Автор Тема: Поредният новак с тъпите си въпроси  (Прочетена 3381 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Spoke

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 33
Поредният новак с тъпите си въпроси
« -: Януари 02, 2011, 12:28:57 am »
Здравейте колеги, нов съм в този форум, но от доста време искам да си взема скутерче. Както заглавието си казва, ще ви питам няколко въпроси, които може да ви се сторят адски тъпи:
1. За да карам скутер 50цц каква категория трябва да изкарам?
2. И бихте ли ми препоръчали някое скутерче, до 800 лева където да става за начинаещ?
3. Колко струва да си изкарам книжка на 16 за 50цц.
Моля без подигравки, защото както казах, съм нов.
Наздраве и Честита Нова Година от мен! :cheers:

sith_of_darkness

• Гост
Re: Поредният новак с тъпите си въпроси
« Отговор #1 -: Януари 02, 2011, 12:47:32 am »
За мотор/скутер до 50сс ти трябва "М" категория и се изкарва от 16 нагоре. Като караш В кат. ти я дават автоматично и нея. По закон ако въпросния мотор вдига на 45 км/ч не влиза в М кат., а в по-горна... Но до сега не съм виждал да се заядат за такова нещо никъде.. Просто го отбелязвам.
Всички скутери стават за начинаещи, то няма нищо в тях. Е, големите и пъргави скутери са по-трудни, вярно е, но тук става дума за 50сс, който е едва няколко коня.
За определен модел.. Аз лично не мога да ти кажа, защото никога не съм имал скутер и не знам как са. Един приятел е куриер и си взе Yamaha Jog , доста е доволен, по негови думи.. Друго като модел на мога да препоръчам... Очаквай разход на бензин 3-4 за по-стар двутактов скутер, не се надявай на някакви чудеса в тази насока. Скутер с малък разход на гориво е четиритактов около 100-тина кубика.. Отделно на това помисли за каска и то хубава, те са скъпички... Цяло лице (full face)
Лично на мен ми се вижда супер гадно карането на такъв скутер.. Причина - много малък диаметър на гумите и окачването не е от най-меките.. Друса си здраво. Виждал съм скутери с големи диаметри на колелата, но са доста тънки. Все пак е по-добрия вариант, все пак живеем в България, тук е само за крос  ^-^

п.с. Добре дошъл.. И защо си помисли, че ще ти се подиграваме.. Ако си прочел някой от другите теми в този раздел си видял, че хората се опитват да помагат на всеки начинаещ, било то дали иска да започне с голям пистов мотор или скутер, като теб... Пак е похвално, че искаш да изкараш книжка и да си караш редовно..

Опс.. Забравих да спомена за самата книжка.. Карат се само листовки за М кат. (поне така мисля) и самия курс + листовките не мога да се сетя точно колко струва.. Приготви поне едни 300 лв да имаш за това.. Като ти е първа книжка ще ти искат и БЧК при ваденето, както ще имаш и още странични разходи по ваденето на самия документ от КАТ.. Попитай в най-близката шофьорска школа около теб.. Ще ти кажат всичко, което те интересува като цени...
« Последна редакция: Януари 02, 2011, 12:53:43 am от sith_of_darkness »

Неактивен Spoke

• Jr. Member
  • **
« Отговор #2 -: Януари 02, 2011, 01:31:29 am »
Благодаря ти много за информацията, определено ще я използвам. :beer:

Неактивен dando

• Full Member
  • Публикации: 60
  • Кара: yamaha majesti 250
« Отговор #3 -: Януари 02, 2011, 02:03:01 am »
Здравей колега няма нищо лошо да питаш  то за това е Форум.Ако искаш отиди на СБА на Асеновградско шосе и по питай за \"М\" категория.

Неактивен Spoke

• Jr. Member
  • **
« Отговор #4 -: Януари 02, 2011, 11:21:49 am »
Дам, смятам да го направя, за да съм по- наясно с нещата с изкарването на книжка.

Неактивен tomahouk

• Hero Member
  • Публикации: 864
  • Кара: HONDA CBR 900 RR
« Отговор #5 -: Януари 02, 2011, 12:58:35 pm »
Вземай си направо мотор 50куб а не скутер :bravisimost: :bravisimost:

Неактивен Mario_95

• Hero Member
  • Публикации: 385
« Отговор #6 -: Януари 02, 2011, 02:43:46 pm »
Бих оспорил... Ако вземеш мотор и му сложиш кит да вдига поне 120 ок ама иначе скутера е по-удобен,имаш място за съхранение на простотии каквито се сетиш под седалката....Аз съм за скутер
Ай спеек зи уиздъм

Неактивен kokoVmaxa

• Moderator
  • Hero Member
  • Публикации: 3310
  • - " RBT Race parts " -
    • www.racebiketuning.com
  • Кара: Mercedes Benz
« Отговор #7 -: Януари 03, 2011, 04:38:20 pm »
Бих оспорил... Ако вземеш мотор и му сложиш кит да вдига поне 120 ок ама иначе скутера е по-удобен,имаш място за съхранение на простотии каквито се сетиш под седалката....Аз съм за скутер
Дори не само за малък мотор - за градски мотор Скутерите са много по леки , лесни и приятни:
 Автоматична Кутия(ако може така да се нарече) голям багажен отсек, сравнително нисък разход,евтина подръжка............
 Скутер 50/80/125/150/250/400/500/600/650........................ всеки от тях е доста по добър и по удобен за градско каране в сравнение с нормален Мотоциклет или Мотопед а някой от тях(по големките) не са никак зле и за извън градско пътуване  :headbang:
 При Малките(2Т) италианците са доста напред - Априлиа е лидера има и Джилера има и Пиаджо има и Ямаха Аерокс това са основните моторчета който биха те задоволили!
 Пиаджо е като Априлиа но малко по изглезено с екстрички и е по скъпичко
 Джилера ползва двигатели и трансмисия на Пиаджо но малко по напържени и вървят прилично прилично
 Ямаха Аерокс - най-евтин за тунинг ако може да се каже че е скъпо да тунинговаш скутер де

П.П. относно 120-те............... ела да видиш една Априлия SR50 вече s 80сс как върви с двама със 115км/ч по километраж ;)
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 04:45:11 pm от kokoVmaxa »
CB550F SOHC'71 Z440C'79 GR650XD'85 TL1000R'99 CBR600Evo-ll  S1000RR'13

Неактивен Spoke

• Jr. Member
  • **
« Отговор #8 -: Януари 03, 2011, 07:35:45 pm »
За сега съм се ориентирал към Yamaha Jog. Ако имате мнение, добре дошло е!

Неактивен Mario_95

• Hero Member
« Отговор #9 -: Януари 03, 2011, 08:26:41 pm »
Ами как да ти кажа...Със сигурност гледаш старите модели....Малко на пенсионерски скутер ми мяза.Скорост от това нещо няма да се изкара много.....Абе ако ти харесва си го вземи не искам да те разобеждавам ;) Иначе аз харесвам Априлиите и Ямаха Аерокс ама не мога да си я позволя ямахата

П.П Определено обаче за тези 800 лв смятай около 120 лв за курсове и около 160 лв за нова каска от евтините.И никога не си вземай каска от 20 лв освен ако не ти е мил живота.Това е като цяло
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 08:29:05 pm от Mario_95 »
Ай спеек зи уиздъм

Неактивен dennis

• Sr. Member
  • Публикации: 114
  • Навий масура, опъни смукача и да удря прекъсвача!
« Отговор #10 -: Януари 03, 2011, 08:59:59 pm »
Наистина Aprilia SR и Yamaha Aerox са най-добрите възможни избори...ама са повече парички.И още един съвет от мен - не си вземай скутер 50цц инжексион...тва нещо за 50цц мотор не струва ...задължително карбуратор!!!! :headbang: Според мен е най-добре да си вземеш едно ендуру или супер мото или дори една RS-ка(макар, че аз лично не съм привърженик на пистовите мотори, но ти решаваш,а не аз  :D) 50цц,отколкото скутер...по-удобни били скутерите,дрън-дрън...Само една газ и спирачка...не е интересно просто.Много по-голям е кефа да се качиш на мотор със скорости,може и 50 кубика да е, но е по-добре от скутера,а и ако си решил сериозно да се занимаваш с мотори, след това като изкараш А кат. и като вземеш голям мотор,ще ти е много по-лесно да свикнеш с него!

П.П. Марио,от къде ги избара тея 120 лева за курсове не знам...На мене книжката ми излезе малко над 200 лева!
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 09:06:53 pm от dennis »
Само слабите се стремят към порядък...Силните владеят хаоса!!

Неактивен Mario_95

• Hero Member
« Отговор #11 -: Януари 03, 2011, 09:04:10 pm »
Ужас 200 лв.Аз даже сега се заглеждам по скутерите докато цените са малко по-ниски .И аз разполагам с около 800 лв за скутер и е зле положението.Апък за книжка като му дойде времето ще се търсят пари
Ай спеек зи уиздъм

Неактивен dennis

• Sr. Member
« Отговор #12 -: Януари 03, 2011, 09:08:58 pm »
Еми аз се барнах малко над 2000 лева за всичко,като включим мотор,каска,книжка,гражданска,прехвърляне на документи(където дадох 100 лева при нотариус, без да знам,че можело да се размина и без да ги давам  :violent:), а да не говорим допълнително колко пари отиват за бензин...ама както се вика - кефа цена няма!  ;D
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 09:13:01 pm от dennis »

sith_of_darkness

• Гост
« Отговор #13 -: Януари 04, 2011, 12:05:05 am »
Човек търси по-стар скутер, защото няма пари.. Вие му пълните главата с неща на двойни, че и от горе цени цени...
Иначе има и много странични разходи.  Както казаха по-нагоре и самото прехвърляне на мотор (скутера) си струва пари.. След това масълце,  свеч, филтър въздушен.. Ако му трябва това-онова.. Поне едни 200 кинта ще трябват след закупуването да моторчето да имаш. При условите, че искаш да правиш нещата като хората, разбира се... Тук станаха 1000-1100 (при условия, че 800 са за мотора) + каската + книжката (и съпътстващите покрай нея разходи) .. И станаха 1600.. 

Неактивен iliankr

• Sr. Member
  • Публикации: 117
« Отговор #14 -: Януари 04, 2011, 10:10:25 am »
Е той младежа ще събере до началото на сезона за каска и филтър бре! Аз съм на мнението, че сега требе да си даде всичките пари за мотор и книжка, а до кат дойде време за каране ще има и други кинти :cheers:
яденье, пиенье и те такаааааа...........

Неактивен Spoke

• Jr. Member
  • **
« Отговор #15 -: Януари 04, 2011, 06:28:45 pm »
И аз мисля като iliankr.
Сега да ви питам още по- тъп въпрос: кога се води началото на сезона?

Неактивен Mario_95

• Hero Member
« Отговор #16 -: Януари 04, 2011, 06:44:51 pm »
На риба ходил ли си?Попринцип...лятото е нормално ,но много хора карат и на студено  ;D sith_of_darkness знае най-добре ;)
Ай спеек зи уиздъм

Неактивен dennis

• Sr. Member
« Отговор #17 -: Януари 05, 2011, 03:03:10 pm »
Над 15 градуса ли е, става за каране - тва е моето мнение!Не че и на по-студено не става и не съм карал...даже ония ден, точно на 1ви януари изкарах малко моторетката да побръмча ама да ти кажа, не беше особено приятно...тоя студ,вятъра..ае заеби не е работа тва ;D.Чувал съм и ,че при по-ниски температури гумата няма толкова добро сцепление.

Неактивен emo69emo

• Full Member
  • Публикации: 53
  • Aprilia Leonardo 250cc Кавазаки Гпз 500сс
« Отговор #18 -: Януари 07, 2011, 12:33:42 am »
Колега взимай на старо китайски скутер,доста са евтини,доста добро качество и за първи мотор са направо идеални.

Неактивен dennis

• Sr. Member
« Отговор #19 -: Януари 07, 2011, 01:44:49 pm »
Колега взимай на старо китайски скутер,доста са евтини,доста добро качество и за първи мотор са направо идеални.

Стар,китайски скутер и добро качество някак си не ми се връзват в едно изречение...Той верно и цената му ще е смешна ,ама ще ти прави куп ядове, няма да може да дига сигурно дори и 50, и ще ти омръзне още на първия месец, щото другите със със априлиите и ямахите и тем подобни ще те оставят доста назад. Ако ще е китайски, задължително нов да е, но по-добрия вариант ЛИЧНО СПОРЕД МЕН е нещо японско или италианско втора ръка ( и в двата варианта цената ще е д/г една и съща)Гледам си се насочил към ямаха джог...със сигурност е по-добре от китайките.Пак казвам - това е какво бих направил на твое място. ТИ си решаваш!