Автор Тема: Има ли някой идея ?  (Прочетена 1427 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен wert0

• Hero Member
  • Публикации: 253
  • Кара: Honda Transalp
Има ли някой идея ?
« -: Март 13, 2011, 08:01:40 pm »
Притежавам Ямаха sr 125 сс ,въздушно охлаждане четери тактов двигател. Имам проблем с болта който регулира хлабината на клапана . Болта регулиращ хлабината на всмукателния клапан ми се износва . Замених го с друг от бензинов автомобил който приспособих като запазих циментацията му на челото . Но след около един сезон отново се износи .Има смазване и не мога да разбера на  какво се дължи този проблем.Ако някой има идея или се е сблъсквал с нещо подобно нека да го сподели .Благодаря на всички коментирали проблема ми !

Неактивен VENTO

• Hero Member
  • Публикации: 921
  • Ремонт и обслужване на мотоциклети. 0878-725-667
    • Мото гараж.
Re: Има ли някой идея ?
« Отговор #1 -: Март 14, 2011, 09:30:37 am »
Какво да разбираме под "ИЗНОСВА"? И на мен гумите ми се износват, сменям ги и пак се износват!
Криви ли се, подбива ли се, разхлабва ли се, обясни ни по-ясно! То на всички реглажни болтчета им се подбиват челата, но при теб не е ясно какво се случва!!!

Неактивен wert0

• Hero Member
« Отговор #2 -: Март 14, 2011, 10:23:42 am »
Износва болта в основата си - там където контактува с клапана въпреки че има "циментация" .
« Последна редакция: Март 14, 2011, 10:25:16 am от wert0 »

Неактивен VENTO

• Hero Member
    • Мото гараж.
« Отговор #3 -: Март 15, 2011, 09:41:10 am »
Под "Износва", да разбирам "подбива", нали? Ако е така, увери се във вярноста на луфта който оставяш. Смазването не играе никаква роля там. Провери и за изправноста на кобилицата и нейния вал. На някой модели има и пружинни шайби от двете или от едната страна на кобилицата, който я фиксират за да не плува.

Неактивен wert0

• Hero Member
« Отговор #4 -: Март 16, 2011, 08:38:13 pm »
Кобиличката няма наранявания/подбивания / както и разпределителният вал .Това подбиване става само на регулиращия болт и след два сезона започна подбиване и на на всмукателния клапан .Действително че кобиличката има аксиална хлабина но каква точно не мога да определя и малко повече от на изпускателната . И тъй като не съм монтьор ,можеш ли да кажеш какво се случва при такава аксиална хлабина ? Разстоянието е 0.10 пробвал съм и с по-малко и с по-голямо но резултата е един и същ ако не смятам шума който издава клапан с голяма хлабина.
« Последна редакция: Март 16, 2011, 08:43:30 pm от wert0 »

Неактивен sciiv

• Hero Member
  • Публикации: 320
  • Кара: от кониъ до тренъ
« Отговор #5 -: Март 16, 2011, 08:50:46 pm »
http://www.louis.de/_4058973a6779c41a0dfb995a90544174b0/index.php?topic=bikedb&article_context=bikedb&anzeige=0&CONTENT=technik&typ_id=SR125
По каталог хлабината на всмукателния го дават 0.04-0.09,пробвай с 0.05
Ремонт на мотоциклети, ATV и др.тел 0877517216

Неактивен wert0

• Hero Member
« Отговор #6 -: Март 16, 2011, 09:38:48 pm »
Благодаря за информацията .Утре ще пробвам с 0,05 ,но ме притеснява да не издухам клапан .Но тъй като само това не съм пробвал ще го направя .Търся също и от къде да си поръчам нов всмукателен клапан ,разбира се на изгодна цена ?
« Последна редакция: Март 16, 2011, 09:40:41 pm от wert0 »

Неактивен VENTO

• Hero Member
    • Мото гараж.
« Отговор #7 -: Март 17, 2011, 08:17:03 am »
Кобиличката няма наранявания/подбивания / както и разпределителният вал .Това подбиване става само на регулиращия болт и след два сезона започна подбиване и на на всмукателния клапан .Действително че кобиличката има аксиална хлабина но каква точно не мога да определя и малко повече от на изпускателната . И тъй като не съм монтьор ,можеш ли да кажеш какво се случва при такава аксиална хлабина ? Разстоянието е 0.10 пробвал съм и с по-малко и с по-голямо но резултата е един и същ ако не смятам шума който издава клапан с голяма хлабина.
Подбиването и отчупването на малки парченца от периферията на реглажния болт е нормално, тои поема цялата олигофрения от джасането върху клапана. Това нещо го лекувам по следната причина: За достоверност и дълготрайност при реглажа на клапаните!!! Защото, когато отрегулираш този винт, а той има подбив, в повечето случай винта застава на ръбчето, това обаче те лъже, защото след кратка работа на двигателя и определен брой удари, ръбчето се е изравнило, а луфта се е увеличил.
Лекува се по следния начин: отвиваш винта, стягаш го на бормашината която пък си стегнал на менгемето и го въртиш, с помоща на шкурка шлайфаш челото което обаче е леко сверично. Последната фаза е с водна шкурка да се полира. Навиваш винта, после гайката и регулираш клапана. Направи го ръчно, защото ако го дадеш на стругар, той ще отнеме много повече отколкото ти със шкурката! Много "МОТО-МАЙСТОРИ" не го правят от мързел или незнание или от немърливост. Тази процедура отнема не повече от 30 минути, но спестява ядове и тъпи обяснения, подкрепени с глупав поглед и почесване на място което несърби. Обикновенно зад дясното ухо!

Неактивен wert0

• Hero Member
« Отговор #8 -: Март 17, 2011, 09:07:39 am »
Благодаря за информацията ,считам че ми е полезна .Но ще се наложи да сменя и клапана тъй като е и той вече наранен в горната си част.

Неактивен tomahouk

• Hero Member
  • Публикации: 863
  • Кара: HONDA CBR 900 RR
« Отговор #9 -: Март 17, 2011, 09:16:02 pm »
Колега да не би да е имало някаква подложка или  пулче  между болта и клапана

Неактивен wert0

• Hero Member
« Отговор #10 -: Март 18, 2011, 04:22:46 pm »
Няма нищо между клапана и болта . Намалих разстоянието на 0.05 направих няколко кръгчета - около 20 км. и отново започна подбиване на болта ? Не знам и не мога да си го обясня . В неделя отварям главата за да я разгледам по -подробно и да търся причината ? След това ще пиша за резултата . Междувременно приемам още съвети за отстраняване на "болежката ".
« Последна редакция: Март 18, 2011, 04:24:19 pm от wert0 »

Неактивен kokoVmaxa

• Hero Member
  • Публикации: 3309
  • - " RBT Race parts " -
    • www.racebiketuning.com
  • Кара: Mercedes Benz
« Отговор #11 -: Март 18, 2011, 05:46:17 pm »
Няма нищо между клапана и болта . Намалих разстоянието на 0.05 направих няколко кръгчета - около 20 км. и отново започна подбиване на болта ? Не знам и не мога да си го обясня . В неделя отварям главата за да я разгледам по -подробно и да търся причината ? След това ще пиша за резултата . Междувременно приемам още съвети за отстраняване на "болежката ".
ж
 - Бих ти препоръчал да подходиш към тоя проблем както от БМВ са подходили със същият при техните "велики 6-ци"  ;) , замени болта със ексцентрик!Няма да успееш да го решиш по друг начин явно.
 - Защо......... изхождам от факта , че най-вероятно имаш не само натиск но и едно друго движение , да го наречем приплъзване на челата едно спраямо друго поради факта че кoбилицата не натиска само аксиaлно а в известна степен и радиално ;) при въпросните "велики 6-ци" е направено с едни ексцентрици (разгледай двигателя 2000cc 6 цилиндъра които е на Акулата - E21 не му помня кода на двигателя) и до известна степен се е получил добър резултат!
 за целта обаче ще трябва да си изработиш нова кобилица.......... или да видиш , дали няма да може да се използва нещо взаимо-заменяемо
CB550F SOHC'71 Z440C'79 GR650XD'85 TL1000R'99 CBR600Evo-ll  S1000RR'13

Неактивен VENTO

• Hero Member
    • Мото гараж.
« Отговор #12 -: Март 19, 2011, 08:05:05 pm »
Мдааааа, но ми се струва, че ще му е трудно да си направи друга кобилица. Не на празно писах, че челото на реглажния болт е леко сверично. За да може да играе ролята на съчма и да се лизга като натиска. Много ясно, че равно или право чело ще олигофреняса. 
Ей така правят кобилиците върху клапаните :violent: . Тия копелета бият другите копелета и вътре си ебават мамата... хихихи

Неактивен wert0

• Hero Member
« Отговор #13 -: Април 02, 2011, 05:32:40 pm »
Първо да благодаря на всички които ми помогнаха със съвети !
Свалих главата ,извадих  клапана .Отидох в магазин за японски автомобили .Намерих един клапан но с по-дълго стебло .Отрязах го ,направих канал ,поставих го и сега мотора е готов за сезона .
Намерих и този форум  http://www.bigwheels.fr/forum/index.php?topic=5743.0 но не разбирам нищо от написаното понеже е на френски език .
« Последна редакция: Април 02, 2011, 05:35:41 pm от wert0 »

Неактивен VENTO

• Hero Member
    • Мото гараж.
« Отговор #14 -: Април 02, 2011, 10:14:59 pm »
Пич, и при теб ли е станало такова мазало?  :o

Неактивен wert0

• Hero Member
« Отговор #15 -: Април 03, 2011, 04:48:38 pm »
При мен беше само подбит клапана ,така както е даден на снимката .

Неактивен wert0

• Hero Member
« Отговор #16 -: Април 11, 2011, 09:12:11 am »
Проблема е решен ,темата може да се изтрие.