Тиристорното запалване (CDI) е много добро, понеже има бърза реакция и голяма запасена енергия във високоволтовия кондензатор. Недостатък на масово използваните схеми на CDI е това, че не се дава възможност на LC кръга, съставен от високоволтовият кондензатор и първичната намотка на бобината, да осцилира. А той има прекрасни възможности да осцилира, с което се поддържа продължителна плазмена искра, вместо единична, кратка!
Не успях да прикача PCB файловете (страна елементи и страна писти), понеже има лимит за броя на качените файлове. Ще е в следващ пост.
На осцилограмите от последните 2 картинки ясно се вижда разликата при добавяне на диод паралелно на тиристора, който диод дава възможност на кръга да се отпушва
двупосочно. С жълт цвят е графиката на осцилациите в първичната намотка на запалителната бобина - ясно се виждат перфектните осцилации във втория случай, в който е добавен диод паралелно на тиристора.
На последните прикачени картинки са показани оригиналните схеми на "Блок импульсного плазменного зажигания ОН-427" в 3 негови последователни модификации. Този блок е за акумулаторни генераторни системи, той съдържа блокинг генератор за повишаване на напрежението и за зареждане на високоволтовия кондензатор и за него ще бъде писано в някой от следващите постове.